Hlavní navigace

Shadowrun Returns: návrat ke kořenům

9. 1. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Temné uličky osvícené příležitostně poblikávajícím fialovým neonem. Mocné korporace ovládající v pozadí světové dění a magie asistuje svou ničivou silou pokročilé technologii. To je hra Shadowrun Returns, návrat ke kořenům tradičním RPG her. Přibalte si ale i brýle na čtení, titul je nesmírně ukecaný!

Shadowrun u nás nemá takovou tradici jako mnohem populárnější Dungeons & Dragons, což je možná škoda, protože svět temné budoucnosti je v mnohém lákavý, zvláště pro technologické nadšence.

Co si ale představit pod slovem Shadowrun? Neznalcům to bude znít možná bizarně, ale jedná se o svět blízké budoucnosti, kdy technologie a tkáň humanoidů spolupracuje v jisté symbióze. Teď ale do toho přidejte ještě čistokrevné fantasy s trpaslíky, elfy a magií. Vznikne pak mix toho nejlepšího z fantastiky a kyberpunku.

Žít v Shadowrun Returns není žádný med. Ulice ovládají nelítostné gangy, světové bohatství si mezi sebou rozdělilo několik mocných korporací a státy jsou tak slabé, že sotva dokáží zvládat násilí v ulicích. Běžný člověk navíc žije v bídě a věčné depresi. Obrovská megaměsta totiž neoplývají zelení, jsou tmavá a den dokáže rozzářit jen poblikávající neon na ušmudlaném krámku, který má punc drogové varny. Navíc všude kolem mizí lidé a není nic neobvyklého, aby vám váš nejlepší kámoš skrze nahrávku na počítači řekl, že schytal kulku do hlavy.

Shadowrun Returns - obrázky ze hry

Hutný příběh

Příběh nechci prozrazovat, protože už od začátku je plný překvapivých odhalení. Aby ne, dokončit základní linku nepotrvá zrovna dlouho. Mohu vás však navnadit, že si užijete spousty skvělých rozhovorů a rozdílných postav. Milovníci boje se také pořádně zapotí. Navíc si užijete i staré dobré detektivní práce a několika hádanek.

Shadowrun Returns - obrázky ze hry

Tento výčet naznačuje, že se rozhodně nejedná o lineární hru. Mnoho problémů lze řešit několika způsoby. Navíc jste za svá rozhodnutí hodnoceni kladnou či zápornou karmou. Je jen na vás, jaký styl vám vyhovuje. Pokud nejste bojový typ, lze se mnoha soubojům vyhnout, naopak je také možné rozbít čumák značnému portfoliu jinak přátelských postav.

Shadowrun Returns - obrázky ze hry

Je však nutné varovat, že se rozhodně nejedná o akční RPG ve stylu Diabla. V první řadě se musíte připravit na to, že budete hodně číst – opravdu hodně číst. Každý rozhovor je nesmírně ukecaný a místy si budete připadat jako u čtení knihy. Autoři popisují i drobné detaily, které jim grafické zpracování neumožňuje znázornit. Dialogy jsou však napsané brilantně. Nemálokdy se stane, že se zasmějete, nebo vás padouch svými kecy solidně namíchne.

Lehčí tahové souboje

Ve světě se pohybujete v reálném čase. Jakmile ale započne souboj, všechny úkony začnou být měřeny na tahy. Bojová část není překvapivě tak náročná, jak je u starých RPG jako Baldur's Gate zvykem. Postavy se umí automaticky krýt, nemusíte dohlížet na tolik aspektů. Není tak nutné dát třeba příkaz, aby si postava lehla, když je za malou překážkou.

Shadowrun Returns - obrázky ze hry

Nebylo by to RPGéčko, kdyby si hráč nemohl vypiplat svou postavu. Autoři naštěstí tuto složku hry nepodcenili. Dá se sice namítnout, že po vzhledové stránce vypadají avataři dosti podobně, ale důležité je, co se skrývá v jejich tajném nadání. Člověk se může vydat mnoha směry – od nebojácného městského samuraje, po mága či vyvolávače démonických stvoření. Druhů talentů je mnoho a vylepšit jednu specializaci na maximum sežere podstatnou část bodů, které za hru získáte. Není tak možné umět skvěle vše a vyplatí se spíš specializovat. Naštěstí hrou postupujete většinou v partě, a tak neduhy vaší hlavní postavy může vyvážit nějaký ten parťák.

Editor a aktivní komunita

Jak už bylo zmíněno, hlavní příběhová linka není moc dlouhá. Naštěstí Shadowrun Returns disponuje skvělým editorem a komunita se už začala činit. K dispozici jsou první vlaštovky v podobě fanouškovských misí. Některé jsou opravdu povedené, a kdybyste se chtěli vrhnout na vlastní tvorbu, autoři hry vypracovali wikipedii plnou návodů.

Shadowrun Returns - obrázky ze hry

Po grafické stránce Shadowrun Returns ničím nepřekvapí. Na svět se hezky kouká, ale detaily nečekejte. Styl, který autoři zvolili, má však své kouzlo. Všemu skvěle asistuje zajímavá hudba. Jen zvuky zbraní a činností se nemusely tak často opakovat. Místy to působí lehce lacině.

cyber23

Závěr a konečné hodnocení

Shadowrun Returns je důstojným návrtem ke kořenům starých tahových RPG. Někomu může vadit značná ukecanost a místy i nepříjemná obtížnost. Faktem však zůstává, že moc moderních alternativ neexistuje a pokud chcete „starou“ hru v novém kabátu, asi se Shadowrun Returns nešlápnete vedle. Jako bonus si připočítejte mocný editor a fanouškovské mise.

Výhody

  • Legendární pravidla v novém
  • Stará poctivá hratelnost
  • Editor a komunita

Nevýhody

  • Zvuky
  • Málo základního obsahu

Byl pro vás článek přínosný?