Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 12. 2008)

25. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa otevřeného softwaru, tentokrát ve čtvrtek. V dnešní vánoční edici se podíváme na způsob, jak nativně spouštět v Linuxu aplikace pro Windows, ukážeme si synchronizaci telefonu a mobilu, zjednodušíme sdílení fotek, budeme ovládat hlasitost přes web a na závěr se podíváme na groupware.

Linux Unified Kernel

Linux Unified Kernel je projekt, jehož hlavním cílem je umožnit nativně spouštět Win32 aplikace. Na rozdíl od Wine se ale jedná o řešení na úrovni kernelu. Základem je speciálně upravené jádro, přesněji fork Linusova jádra s přidaným rozhraním Windows se vším všudy – tedy správa procesů, správa vláken, správa objektů, virtuální paměti a další. Dle slov autorů je stav vývoje aktuálně v alfa fázi, nicméně již hromadu aplikací spustíte dnes. Zajímají-li vás podrobnosti či chcete tento netradiční mix, více informací hledejte na domovských stránkách projektu.

en.wikipedia.or­g/wiki/Linux_U­nified_Kernel, 0.2.2–1, GPL

Gnocky

Gnocky je GUI frontend pro gnokii, tedy program, který umožní komunikaci mezi mobilem a PC. Již dle názvu vás asi napadlo, že je převážně pro vlastníky mobilních telefonu Nokia, nicméně gnokii umí komunikovat s libovolným telefonem implementujícím AT protokol. Ale zpět k Gnocky – aktuální verze 0.0.7 nabízí pouze práci s telefonním seznamem, SMS a loga. Napsaný je jazyce C, GUI využívá knihovnu GTK+. Pokud budete chtít použít pokročilejší funkcionalitu, budete muset použít CLI nástroj, nebo si funkcionalitu dopsat. A co vy? Synchronizujete si telefon a počítač? Jaké nástroje k tomu používáte? Nezapomeňte se podělit o vaše zkušenosti v diskusi pod článkem.

gnocky

www.gnokii.org, 0.0.7, GPL

kFlickr

KFlickr je malá aplikace pro desktopové prostředí KDE, která vám usnadní nahrávání (upload) fotek na Flick. Umí drag-n-drop, dávky (batch processing), tagy ale také například otáčení fotek. Novinkou je také port na KDE4. Více informací najdete na domovské stránce projektu nebo také na www.kde-apps.org.

kflick

kflickr.source­forge.net/wik­ka.php?wakka=Kflic­kr, 20081222, GPL

ajaxmixer

Ajaxmixer je bratranec mnohem známějšího nástroje alsamixer. Oba dva slouží k ovládání hlasitosti zvukového subsystému alsa. Alsamixer v prostředí vašeho terminálu, ajaxmixer přes webový prohlížeč. Na serverové straně k běhu budete potřebovat PHP5, webový server a balíček alsa-utils. Potřeba je totiž amixer a mootools 1.2.1. Můžete si jej interaktivně vyzkoušet přímo na domovské stránce projektu.

ajaxmixer

ajaxmixer.sou­rceforge.net/, 0.1, MIT/X Consortium License

cyber23

Teamwork

Teamwork je nástroj, který usnadňuje komunikaci a plánování projektu, spravovaný přes webové rozhraní. Skládá se se z mnoha modulů. Mezi ně patři například Issues – čili hlášení problému, plánování úkolů (ve stromové struktuře), kalendář a e-mail (včetně integrace s Outlookem či GMailem), ale také správa dokumentů. Výhodou je možnost v celém systému jednoduše vyhledávat a také to, že můžete všechny změny jednoduše sdílet s ostatními. Můžete si jej zdarma vyzkoušet díky online demu. Co vše Teamwork umí, najdete v výčtu funkcí.

www.twproject­.com/home.page, 3.2, duální – LGPL/komerční

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.