Hlavní navigace

Rocketbirds: zastavte totalitního vůdce – tučňáka

11. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hardboiled Chicken může směle konkurovat legendárnímu Eso Rimmerovi. Jeho životním posláním je zničit militantního tučňáka, který ovládá značnou část světa. To vše si užijete v nádherné grafice za doprovodu hudby od rockové indie kapely New World Revolution. Bohužel, i audiovizuálně skvělá hra má své mouchy.

Svět ve hře Rocketbirds je na kolenou. Ovládl ho zlý militantní tučňák a vytvořil svou říši zla. Jediný, kdo ho může zastavit, je jeho dříve nejlepší voják – Hardboiled Chicken. Ten se tučňákovi rozhodl nakopat kloaku s galancí legendárního Eso Rimmera a přitom pomoc drsnému odboji povstat a vzít si svou zemi zpět.

Příběh není nijak složitý. Cíleně využívá všech možných klišé a z hlavního hrdiny dělá nezastavitelného drsňáka, který si s sebou nese z minulosti velké trauma. Minulost vašeho reka je vyprávěna nádhernými kreslenými filmečky. Ty doprovází hudbou indie rocková kapela New World Revolution. Filmečky místy dokonce připomínají film The Wall od Pink Floydů. Pokud je vám tento styl blízký, budete se královsky bavit a hra pro vás získá zcela nový rozměr.

Rocketbirds - screenshoty ze hry.

Grafická stránka vás ohromí, hratelnost zklame

S hratelností je to ovšem už trochu horší. Grafická stránka je i při samotném hraní skvělá a klidně se vyrovná již dříve recenzované hře Mark of the NinjaShankovi. Jenže celkový dojem kazí podivné animace. Všechny objekty, včetně postav, vypadají v pohybu jako vystřižené z papíru. Je to velmi zvláštní a špatně se na to zvyká, protože to nekoresponduje se domnělou plasticitou okolí.

Podivné animace se bohužel promítly i do samotné hratelnosti. Ovládání vašeho avatara je děsně neohrabané, obzvláště při bojích. Je velmi náročné bojovat proti nepřátelům, kteří vás obklopí z obou stran. Navíc ten, kdo začne první střílet, má neuvěřitelnou výhodu. Dokud držíte například prst na spoušti vaší zbraně, je nepřítel doslova paralyzován zásahy. Můžete z něj tak dělat cedník až do chvíle, kdy vám dojdou náboje.

Rocketbirds - screenshoty ze hry.

Občas narazíte i na hádanku

Rocketbirds ale není pouze o bojování. Budete nuceni řešit i hádanky. Některé dveře potřebují určitou přístupovou kartu. Někdy je zas další patro moc vysoko a zdoláte ho jedině přišoupnutím bedny. Ty zajímavější hádanky přicházejí ale až v druhé půlce hry, kdy se vám do ruky dostane zvláštní brouček, s jehož pomocí můžete ovládat cizí vojáky. Díky němu se vám podaří utéct i z vězení. Bohužel, toto oživení hratelnosti končí skokem do těla jiné postavy. Pak už se musíte tradičně probít skrze hordu nepřátel nebo najít klíč. Ten je často prostě na konci nějaké chodby.

Tím se dostáváme k designu úrovní. Ten je jedním slovem dosti podivný. Občas se několikrát musíte vracet na stejné místo a narazíte i na zbytečné slepé uličky. Někdy je matoucí i grafická stránka. Třeba v přírodě jen těžko poznáte, čeho se můžete chytit nebo co podlézt. V pozdějších fázích hrozí i záseky. Spustíte tlačítko, odjede výtah a vy marně hledáte, kde do něj nastoupit.

Rocketbirds - screenshoty ze hry.

Velký zbraňový arzenál nečekejte

Zbraní je poskrovnu. Nejvíc se vyplatí používat kulomet a granáty. Jediné, co vás zastaví je nedostatek munice. Občas narazíte ve hře na pasáže, kde je nábojů opravdu poskrovnu, jindy s nimi zase najdete v každé místnosti bednu. Navíc zásobník vypadne z téměř každého zabitého záporáka. Přesto – vyplatí se nemít prst na spoušti moc dlouho.

Autoři velmi dobře pracují se světlem. V některých pasážích se můžete dokonce skrýt ze zraků nepřátel. Je to jednoduchá finta, ale dokáže už tak ploché souboje řádně okořenit. Navíc vypadají temné uličky s poblikávajícím světlem opravdu skvěle. Postava je dokonce osvícena i záblesky při střelbě z vaší zbraně. Po této stránce hledá Rocketbird na nezávislé scéně konkurenci jen těžko.

Rocketbirds - screenshoty ze hry.

Pokud jste kampaň pro jednoho dohráli nebo vás z nějakého důvodu přestala bavit, můžete se vrhnout na multiplayer. Ten Rocketbirds nabízí jak lokální, tak po internetu. Pokud si chcete s přáteli zahrát na jednom počítači, musíte mít k dispozici i gamepad. Sehnat parťáka na internetu je téměř nemožné. Budete se tak muset s kamarády předem domluvit. Velkou výhodou hry více hráčů je možnost volby postavy. Každá má jiné přednosti a slabiny. Spolupráce s kolegy je proto velmi vítaná.

Závěr a konečné hodnocení

Rocketbirds není špatná hra. Audiovizuální stránka je opravdu skvělá, ale jakmile se dají postavy do pohybu, ztrácí své kouzlo. Na druhou stranu se při hraní nebudete nudit a místy se i zasmějete. Rocketbirds má prostě styl, a to mu i přes řadu výtek nelze upřít.

Cloud23

P. S.: Hru je možné zakoupit přes digitální distribuci her Steam.

Výhody

  • Audiovizuální stránka

  • Multiplayer

  • Humor

Nevýhody

  • Design úrovní

  • Animace

  • Délka hry

  • Souboje