Hlavní navigace

Rychlé SSD už se vejde na dvoucentimetrovou destičku

5. 6. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Samsung se chlubí miniaturním SSD, fitness náramek od Xiaomi dostal displej, Indie už je v počtu uživatelů internetu druhá na světě a mobily prý způsobují rakovinu. Nebo možná ne?

Software a hardware

Společnost Samsung si připisuje další nej. Představila miniaturní SSD o kapacitě až 512 GB, které se vejde na jednu BGA destičku. S rozměry 16×20 mm a hmotností pouhého jednoho gramu je cca sedmkrát menší a lehčí než současné modely pro rozhraní M.2, o klasickém formátu ani nemluvě. Co je důležité, kvůli velikosti neutrpěla rychlost, právě naopak. Samsung slibuje teoretické rychlosti až 1500 MB/s pro čtení a 900 MB/s pro zápis. Háček tedy zřejmě bude jen v ceně, která zatím nebyla oznámena. SSD by ale mělo jít do prodeje ještě v červnu, takže se ji brzy dozvíme.

Už je to sedm měsíců, co se začaly prodávat Steam Machines. Valve nepřímo zveřejnilo nějaké informace o prodejích. Celkem se mělo prodat půl miliónu ovladačů, přičemž v čísle jsou započítány i ty přibalené ke Steam Machines. Počet prodaných počítačů tak pravděpodobně bude ještě podstatně nižší. Ale asi nikdo nepředpokládal, že prodeje půjdou do miliónů. Steam Machines a Steam OS jsou projekty dlouhodobějšího charakteru, jejichž cílem je především podpořit popularitu Steamu. Valve mj. dočasně o 30 % zlevnilo Steam Controller a Steam Link.

Xiaomi uvedlo nástupce fitness náramku Mi Band, který zaujal hlavně cenou a dlouhou výdrží na jedno nabití. Mi Band 2 je sice o něco dražší (23 dolarů) a udávaná výdrž se snížila na 20 dní, ale to jsou stále výborné hodnoty. Hlavní novinkou je přidání OLED displeje, který na vyžádání zobrazí čas, počet kroků nebo aktuální tep. Tělo samotného zařízení se lehce zvětšilo. Nevýhodou Mi Band zůstává absence API a tedy absence podpory alternativních aplikací/služeb. Také Mi Band 2 se zřejmě oficiálně bude prodávat jen v Číně, takže u nás se zájemci musí spolehnout na neoficiální distribuci. V Číně se nový model začne prodávat 7. června.

Hardwarová peněženka na bitcoiny Trezor skýtá víc možností využití, které se v Satoshi Labs postupně snaží vyvinout. Právě byla spuštěna služba pro správu hesel. Systém zjednodušeně řečeno funguje tak, že Trezor uchovává vaše hesla a v zašifrované podobě je synchronizuje do cloudu (zatím jen Dropbox). Přístup k Trezoru je chráněn PIN kódem. Hlavní výhodou řešení je fakt, že se nepracuje s žádným hlavním heslem, které by bylo možné kompromitovat, a že Trezor není ohrožen malwarem jako softwarová řešení. Trezor vyjde na 99 dolarů.

Internet a web

Společnost KPCB vydala zprávu Internet Trends pro rok 2016. Pokud vás internetové trendy zajímají, můžete si celou dvousetstránkovou prezentaci proklikat. Vyčnívá z ní jeden fakt: Indie se protlačila už na druhé místo zemí s největším počtem uživatelů internetu, aktuálně se jejich počet odhaduje na 277 miliónů. To už je víc než ve Spojených státech, jedničkou zůstává Čína. V Indii nejenže rostou absolutní čísla, ale stále se zvyšuje i tempo růstu.


Autor: KPCB

Byznys, politika, právo

Velké internetové firmy jako Google, Facebook, Microsoft nebo Twitter podepsaly s Evropskou komisí kodex, podle kterého se zavazují rychle odstraňovat nelegální nenávistný obsah ze svých služeb. To vzbudilo dost negativních reakcí, někteří to označují za nadvládu politické korektnosti atp. Kodex je ale spíš zbytečný, než škodlivý. Týká se výhradně obsahu, který by mohl být v rozporu se zákony. A takový obsah už samozřejmě internetové služby prověřují a odstraňují nyní, takže fakticky by se nic moc změnit nemělo. Na místě však může být obava, že vzhledem k množství obsahu a zájmu o rychlé prověřování se bude hodnotit příliš přísně. Kodex není právně závazný.

Značka Panasonic ve světě elektroniky měla velké jméno, ale v posledních letech ztrácí na úkor konkurentů jako Samsung nebo LG. Firma se proto rozhodla ukončit prodělečnou výrobu LCD panelů pro televize. Výroba televizí bude pokračovat, ale samotné panely Panasonic bude odebírat od jiných výrobců. Před třemi roky už se firma stáhla z trhu plazmových displejů. Kvalita obrazu závisí nejen na panelech, ale i na podsvícení nebo zpracování obrazu. Na to se teď Panasonic chce zaměřit.

Zajímavosti

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Hovoří už se o tom několik dekád, ale zatím nebyly nalezeny spolehlivé důkazy, že by tomu tak skutečně bylo. Tento týden byly zveřejněny první výsledky velké studie prováděné na krysách, která se tím zabývá a kterou financuje americká vláda. Část dat skutečně naznačuje, že by mezi rakovinou a používáním mobilních telefonů mohla být spojitost, ale výsledky lze vysvětlit i jinak. Studie navíc ještě neprošla peer review. Nedostatky studie popisuje článek na Ars Technica.

O Minecraftu se sice nemluví tolik jako před několika roky, to ale neznamená, že se nehraje a neprodává. Mojang zveřejnil aktuální statistiky, podle kterých už se prodalo 107 miliónů kopií (PC, konzole i mobily) a každý den číslo naroste o dalších 53 tisíc. Je zajímavé, že se v jednotlivých koutech světa celkem liší poměr platforem, viz obrázek. Minecraft je tak druhou nejprodávanější hrou v historii, ale výš už se asi posune jen těžko. Absolutní prvenství drží Tetris s půlmiliardou prodaných kopií.

Prodeje Minecraftu, rozdělení na platformy a kontinenty
Autor: Mojang

Prodeje Minecraftu, rozdělení na platformy a kontinenty

Magenta je jeden z mnoha experimentálních projektů Googlu, kde se snaží vyvinout umělou inteligenci schopnou chápat nebo dokonce vytvářet umění. Začíná se od toho relativně snazšího – hudby. Už si můžete poslechnout první písničkou, kterou AI složila.

Mark Zuckerberg je diktárorem největší země na světě, říká Peter Sunde, zakladatel Pirate Bay. Podle něj člověk nemá možnost na Facebooku nebýt, pokud chce žít sociálním životem.

Google spustil nový nástroj Test My Site, který změří, jak dobře je webová stránka optimalizovaná pro mobilní zařízení. Hodnotí přizpůsobení na menší displej a také rychlost načítání.

Pokud se vám nelíbí, jak výrobce mobilního telefonu obohatil Android, můžete ho do značné míry očistit. Ars Technica vysvětluje, jak ideálně postupovat.

Dokud byly elektromobily Tesla spíš drahá kuriozita, mohla si firma dovolit nabízet nabíjení zdarma. To se ale nejspíš změní a u Tesla Model 3 už zákazníci tento bonus nedostanou. Zatím ale není jasné, jak si Tesla za použití svých supernabíječek bude účtovat.

Autonomní vozy Googlu už se prý naučily, kdy a jak správně troubit.

Linux Journey – nový portál pro linuxové začátečníky.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.