Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (1. 4. 2009)

1. 4. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak na závislosti RPM balíků, představíme si jeden méně známý programovací jazyk, ukážeme si jak jednoduše pracovat s PDF soubory ve vlastních programech, odpočineme si u rádia, vytvoříme si minimální instalaci Fedory a nakonec si budeme hrát. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

rpmdepsize

RPM dependency size viewer a.k.a. rpmdepsize je interaktivní grafický nástroj sloužící k zobrazení závislostí libovolného RPM balíku a jejich velikostí. Vysvětlím na praktickém příkladu – k instalaci balíčku ocaml-camlp4-devel na Fedoře 10, který má sám o sobě 33 MB, budete potřebovat celkem 404 MB právě kvůli závislostem na ocaml, gcc, ale také util-linux-ng, pam a dalších. Podrobné vysvětlení a graf najdete na tomto blogu. Graf je vykreslován shora dolů podle toho, jak jsou závislosti počítány.

rpmdepsize

et.redhat.com/~rjo­nes/rpmdepsize/, 1.0, GPLv2

Blue

Blue je víceúčelový programovací jazyk. Má minimalistickou syntaxi, řekl bych dost podobnou Pythonu. Je multiplatformní (zatím tedy pouze Windows a Linux), reentrantní a optimalizovaný pro vícejaderné systémy. Také je jednoduše rozšiřitelný pomocí modulů a podporuje objektově orientované programování. Začít s Blue je velice jednoduché. Na domovských stránkách projektu totiž najdete uživatelský manuál, který vás provede od „Hello World“ až k pokročilejším funkcím. Více informací najdete na domovských stránkách projektu.

www.lechak.in­fo/blue/index­.php, 1.7.3, GPL

JagPDF

JagPDF je knihovna pro práci s PDF soubory pod svobodou licencí. Cílem projektu je vytvořit knihovnu použitelnou jak v serverovém nasazení, tak na desktopu. Implementuje poměrně slušnou podmnožinu funkcí PDF specifikace. Co všechno lze pomocí JagPDF vytvořit je k nahlédnutí v příkladech použití. Vyzkoušet si JagPDF zabere jen pár minut – stačí postupovat dle krátkého manuálu či rovnou přeskočit na Hello World.

www.jagpdf.com/, 1.2.0, Freeware

KRadio

KRadio je malý, ale přehledný přehrávač internetových i AM/FM rádií pro desktopové prostředí KDE4. Není to sice žádná novinka, ale spíše evoluce. Ve verzi 4.0.0-rc1 je již port na KDE4 kompletní, design je plně modulární, obsahuje lokalizace a podporuje build system Debianu i OpenSuSE. K příjemnému ovládání patří samozřejmě klávesové zkratky a podpora lirc. Mezi nejzajímavější funkce patří možnosti nastavení výstupu pro každou stanici zvlášť, možnost zpožděného přehrávání (time shift), pre-recording a záznam do formátu Ogg/Vorbis či MP3. Jak vše vypadá v akci, si můžete prohlédnout na stránce screenshotů.

kradio

www.nocabal.de/~em­w/kradio/index­.html, 4.0.0-rc1, GPL

febootstrap

Febootstrap je nástroj pro vytváření bootovacího souborového systému pro Fedoru. Dá se považovat za ekvivalent debootstrapu z Debianu. Také ke svému běhu nepotřebuje rootovská práva.

et.redhat.com/~rjo­nes/febootstrap/, 1.4.1, GPLv2

Snake

V nedávných časech mobilních telefonů velikosti (i váhy) cihly jsem objevil kouzlo hry snake, a to jak jinak než na telefonu Nokia 5110. Její jednoduchost mě na pár dní úplně pohltila. Dnes existují stovky různých 2D a 3D variant, nicméně pokud zatoužíte vrátit se ke klasice, koukněte na Snake 1.0.0 na kde-apps.org. Jedná se o skript napsaný v Pythonu, který má méně než 10 KB ₊ o něco málo větší obrázek, ale definitivně obsahuje vše, co je potřeba. Tak co, jaké je vaše nejvyšší skóre?

snake

www.kde-apps.org/conten­t/show.php/Sna­ke?content=91320, 1.0.0, GPL

skoleni

Blbinka

Dnes komiks na věčně se opakující rychloprojekty.

Nedávno jsem našel nový zdroj vtipných komiksů – www.mikeshapi­rocartoons.com. A co vy? Jaké jsou vaše nejoblíbenější komiksy?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.