Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 1. 2009)

14. 1. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes tu máme vícevláknový mplayer, 16bitový OS a program pro automatickou instalaci OS. Dále je tu program pro překlady pomocí webových překladačů a program na porovnání zabrané velikosti adresářů. A nakonec otestujeme vaše psychokinetické schopnosti.

MplayerXP

Hlavní vývojář Mplayeru se dlouho bránil vytvářet program jako vícevláknový a pokud je mi známo, tak je Mplayer jednovláknový dodnes. V době, kdy už pořádně neseženete jednojádrový procesor je to trochu škoda. Z podobné skepse se zrodil MplayerXP, který (stále) staví na Mplayeru, ale má předělané jádro tak, aby mohlo běžet více vláken zároveň.

mplayerxp.sf.net/, 0.7.1, GPL

TomOS

TomOS je 16bitový OS pro x86 počítače. Má asi 70 systémových volání, podporuje myš a FAT12 a má správce paměti, který vám dovolí alokovat 8K paměti. Tak teď se asi nejspíše ptáte, k čemu vám to bude. Nebo rovnou jestli jsem se nezbláznil. Mno – ono je to dobré na výuku. Pokud chcete zjistit jak pracuje operační systém, zkoušet si s ním hrát a zkoušet ho upravovat, tak jádro Linuxu asi není tím pravým. TomOS je kompletně napsaný v assembleru a je postaven na MikeOS, ke kterému byla přidána ona podpora pro myš a jednoduchý správce paměti.

TomOS

tomos.sourcefor­ge.net/, 0.1, BSD

Unattended-gui

Unattended-gui je program, kde si můžete přes web vyklikat instalaci počítače a vlastní instalace pak proběhne bez potřeby lidského zásahu. Můžete si zvolit rozdělení disku a co se má na který oddíl nainstalovat. Například na jeden oddíl Windows a na druhý Fedoru. Vlastní instalace pak proběhne buď přes síť pomocí PXE nebo vytvořením bootovacího CD. Můžete si vyzkoušet demo (login testuser / heslo: unattended) nebo se podívat na video.

Unattended-gui

sourceforge.net/pro­jects/unatten­ded-gui/", 1.892, GPLv2

FreeSpeak

FreeSpeak je frontend pro webové překladače. Momentálně podporuje překlad volného textu nebo celé webové stránky pomocí Google, Yahoo a FreeTranslation. A pak také umí navrhnout překlad pomocí Open-tran, což je služba, která hledá, zda zadaný text už nebyl přeložen v nějakém .po souboru a napíše vám i, v kterém balíku to bylo přeloženo. Velmi příjemnou vlastností FreeSpeaku je automatické zachytávání textu v clipboardu a jeho automatický překlad po stisknutí horké klávesy.

Freespeak

freespeak.ber­lios.de/, 0.3.0, GPL

Ximinez

ximinez.source­forge.net/ se vám snaží pomoci najít odpověď na klasickou otázku: „Proč je můj disk plný, když ještě před chvílí byl poloprázdný.“ Program projde zadaný adresář a vytvoří si jeho snímek co se týče zabrané velikosti. Tento snímek je pak možno porovnat s jiným snímkem a jednoduše zjistit, kde došlo k největšímu nárůstu zabrané velikosti. Ke každé adresářové položce je uloženo, jak je velká, kolik místa skutečně zabírá na disku, a to samé spočítáno rekurzivně pro všechny obsažené položky, pokud se jedná o adresář. Třídit výsledek je možné podle libovolného z těchto sloupců. Projít adresář trvá přiměřeně dlouho – můj home se 120 tis. soubory trvalo projít zhruba 30 sekund. Program má kromě GUI verze i verzi pro příkazovou řádku, která je vhodná do cronjobů na automatické a pravidelné vytváření snapshotů.

Ximinez

ximinez.source­forge.net/, 0.3.0, BSD

cybersecurity22

TkResolver++

TkResolver++ je program pro pokusy s psychokinezí. Resp. ověřit, zda existuje nebo zda dotyčný subjekt má nějaké parapsychologické schopnosti. Program náhodně generuje čísla a na jejich základě kreslí čáru odshora dolů. Čára se může vychylovat doleva či doprava. Po prvním testovacím průchodu je možné učinit další, kde se snažíte svou myslí ovlivnit generátor náhodných čísel tak, aby se kreslená čára ohnula na jednu či druhou stranu. Pokud někdo bude mít signifikantní výsledky, tak budu rád, když se pochlubíte v diskuzi pod článkem.

TkResolver++

pkl.net/~node/sof­tware/tkresol­ver/, 0.6.0, GPLv3

Autor článku

Autor pro Root.cz píše převážně Softwarové sklizně. Je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje projektu Spacewalk.