Hlavní navigace

Názory k článku Šablony stránek pro Zope: smyčka

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2003 13:42

    Jane Molic (neregistrovaný)

    V podstate totez jsem si udelal v php (umi to if, foreach,... - vse, co potrebuji). Na rozdil od Zope pouzivam vlastni tag (necpu nic do existujicich). Je to velmi jednoduche, ale bohate postaci. Jedina nevyhoda je, ze pri prohlizeni jako HTML muze webdesigner "text_odkazu" prepsat, cimz zpusobi chybu. Nicmene se mi moje varianta velmi osvedcila, je navic univerzalni.

    <my:foreach arr="pole" key="href_odkazu" value="text_odkazu">
    <a href="href_odkazu">text_odkazu</a><br>
    </my:foreach>

    <my:if con="gogo equal 5">
    <b>Promenna "gogo" je rovna peti.</b>
    </my:if>

    Jak si muzete vsimnout, "equal" nahradim "=", udelam php eval(), ktery vrati vysledek.

  • 2. 5. 2003 22:36

    Jane Molic (neregistrovaný)

    No vidite to, a ani o tom nevim. Nicmene ja uz takhle funguju pres rok. Navic knihovny tohoto projektu maji pres 70kb, coz uz je na skript docela dost. Ja jsem se vesel ani ne do 10kb a umi to vse, co potrebuji. Navic vsechny veci taham z databaze. Ze bych sve kody zverejnil? Pouvazuji o tom.

  • 3. 5. 2003 0:56

    David Pravec (neregistrovaný)

    kdyby bylo PHP nejlepší, tak bych ho jeste pouzival.
    PHP není tak špatné -- vždyt často je největším nepřítelem nejlepšího to docela dobré, co už trošku známe.

    Zacal jsem s php nekdy kolem verze 1.x. Bylo fakt super. Az na tu nestabilitu. Ale pozdeji se to vyrazne zlepsilo a dvojka byla fakt bomba. V trojce jsem napsal některé pěkné aplikace...

    Dokonce jsem psal vlastní objektový aplikační server pro PHP, využívajíce objektovosti PostreSQL. To byl opravdu ambiciózní projekt. Náhodou jsem však narazil na ZOPE a už mi to zůstalo. Bil jsem se do hlavy a říkal si:
    "proč jsi ztratil půl roku návrhem systému, který již funguje???".

    Takže pozor pánové, ZOPE umí věci, které PHP nikdy umět nebude, protože PHP je skriptovací jazyk a ne Aplikační server. Nesrovnávejte jablka se sadem, nebo dokonce se zedníkem!!!

    Dnes o psaní aplikací s použitím PHP ani nepřemýšlím. Považuji PHP za sice hezké, ale málo produktivní. Perl - produktivní, ale není to hezké a časem se prodražuje. JAVA - není produktivní ani hezké, ani přenositelné (ale dobře se to prodává).

    Python je více přehledný, spravovatelný a produktivní.
    Zope je opravdový aplikační server pro publikování objektů, s funkcemi typu "reversibilní undo" a s transparentní persistencí zpracovávaných objektů.

    Proč mluvím o objektech? Protože objektový charakter aplikace umožnuje větší přehled, nižší náklady na změny a správu.

    Třebas mě i pokropte plameny. Já vím, že někteří zbožnujete JAVU (ti, co to prodávají) nebo Perl. Perl miluje např. ing. M.Brandejs, kterého jsem kdysi v časech PHP1 požádal o PHP pro studenty s odůvodněním: "...že PHP může být pro některé věci vhodnější než Perl". Vysmál se mi. Dodnes si pamatuju jeho sebejistý smích.
    Dnes se podobně smějí uživatelé PHP, kteří přiliš nepřemýšlejí, python nezkusili a ZOPE nepochopili.

    Ale Python je velmi vhodným jazykem pro malé i velké aplikace a pro začátečníky i experty. Je přhledný, hezký a čitelný --> má levnější údržbu a je produktivnější.
    Rád vyzkouším něco lepšího -- pokud najdu (hledat jsem doufám zatím nepřestal).

