Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 12. 2008)

3. 12. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska si představíme program na prohledávání zdrojových kódů a nástroje pro vytváření n-dimenzionálních grafů. Ukážeme si jak invertovat m3u playlist a podíváme se, kde nalezneme chybějící programy. A pomodlíme se za obligátní blbinku.

OpenGrok

Jsou to již tři roky co SUN uvolnil zdrojové kódy ZFS. Pár dní před tím vydal i OpenGrok, jenž od té doby značně dospěl. OpenGrok je prohlížeč zdrojového kódu, který je zejména postaven kolem rychlého fulltextového prohledávání. OpenGrok umí prohledávat zdrojové kódy uložené v Mercurial, Bazaar, Perforce, SCCS, RCS, CVS nebo Subversion. Minulý týden se navíc naučil prohledávat ClearCase, Razor, JMX Agent a především Git. Fulltextové vyhledávání je opravdu velmi komfortní. Umí například prohledávat jenom daný podstrom nebo jenom změny mezi zadanými dny. Relevatní řádky jsou zobrazeny již ve výsledku vyhledávání a kliknutí na ně vás přenese přímo na daný řádek ve vyhledaném souboru. V souborech se OpenGrok snaží vytvářet křížové reference, takže kliknutím „na #include něco.h“ vás přenese na výsledky vyhledání souboru něco.h. Konec konců – bude mnohem lepší, když si to zkusíte sami na prohledávání zdrojového kódu OpenGroku. Zkuste si vyhledat například slova include nebo define.

OpenGrok

www.opensolaris­.org/os/projec­t/opengrok/, 0.7, CDDL

Invertm3u

Invert3mu je program (a java knihovna), který umí vzít soubory v pracovním adresáři a porovnat je s playlistem v M3U souborech a z těch souborů, které nejsou v ani jednom playlistu udělá playlist.

invertm3u.sou­rceforge.net/, 1.0, MIT

Command-not-found

Command-not-found je program který definuje bashový handler command_not_fou­nd_handle (existuje i varianta pro zsh) a pokud tedy daný příkaz ve vašem systému neexistuje, tak vám kromě chybové hlášky napíše v kterém balíku se ten program nachází. Program je vytvořen pro Ubuntu, které s programem rovnou dodává i onu databázi dostupných souborů. Debianí port datový soubor nedodává a místo toho ho vytvoří na základě vašeho source.list. Myšlenka je to velmi zajímavá a o to více mě mrzí, že jsem z programu na svém Debianu nebyl schopen dostat žádný výstup. Snad budete úspěšnější.

packages.ubun­tu.com/feisty/com­mand-not-found, 0.2.26, GPLv3+

MathGL

MathGL je knihovna pro vytváření vysoce kvalitních vědeckých grafů. Zvládne zobrazovat jak 1D, 2D tak i 3D datová pole. Má více než 40 předdefinovaných typů grafů. Knihovna jde lehce začlenit do vaší aplikace – má rozhraní pro C, C++, Fortran, Octave a Python a funguje jak pod Linuxem tak i Windows. Plus vlastní jazyk MGL, který je možno použít i přímo z konzole. Vygenerované obrázky je možné exportovat do rastrové nebo vektorové grafiky (EPS nebo SVG). Z dalších funkcí vyberu různé druhy průhlednosti, nasvícení modelu, vektorové fonty, automatické zvolení počátku souřadnic a mnoho dalších funkcí.

MathGL

mathgl.source­forge.net/, 1.8, GPL

UDAV

UDAV je aplikace postavená nad výše zmíněným MathGL. UDAV vám umožní ve skriptovacím jazyku MGL výtvařet grafy – o zobrazování se stará MathGL – a libovolně s nimi rotovat a přibližovat si je. Výsledek si můžete vyexportovat do libovolného grafického formátu podporovaného MathGL.

UDAV

udav.sourcefor­ge.net/, 0.5, GPL

ICTZ23

Blbinka

Salvation Focus je aplikace, která podporuje modlení se za spásu duše hříšníka či nevěřícího. V administrátorském rozhrání zadáte hříšné duše a ve Flash apletu alias uživatelském rozhrání kliknete na tlačítko a dostanete jméno hříšníka, za kterého se máte dnes modlit.

trac.assembla­.com/salvation­focus, 0.9.1, Apache Licence 2.0

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.