Hlavní navigace

Serverové SSD od Seagate přenese až 10 GB/s

13. 3. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Seagate oslňuje rychlostí, Skype má nového konkurenta a Olympiáda se částečně bude vysílat v 8K. Dropbox slaví 500 miliónů uživatelů a Verizon zase to, že z kauzy supercookies vyvázl jen s malou pokutou.

Software a hardware

Společnost Seagate se pochlubila novým SSD, který by se brzy měl stát s přehledem nejrychlejším na světě. Zařízení má hotový návrh a už jde do výroby. V obchodech by se mělo objevit v létě. V běžných obchodech ho ale asi nenajdete, protože jde o úložiště určené hlavně pro datová centra velmi náročná na rychlost – např. pro co nejrychlejší zpracovávání statistických dat atp. Odpovídat tomu bude cena, která však zatím nebyla oznámena. SSD má přes rozhraní NVMe dosáhnout rychlosti teoreticky až 10 GB/s. Aktuálně nejrychlejší SSD na trhu dosahují rychlosti cca 6–7 GB/s.

Nytro XP6500 – dosud nejrychlejší SSD od Seagate

Nytro XP6500 – dosud nejrychlejší SSD od Seagate

Prohlížeč Chrome nedávno vyšel ve verzi 49, která podle poznámek k vydání neměla mít zásadní změny. Přesto jste si mohli všimnout, že působí nějak jinak. Ve výchozím stavu totiž bylo aktivováno plynulé posouvání (smooth scrolling), kdy se stránka při použití kolečka myši posouvá plynuleji bez trhání, ale méně přesně a s pomalejší odezvou. Část uživatelů to má ráda, část uživatelů naopak. Pokud se řadíte do druhé skupiny, můžete navštívit skryté nastavení chrome://flags/ a položku plynulý posun deaktivovat.

Herní studio Croteam zveřejnilo zdrojové kódy k hernímu enginu Serious Engine. Sice jen k verzi 1.1, na které byl postaven první Serious Sam z roku 2001, ale i to se cení. Serious Sam můžeme označit za jednu z kultovních stříleček herní historie. Otevření hry pod licencí GNU GPLv2 (viz GitHub) tak usnadní tvorbu modifikací a mohlo by hru opět trochu oživit. Podobným stylem vznikly relativně oblíbené FPS hry OpenArena nebo Urban Terror, které jsou postavené na zdrojácích Quake III Arena. V tomto případě jsou zdrojové kódy enginu téměř totéž, co zdrojové kódy hry.

Serious Sam: The First Encounter

Serious Sam: The First Encounter

Letošní olympijské hry v Rio de Janeiru sice ještě standardně budou vysílány ve Full HD, ale zároveň se budou zkoušet i nové technologie a vyšší rozlišení. Agentura starající se o vysílání her potvrdila, že část her (cca 130 hodin včetně zahajovací a závěrečné ceremonie) bude k dispozici i v rozlišení 8K, a to s 22.2 prostorovým zvukem. Takto vysokého rozlišení se ale běžnou televizní cestou dočkají jen Japonci. Testovat se bude i 4K, ale pouze interně. Naopak po celém světě by měly být dostupné některé záznamy připravené pro virtuální realitu.

Několik desítek bývalých zaměstnanců Skypu v čele s Janusem Friisem, spoluzakladatelem firmy, rozjelo nový projekt. Jmenuje se Wire a má jít o alternativu Skypu (textová, hlasová i video komunikace), avšak modernější. Služba si zakládá hlavně na koncovém šifrování komunikace, a to i skupinových konverzací. K dispozici jsou aplikace pro Windows, OS X, Android a iOS. Na Linuxu lze použít alespoň webovou verzi. Wire sice není open-source, ale potěší aspoň zpřístupnění podrobné dokumentace k bezpečnosti a soukromí, kde se lze o fungování služby a protokolu dost dozvědět.

Webové novinky

Úložiště a synchronizační služba Dropbox, která je považována za praotce podobných služeb, oslavila významný milník – má už půl miliardy registrovaných uživatelů. Počet aktivních uživatelů samozřejmě bude o něco nižší, ale u těchto služeb se neudává. Dropbox tak odolává silné konkurenci v podobě Google Drive nebo One Drive (Microsoft), které jsou hojně propagovány svými mateřskými firmami. A to i přesto, že jeho bezplatný tarif nabízí jen malou kapacitu (2 GB) a placené tarify nepatří mezi nejvýhodnější na trhu. V čem spočívá kouzlo Dropboxu? Je to díky tomu, že byl prostě první?

