Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 3. 2009)

11. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na monolitický web server, který obsahuje i vaše HTML stránky, ukážeme si nehezký, ale velmi funkční monitor zdraví vašeho systému. Pak se koukneme na Morrowind pod Linuxem a také na jeden malý DNS server. A blbinka nakonec.

Klone

Klone je webový server, který umožňuje vkládat do zdrojových stránek kusy kódu v C/C++. Kód se vkládá mezi značky <% %>, případně deklarace na začátku HTML souboru se vloží mezi značky <%! %>. Stránky se zkompilují a volitelně se zkomprimují a/nebo zašifrují. K výsledku se přidá web server samotný, který umí taktéž i HTTPS. Server je velmi malý a jeho velikost se pohybuje mezi 100–300 KB. Výsledkem je pak jeden velký spustitelný monolit, který obsahuje jak webový server, tak dynamické stránky. Takový monolit pak můžete jednoduše distribuovat na CD nebo umístit do embedded zařízení, kde uvítáte, že nevyžaduje žádný file systém. Rychlost Klone se pohybuje někde mezi Apache a Lighthttpd. Většinou má však blíže k tomu Apache.

www.koanlogic­.com/klone/, 2.2, GPL nebo komerční licence za poplatek 900 Euro.

Lsnet

Lsnet je jednoduchý monitor zdraví vašeho počítače. Lsnet zjišťuje počet běžících procesů, zatížení jednotlivých jader počítače a využití paměti, swapu a síťového rozhraní. Funkcionalita je povýšena vysoce nad estetickou stránku a za estetickou stránku by program cenu rozhodně nezískal. Prostě na každou minutu je jeden sloupec pixelů, kde se zanesou aktuální hodnoty. A výsledek se mi zdá nakonec velmi přehledný.

sterlingdesktop­s.com/lsnetweb/, 0.3.2, GPLv3

Adsuck

Adsuck je malý DNS server, který překládá vybraná doménová jména na zvolenou IP adresu. Všechny ostatní dotazy přeposílá dál nadřazenému DNS serveru. Autor tento program – soudě dle názvu – používá na blokování reklamních serverů. Ale blokovat lze libovolné domény. Např. zde najdete seznam domén s pornografií, malware, phishingem nebo jinak nebezpečných domén. Zda takové dotazy budete přesměrovávat na – obvykle bezpečný – 127.0.0.1, nebo na jinou IP adresu, kde nastavíte web server s varujícím textem, je již na vás.

www.peereboom­.us/adsuck/, 1.0, BSD

OpenMW

OpenMW je implementace hry Morrowind. Hra běží nejenom pod Windows, ale i pod Linuxem a pod OSX. Pro úspěšné spuštění stále potřebujete originální hru a její datové soubory. Což bohužel nemám, takže nemohu zaručit, jak moc je to hratelné, ale na stránce projektu je video ze hry, takže se zřejmě dostanete dále než za první menu a skutečně si tu hru můžete zahrát.

openmw.source­forge.net/, 0.6, GPLv3

HLogoZ-WP

HLogoZ-WP je plugin do WordPressu, který vám umožní měnit logo k nějakému datu. Přesně tak, jak to občas dělá Google. Momentálně je tam vloženo 28 svátků a autor slibuje přidávat vlastní někdy v brzké budoucnosti. Ale zdrojáky tam máte, takže to jistě zvládnete sami již teď.

skoleni

blog.rswr.net/2009/03­/02/hlogoz-logo-changer-wordpress-plugin/, 1.0, GPL

Blbinka

Chtěla bych dát něco romantického mému programátorovi…

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.