Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (18. 2. 2009)

18. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si upravíme chování oken v Gnome, představíme si nové vývojové prostředí, dále tady mám nástroj pro práci s barvami a nástroj pro detekci problému disků. Nakonec jedna již klasická hra a samozřejmě nebude chybět ani blbinka.

Devil's Pie

Vzhledem k aktuálnímu stavu KDE jsem se i já stal uživatelem Gnome. Chvíli jsem si nemohl zvyknout na nepřítomnost pokročilých vlastností správy oken (jako „přikovat“ k desktopu, start určitých aplikací na definovaném desktopu, zákaz minimalizace apod). Pak mě ale kolega odkázal na Devil's Pie. Jedná se o nástroj, který pomocí jednoduché syntaxe dovolí nadefinovat chování okna. Například:

(if (is (application_name) “firefox_bin”) (set_workspace 2))

zajistí, že okna patřící Firefoxu budou na druhé ploše.

Devil's Pie běží na pozadí jako démon. Je vhodné jej spouštět například při přihlášení (v Gnome System → Personal → Sessions). Pravidla lze psát ručně nebo v klikátku gdevilspie. Jak démona tak klikátko byste měli najít v repositářích své oblíbené distribuce. Na závěr ještě přidávám odkaz na rozsáhlý manuál. A co vy? Co říkáte novým KDE4? Vyhovuje vám přechod prakticky všech distribucí z KDE3 na KDE4?

gdevilspie

live.gnome.or­g/DevilsPie, www.burtonini­.com/blog/com­puters/devilspi­e, 0.22, GPLv2

Bespin

Mozilla Labs nedávno uvolnila projekt jménem Bespin. Jedná se o webově orientované webové prostředí s několika velice zajímavými vlastnostmi. Více si můžete přečíst na Zdrojáku, tady na Root.cz.

labs.mozilla.com/pro­jects/bespin/, 0.1, Mozilla Public License

SpecEd

SpecEd je zkratkou pro Spectral Editor, tedy nástroj pro práci s spektrálními barvami. Umí vypočítat finální barvu a zobrazit ji v CIE. Umí také nastavit intenzitu spektrálních barev dle síly vyzařování černého tělesa při dané teplotě. Bohužel grafice moc nerozumím a v odborných termínech v tomto případě lehce tápu. Uvítám proto pokud se laskavý čtenář podělí o své vědomosti v diskusi pod článkem.

speced

malat.biz/view/Pro­jects/SpecEd, 0.2, GPLv2

Diskus

Diskus je jednoduchý nástroj, pokud chcete zkontrolovat, zda váš disk nezlobí. Zapisuje kontrolní čísla a tím je schopen odhalit chyby povrchu, problémy při čtení nad určitou kapacitou (občas tímto trpí čtečky paměťových karet) či případně donutit disk relokovat vadné sektory – a to tak, že znova zapíše data, které již na disku jsou.

www.scylla-charybdis.com/to­ol.php/diskus, 0.6.2, GPL

Lunar Lander

Kdo si hraje, nezlobí. A navíc, kdo by neměl rád klasiky! Lunar Lander je předělávka staré klasiky Lunar Lander. Tentokrát je napsaný je C++ a využívá knihovny OpenGL a SDL. Spustíte jej tedy jak v Linuxu, tak na Macu či MS Windows. Jen v rychlosti – cílem hry je přistát na povrchu měsíce, kde jen pár míst vhodných k přistání. Navíc vše komplikuje gravitace, takže hráč musí s citem ovládat trysky motorů. Velice zajímavé čtení je i odkaz výše do Wikipedie.

Lunar Lander

www.doof.me.uk/lu­nar-lander/, 0.5, GPLv3

Linux tip

Blbinka

Nedávno jsem v naší Bugzille narazil na pár zajímavých bugů – bug 484300 na PHP a bug 483301 na muse. Netradiční bugy ale najdete i u jiných distribucí – třeba bug 207369 na Ubuntu.

A ještě jedna blbinka na téma bezpečnost.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.