    Nyní zpět k TAL:
    TAL je platformou pro snadnou spolupráci HTML designérů a programátorů. V případě ZOPE designéři mouhou ukládat šablony použítím WEBDAV nebo FTP vzdáleně přímo na server a editovat je ve WYSIWYGu či Emacsu.
    Programátory dodané atributy do tagů pro designéra nepředstavují bariéru, nebot se dají udělat velmi jednoduše.
    TAL je nádherným příkladem, jak mohu kód a HTML oddělit a zároven spojit, aniž by se to tříštilo a rušilo to validitu XHTML. Dává to dobrý přehled.

    Jistě to má svoje mouchy (jinak by se pro Plone výhledově nepřipravovalo OSLO), a je vhodné spíše jen pro web. Ale je to jistě nejzajímavější dnes používaný systém šablon.

    TAL je dokonce jazyk nezávislý na programovacím jazyku, existují verze pro PERL a pro PHP.
    více na adresách http://search.cpan.org/author/JHIVER/Petal-0.86/lib/Petal.pm a http://phptal.sourceforge.net/.

    na závěr vzkaz pro jenicka:
    Neber heroin a nespi s ovečkama. A taky se nauc TAL.
    Myslim to s tebou dobre...

  • 3. 5. 2003 9:58

    pajis (neregistrovaný)

    rad ti verim, ze je to dobre, ale zatim to nevidim :( asi jsem to jeste nepochopil :(. ja si precetl tech par clanku o zope/plone, koukal na video z openweekend-u a mam to i nainstalovany a neco si v tom zkousim. ale zatim jsem se k nicemu prevratnemu nedobral. ze bych pro oci nevidel? nicmene rad si prectu dalsi pokracovani - bude-li - a pak se uvidi jestli se u me zope uchyti :)

  • 4. 5. 2003 1:35

    David Pravec (neregistrovaný)

    > rad ti verim, ze je to dobre, ale zatim to nevidim :(

    Zakladni nevyhodou Zope je fakt, ze je to docela slozite
    a ze zacatecnik nevi, od ceho se ma odpichnout, kde zacit a co delat. Je toho tolik na vyber, ze bez delsi zkusenosti nebo porady si clovek napred natluce... Ale pokud do toho proniknete, je to fakt zajimavy... Ja myslim, ze pokud nekdo chce delat poradne portaly, tak to za to stoji.

    Python se da naucit za 2 až 5 hodin, Zope za 1 až 5 mesicu. Plone podle mě 1/2 až 2 měsíce.

    Jednim z lidi na prednasce OpenWeekend.cz byl 'Abaddon',
    se kterým si od té doby občas napíšu.
    Přestože se musel všechno naučit od základu, stihl udělat stránky http://www.livinghistory.cz/ . Nyní pracuje na novém skinu, který zcela změní vzhled -- brzo již nebude tak zřejmé, že použil Plone.

    Pokud budete mit nejake otazky, muzete se na me obratit. Bude-li to bude možné, tak rád poradím a pomohu. Pokud chcete nečeho docílit a netušíte, kde začít, tak mi napište.
    Jabber ID je (spuste v pythonu): 'YWxla2liYW5nb0BqYWJiZXIuY3o=\n'.decode('base64')

  • 5. 5. 2003 11:47

    pajis (neregistrovaný)

    diky vsem za nabidku pomoci zoufalci, pripadne ji v case vyuziji. jo a dik za uzitecny link na dalsi potravu o zope

  • 3. 5. 2003 15:25

    jenicek (neregistrovaný)

    zope pouzivam uz dlouho, vcetne tal, dtml, engine pro paneboze je napsane v pythonu, s tim heroinem popremyslim

  • 4. 5. 2003 17:51

    Vladimír Turek (neregistrovaný)

    Souhlasím s Davidem. Sám jsem v PHP udělal dost věcí, ale když přišlo na větší projekt, tak PHP ukázalo svý slabiny. A taky mně dost štve, že se pomalu s každou desetinovou verzí mění pár věcí od základu (když na webu upgradujou a ani se to nenamáhají sdělit, tak to dost naštve - dávno odladěné stránky přestanou fungovat apod. - mám vlastní zkušenost). PHP je podle mně dobré na menší věci, pár jednoduších stránek a dost.

