Hlavní navigace

Screem

16. 1. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý týden jsme si zarybařili s Bluefishem, a protože mi byl po tomto článku doporučen k recenzi další HTML editor pojmenovaný Screem (Site CReating & Editing EnvironMent), podíváme se dnes na něj.

Namlsán Bluefishem, vrhnul jsem se na www.screem.org pln očekávání. První, co mne zarazilo, bylo datum poslední aktualizace webu – 25. července 2000 – hmm, to vypadá na mrtvý projekt. Druhá věc, která mne zarazila, byla velikost instalačního RPMka – 2.6 MB se mi zdá docela dost. Třetí problémek vyvstal při pokusu o instalaci. RPM Screemu vyžadovalo jednu konkretní verzi libguile a nevystačilo si s tím, že mám nainstalovanou verzi novější. Nakonec jsem tedy stejně musel stáhnout zdrojáky a program si zkompilovat. Tím jsem si snad vybral všechny nepříjemnosti a dál už budu jen příjemně překvapen, říkal jsem si…

Chyba lávky, Screem sice překvapoval, bohužel většinou negativně. Hlášku Aplikace „screem“ (proces 13617) skončil s fatální chybou. (Neoprávněný přístup do paměti). jsem viděl vícekrát, než je zdrávo. A to jsem se pouze pokoušel založit nový dokument. Touto činností mne provázel Page Druid, který by měl pomoci zvolit všechny povinné parametry nové stránky (Stylesheet, Doctype, Page Title, Author, Character Set, Keywords …), to je sice příjemné, ale tato procedura by nesměla skončit tak, jak skončila – pádem. Je pravděpodobné, že pád způsobilo to, že jsem něco nevyplnil, případně vyplnil chybně, protože na druhý pokus se mi novou stránku založit povedlo. Že Screem rozhodí i maličkosti, u kterých byste to nečekali, mi potvrdilo to, že padne i při pokusu Uložit jako a tím přepsat již existující soubor.

Práce s HTML je podle mne rozhodně méně komfortní než s Bluefishem nebo WebMakerem (čímž neříkám, že někomu nemůže právě toto vyhovovat). Mně osobně přijde rozhodně efektnější kliknout do tagu <TABLE> a vybrat Edit tag (Bluefish, Webmaker), než kliknou do tagu a vybrat z nabídky např. Border, což má za následek pouze to, že se vám do tagu připíše border= a vy musíte ručně dopsat číslici. Pokud chcete tabulce nastavit všechny parametry, které HTML umožňuje, uklikáte se. Podstatně rychlejší bude dopsat vše ručně (pokud znáte syntaxi).
Průvodce tabulkou nebo-li Table Wizard tu sice je, ale problém je v tom, že po navolení parametrů tabulky a jejím vložení do stránky, jsem se do něj už nikdy nedostal, abych mohl parametry editovat.

Screem

Bezchybně je naopak vyřešeno vkládání obrázků do stránky. Zde je Image Wizard, ve kterém nalistujete obrázek, hned vidíte jeho velikost i náhled a dokonce si na jakési interní kalkulačce můžete spočítat nové rozměry (třeba když chcete obrázek zmenšit v přesném poměru pouze pomoci parametrů WIDTH a HEIGHT – což je mimochodem pěkné zvěrstvo, ale proti gustu …). Image Wizard je, narozdíl od Table Wizardu, dostupný i při následné editaci tagu.

Dále vám Screem, více či méně srozumitelně, pomůže s vkládáním odkazů, formulářů, definic fontů a podobných základních HTML tagů. Příjemné je i automatické uzavírání tagů, napíšete-li <, automaticky se doplní i > a kurzor se nastaví mezi ně.

skoleni

Spíše kosmetickou chybou je defaultní barevné nastavení zvýrazňování syntaxe – žlutá na bílé se opravdu nečte nejlépe. Naštěstí lze barvy změnit.

Závěrem
Po pravdě řečeno, nevidím jediný důvod, proč používat Screem. Člověku, který se příliš neorientuje v HTML a přesto chce dělat stránky a mít kontrolu nad kódem, doporučuji jednoznačně Bluefish, WebMaker nebo Quantu Plus. Ten kdo nepotřebuje všechna ta udělátka a pomocníky a HTML sází do editoru z hlavy, asi sáhne po něčem více „sexy“ – VIM, Emacs, Joe, Nedit… a nebude se trápit se Screemem.
Nelze však popřít, že určitý dobrý základ tu v podobě Screemu je, ale vzhledem k množství práce, které by ještě bylo potřeba udělat, aby se dotáhl na konkurenci a k více než půlroční pauze ve vývoji, nedávám tomuto projektu moc šancí. Ale třeba se pletu…

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.