Wikipedie má novou mobilní aplikaci pro iOS. To by samo o sobě nebylo tak zajímavé, zajímavé je spíš to, že zde Wikipedie poprvé není jen nezávislá statická databáze. Aplikace zkouší personalizaci – doporučování dalších hesel a obrázků na základě předchozího prohlížení. Uživateli ale nic nebude vnucováno, pro doporučený obsah je připravena speciální sekce. Je pravděpodobné, že se funkce časem objeví i ve verzi pro Android a třeba i na webu. Wikipedie má tolik obsahu, tak proč ho neprezentovat i ve formě jakéhosi personalizovaného magazínu?

Byznys a politika

Satya Nadella přibližuje společnost Microsoft otevřeným technologiím, což dřív nebylo zvykem. Co si o tom myslí bývalý šéf společnosti Steve Ballmer, který razil jiný přístup a Linux přirovnal k rakovině? Podle něj jde o správné rozhodnutí, které reflektuje měnící se prostředí a např. zpráva o přípravě SQL Serveru pro Linux ho potěšila. Na druhou stranu minulého jednání v žádném případě nelituje: Naše společnost v té bitvě (s open source, pozn. red.) bojovala velmi dobře a získala tak velké množství peněz… Pro příjem společnosti to bylo ohromně důležité.

Americký operátor Verizon uzavřel mimosoudní dohodu s Federální komunikační komisí. Zaplatí pokutu ve výši 1,35 miliónu dolarů za to, že sledoval chování uživatelů (navštěvované stránky, atp.) za účelem poskytování cílené reklamy. Činil tak pomocí tzv. supercookies v hlavičkách HTTP. Na Verizon jako poskytovatele připojení se vztahují přísnější pravidla než např. na webové služby. Hlavní problém byl ale v tom, že si Verizon od zákazníků nevyžádal souhlas a vůbec je o sledování neinformoval. Šlo tedy o velký prohřešek a výše pokuty tak působí docela směšně – představuje cca 0,00001 % ročních tržeb firmy.

Zajímavosti

Autor unixového systému MINIX Andrew S. Tanenbaum se ohlíží a zpětně hodnotí své dílo, téměř třicet let po jeho vydání. MINIX se zapsal do historie hlavně tím, že inspiroval Linuse Torvaldse při tvorbě Linuxu.

Denver Post píše o místní společnosti System76, která už deset let vyrábí a prodává počítače s Linuxem, konkrétně Ubuntu. Ve svém oboru je zřejmě nejúspěšnější na světě. Článek obsahuje i krátké video.

Certifikační autorita Let's Encrypt vydala už milión certifikátů a jak ukazuje graf od Mozilly, její působení je vidět i v globálu. Od spuštění Let's Encrypt roste ve Firefoxu počet stránek načtených přes HTTPS čtyřikrát rychleji než dříve.

Procento stránek načítaných ve Firefoxu přes HTTPS
Autor: Mozilla

Procento stránek načítaných ve Firefoxu přes HTTPS

Ne všichni věří pohádce o novém Microsoftu. Vyšlo několik článků (InfoWorld, The VAR Guy, Techrights), které upozorňují na to, že v některých oblastech společnost stále razí starý, spíš destruktivní, přístup. Zejména v oblasti (softwarových) patentů.

cyber23

Ovládání světel v hotelových pokojích tablety možná nebude úplně nejlepší nápad. Zvlášť když se kašle na bezpečnost. Známý vývojář Matthew Garrett popisuje, jak zkoumal systém jednoho londýnského hotelu a kdyby chtěl, tak může ve všech pokojích rozjet diskotéku.

Slovensko jako průkopník supermoderních technologií? Je to možné. Americká společnost se zajímá o možnost výstavby hyperloop tratě mezi Bratislavou a Vídní. Koncept spočívá v přepravě přetlakových kapslí podtlakovými tunely. Dosažitelná rychlost se pohybuje kolem 1000 km/h.

Koncept hyperloop
Autor: Camilo Sanchez, podle licence: CC BY-SA 4.0

Koncept hyperloop

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.