    Takže jsem asi před půl rokem přešel na Zope, Python a Firebird jako SQL databázi a nemůžu si tuto trojkombinaci vynachválit. Dost dlouho jsem hledal něco, co by fungovalo na Win 95-XP, Linuxu a třeba i Macu a nic lepšího jsem nenašel (když myslím Open Source). Vřele doporučuji. Za námahu to stojí. Je pravda, že Zope se nedá pochopit za týden. Sám jsem do něj ješte úplně nepronik', ale čím dál víc mu přicházím na chuť.

    Bylo pro mně překvapení, že existuje www.zug.cz. Myslel jsem, že lidí co dělají v Zope je v Čechách zanedbatelná menšina. Kdyby tam bylo nějaké fórum a lidi se chtěli podělit o svý zkušenosti a nápady, hodně by to Zope pomohlo. Z vlastní zkušenosti vím, že na začátku to bylo těžký, vůbec jsem nevěděl jak to funguje (zkušenosti z PHP byly spíš na obtíž). Spoustou věcí jsem se musel sám prokousat a rád pomůžu, pokud budu vědět.

  • 6. 5. 2003 13:51

    David Pravec (neregistrovaný)

    Ok, dejte mi ale prosim nekolik dnu,
    mam ted hodne prace s jinyma domenama ;-)

    Pak se urcite forum na www.zug.cz objevi, planuji dokonce i Chat.

    Prozatim ale klidne muzete svoje grafomanske sklony vyřádit na http://www.zug.cz/WikiDoc (ktere se pomalicku stavaji zastaralymi), nebo kazdy ve svem home.

    Pokud budete opravdu aktivni, dam vam i prava spravce.

  • 6. 5. 2003 11:40

    Jane Molic (neregistrovaný)

    Jeste prehlednejsi a propracovanejsi nez Python mi prijde Ruby. Sice zatim nema takovou podporu, ale mod_ruby pro Apache uz existuje.

    Taky nechapu, kdyz tvorili PHP, proc se nemohli vyvarovat vsech neduhu znamych z Javy, C++,...

    Vubec nechapu, proc se treba musi na koncich radku psat strednik, u funkci zavorky (), krome par vyjimek, u objektu "->" misto ".", a nasel bych spoustu dalsiho.

    Presto je PHP pouzivane, ne vzdy plati, ze nejlepsi technologie vitezi :-(

    Presto je nesmysl tvrdit, ze "v tom nic nejde udelat" viz http://centrum.cz

    Objektove weby jsou super, ale otazkou je rozpor prehlednost+jednoduchost x dokonale objektovosti. Sam jsem zastancem jednodussich metod. To je podobne jako moda vsechno cpat do databazi, i kdyz to neni nutne. A nejlepe cele XML do blobu...

  • 6. 5. 2003 14:17

    David Pravec (neregistrovaný)

    Objektove weby jsou jednodussi na tvorbu a spravu. Neni to jenom moda. Je to otazka nakladu na tvorbu a provoz. Nevidim rozpor mezi objektovost a jednoduchost/prehlednost.

    Ta jednoduchost je neco, co muzes vztahovat na vyvojare, content editora/managera, spravce webu, ctenare stranek, tvorbu a udrzbu.
    Pro malinky web o dvou html strankach je to celkem jedno, ale kdyz mas >>5 GB dat, uz velice moc zalezi na tom, jakym zpusobem s nimi budes pracovat. Pak vetsinou byva vhodna kombinace uvedenych -- objektovost, XML, databaze.

    BTW: co je vlastne tak super na Ruby? Pro jaky typ aplikace by to bylo vhodnejsi? Me zatim Ruby nenalakalo.... je tam plno zavorek (zvykl jsem si na Python, ten je IMHO o neco prehlednesi).