Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 11. 2008)

26. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na poloprofesionální kreslení, ukážeme si nenáročné sensory, podíváme se na jednu minimalistickou wiki a představíme si modul pro webový server Apache. Na závěr nebude chybět postarší hra a také tolik oblíbená blbinka.

flowpaint

Flowpaint je novinka v kreslících programech na poloprofesionální úrovni. Jedná se o multiplatformní nástroj napsaný v Javě, který pomocí grafického tabletu citlivého na tlak přenáší data k programu. Aktuální verze je 0.1, jedná se tedy spíše o „demo“ než o hotový nástroj. Na funkce jako UNDO či tvorbu vlastních procedurálních štětců si budete muset počkat do verze 0.2. Vzhledem k tomu, že v grafice jsem amatér, nechám posouzení funkcí na laskavém čtenáři. Flowpaint si můžete jednoduše vyzkoušet přímo z vašeho prohlížeče pomocí technologie Java Web Start díky následujícímu demu. Nakonec jen pár poznámek – „live“ verze nefunguje citlivost tabletu. K vlastnímu běhu budete potřebovat Javu verze minimálně 1.5.

flowpaint

www.flowpaint­.org, 0.1, GPL/GPL2

Fedora 10

Dámy a pánové, je tu Fedora 10! Více v rozsáhlé recenzi přímo zde na Root.cz.

OSD Monitors

OSD Monitors je ideální nástroj pro ty co preferují jednoduché window managery a vůbec jednoduchá řešení. Jedná se o sadu monitorů vykreslujících svůj stav přímo na obrazovku zkrz knihovnu xosd. Vlastní kód je psaný v jazyce C a přínáší minimum závislostí a zatížení cílového systému. Samozřejmostí je uživatelsky nastavitelný formát textu včetně barev. V aktuální verzi 0.1 najdete tyto monitory: hodiny, CPU, čítač přepnutí kontextu, sledovač počtu běžících procesů, sledovač paměti a swapu, využítí disku včetně aktivity a sítová aktivita.

osd_monitors

ava.wz.cz/osd_mo­nitors.html, 0.1, GPL

LionWiki

LionWiki je minimalistická implementace wiki. Skládá se pouze z jednoho souboru a nepotřebuje ke svému běhu databázi. S výhodou využijete tam, kde je potřeba mít wiki funkční snadno i rychle či v silně omezené variantě hostingu. Kromě wiki syntaxe umí LionWiki samozřejmě historii, sledování poslední změny, přejmenování stránek a jednoduchou ochranu heslem jak pro zápis, tak i pro čtení. Další funkcionalitu jako RSS či Captcha lze doplnit pluginy. Nakonec jen otázka do diskuse – kterou wiki máte nejraději vy a proč?

lionwiki.0o.cz, 1.0, GPLv2

mod_overload

Mod_overload je modul pro snad nejoblíbenější webový server Apache. Jeho cílem je zamezit zahlcení serveru, a to sledováním zatížení (load average). Pokud vzroste nad definovanou hranici, server odmítne aktuální požadavek.

sourceforge.net/pro­jects/modover­load/, 0.2, GPLv2

Pushover

Pushover je hra s fousy – vydaná již v roce 1992 společností Ocean. V roli mravence přecházíte po plošinách spojených žebříkem, kde padají domino kostky podle určitých pravidel. Pokud jste příznivcem retro her, určitě Pushover vyzkoušejte!

skolení ELK

pushover

pushover.source­forge.net/, 0.0.1, GPL/GPLv3

Blbinka

Jak psát neudržitelný kód je zcela kompletní a vyčerpávající manuál programovacích zlozvyků na večerní studium.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.