Hlavní navigace

Scribus 1.5: blížící se novinky

5. 11. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

K poslednímu dni letošního roku by měla vyjít nová verze programu Scribus, který slouží pro sazbu dokumentů (DTP, desktop publishing). Patří k těm nejlepším open-source aplikacím, které na internetu existují a nabízí řadu profesionálních funkcí. Co přinese chystaná verze nového a co je už hotové?

Většina open source scény se v posledních letech soustředí na porovnávání otevřených aplikací s těmi komerčními. Určitým koloritem je porovnávání Linuxu a Windows (zvláště s ohlášenou desátou verzí v zahraničních médiích vděčné téma), ale také LibreOffice s MS Office a dříve Gimp a Photoshop.

Trochu stranou zájmu zůstávají dvě aplikace, které mezi otevřenými nástroji hodnotím subjektivně velice vysoko – Scribus jako alternativa k Adobe InDesign a Inkscape jako konkurent k Corel Draw a Adobe Illustrator. V obou případech nejde jen o nástroje, které by se snažily bezmyšlenkovitě kopírovat placenou uzavřenou konkurenci, ale usilují o kvalitní spojení potřebných funkcí, znalosti cílové skupiny a hledání funkcí, které u konkurence nejsou, nebo jsou řešeny nepříliš šťastně. Scribus například podporuje vkládání rovnic a práci s LaTeXem, což je oproti zmíněnému InDesignu v textu, kde je více vzorců, nesmírné ulehčení práce.

Scribus se představuje

Scribus je standardním DTP nástrojem poměrně všestranného charakteru, který si poradí s plakátem, knihou nebo třeba časopisem. Především v dřívějších verzích si někteří uživatelé stěžovali na zpomalení práce u dlouhých a obrazově náročných dokumentů, ale osobně jsem nezaznamenal velký rozdíl mezi právě InDesignem a Scribusem. Lze říci, že určité zpomalení reakcí programu zde stále je, ale nijak se nevymyká zvyklostem.

Instalace je jak v Linuxu, tak také ve Windows zcela bezproblémová a aplikace podporuje také další operační systémy – BSD UNIX, Solaris, OpenIndiana, GNU/Hurd, Mac OS X, OS/2 Warp 4, eComStation, takže by si měl bez potíží vybrat každý. Ve většině linuxových distribucí je k dispozici přímo v repozitářích. To, co je při instalaci ve Windows mírně problematické, je spojení s GhostScriptem. Scribus jej používá pro exportní úlohy, takže je třeba jej mít nainstalovaný, což může méně technicky zdatného uživatele poněkud mást. Stejně jako okno s výpisem příkazů GhostSriptu při spouštění aplikace.

Druhou zvláštností, kterou lze uživatelsky vytknout je grafické rozhraní. Ač autoři (což na řadě míst Wiki a různých manuálů deklarují) cílí spíše na neprofesionální občasné uživatele a jejich hlavní konkurencí je MS Publisher, ovládání působí úplně jiným dojmem. Pokud se člověk naučí pracovat s klávesovými zkratkami nebo je ochoten pořád někde rolovat a klikat myší, dostane se ke všem potřebným funkcím. S menu pro práci s texem v podání Adobe se to ale bohužel srovnat nedá.

Za poslední rok bylo jen z oficiálního úložiště staženo přes sedm set tisíc aplikací s tím, že 78 % je určené pro Windows a přes sto tisíc stažení je také pro MAC OS X. Linux je i díky repozitářům zastoupen jen minimálně. Aplikace je šířená pod licencí GNU GPL v2. Aktuální verze nese označení 1.4.4 a do Vánoc by se mohla objevit ještě verze s pětkou na konci, která přinese spíše kosmetické funkční rozšíření. Její uvedení aktuálně stojí na změně výchozí CMYK profilu.

Jak jsme již uvedli, jednou z klíčových vlastností, kterou se Scribus liší od InDesignu či Publisheru, je velice pohodlná práce s rovnicemi a matematickými výrazy. Lze si dokonce text vysázet v LaTeXu a ve Scribus provádět například manipulaci s obrázky, tabulkami nebo podobné záležitosti.

Na co se těšit?

V současné době to vypadá, že vydání je připravené skoro z 80 %, což dává jakousi naději, že by se vše mohlo stihnout. Jednou z největších (a už hotových změn) je převod aplikace do Qt5, což by mělo znamenat rychlejší a hezčí celkové pracovní prostředí. Zvláště u nástroje pro grafiky tak nejde o žádnou maličkost. Dodělaná je podpora formátu PUB (MS Publisher) nebo podpora Barcode.

Nově by se uživatelé měli dočkat možnosti exportu dokumentu do e-pub, což by mohlo být velice zajímavé. Tuto možnost nabízí také InDesign, ale kvalita provedení je bídná, zvláště pokud je dokument graficky složitější. Tím, že Scribus nativně pracuje s formátem založeném na  XML, mohlo by jít o převod úplně deterministický a funkční. Tím by aplikace mohla hodně získat v kontextu sazby e-knih, potažmo i knih klasických. Spolupráce mezi formáty indd a sla zatím možný není a zřejmě jen tak nebude.

Už nyní Scribus umí navrhovat například formuláře a podobné dokumenty, které v PDF obsahují dynamické prvky. Tato oblast by se měla ale zásadně rozšířit a přibýt podpora PDF/X-1a a PDF/X-4 jako exportních formátů. Hodně se pracuje na propojení a kompatibilitě s QuarkXPress. Zajímavostí je příprava profilů klávesových zkratek pro uživatele XPress a InDesignu, což by mohlo pomoci s přechodem, nebo alespoň s domácím využitím Scribu.

Proměnit by se měla ale také klíčová práce s textem. Zajímavou novinkou je v tomto ohledu například text validator, který by měl hlídat nejčastější chyby – dvojité mezery a podobné záležitosti. Pro uživatele LibreOffice pak může být zajímavá uvažovaná možnost exportu do ODT pomocí textových rámců.

Všechny plánované novinky jsou k nalezení na Wiki, ale za pozornost stojí také hlášení a odstraňování chyb, které může mít na řadu věcí ještě určující vliv (například podle Wiki by měla být přítomná podpora InDesignu a jeho formátů, ale je nepravděpodobné, že by se to stihlo).

CS24_early

Závěrem

Jestliže se Scribus dočká všech slibovaných novinek, může se stát velice zajímavým nástrojem nejen pro domácí využití či volnočasovou sazbu, ale také bude konkurovat velkým DTP aplikacím. Za největší slabinu v současnosti považuji ne zcela dobře vytvořené GUI, které postrádá lehkost a přehlednost. Na druhou stranu program nabízí již nyní řadu funkcí a je nutné uznat, že Publisher pro něj není žádnou reálnou konkurencí.

Již nyní se navíc pomalu začíná pracovat na verzi 1.6 (plánována je i verze 1.5.1 opravující spíše chyby, která vyjde k poslednímu lednu), která by snad měla pohnout se vzhledem a především přinese zajímavé novinky týkající se importu (a exportu) celých souborů z ODT. To je funkce, která může oslovit i uživatele, kteří si zatím na sazbu netroufli. Podporován by měl být také import PDF (otázkou je v jaké kvalitě), nebo DocBook. Tato verze by měla vyjít na konci března, ale zde je to s velkým otazníkem. Rozhodně ale je na co se těšit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.