Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 1. 2009)

28. 1. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si porovnáme ceny společnosti Ikea v různých regionech, přidáme si virtuálně několik procesorových jader, prohlédneme si volání X11, napíšeme si nové akce do HAL, zavedeme si do Linuxu jádro Windows a zkonvertujeme video. Nebude chybět blbinka.

Compare Ikea Prices

Možná víte, že v nadnárodních řetězcích se mohou ceny lišit v jednotlivých zemích. Například taková Ikea. Je ve všech okolních zemích a ceny rozhodně nejsou ve všech stejné. Plugin do Firefoxu Compare Ikea Prices vám umožní porovnat ceny Ikea v jednotlivých zemích. Instalace a použití není sice úplně přímočaré, ale magie to také není. První překážkou je, že se jedná zatím o experimentální plugin a je v sandboxu, takže pro jeho instalaci se budete muset registrovat. Druhou překážkou je, že vám bude Mozilla na webu tvrdit, že je to jenom pro Windows. Což vůbec není pravda. Stačí kliknout „See All Version“ a pak u nejnovější verze „Add to Firefox“. Po restartu Firefoxu je ještě třeba povolit porovnávání cen v nastavení pluginu a vybrat si, které země chcete porovnávat.

Poslední překážkou je, že program funguje jenom při prohlížení slovenské verze Ikei (www.ikea.com/sk) – to proto, že program vytvořili bratia Slováci. Pak už ale jde vše hladce. Ceny všech obchodů se převedou na Euro a můžete si nechat zobrazit absolutní hodnoty nebo relativní vůči slovenské ceně. Občas se mi stalo, že se převod některé měny nepodařil a cena se zobrazila v absolutní hodnotě v původní měně (většinou forinty a zloté), ale reload stránky to vždy spravil. Nakonec už si stačí jenom spočítat, zda se vám vyplatí pro daný nábytek vyrazit za hranice, nebo zda přece jenom nakoupit zde.

Ikea

https://addon­s.mozilla.org/en-US/firefox/ad­don/10408, 0.8, Public Domain

libsysconfcpus

Narazili jste někdy na program, který odmítal běžet na víceprocesorovém stroji? Nebo naopak požadoval více procesorů než fyzicky máte? Nebo vám zabral všechny procesory, což jste nechtěli? Libsysconfcpus je knihovna, která využívá $LD_PRELOAD, zachytává volání na sysconf() a bohapustě lže o tom, kolik máte dostupných procesorů dle vašeho zadání.

www.kev.pulo.com­.au/libsyscon­fcpus/, 0.5, GPLv2

xlibtrace

Xlibtrace je také $LD_PRELOAD knihovna – navíc od stejného autora jako je předchozí libsysconfcpus. Xlibtrace odchytává volání X11 klientů do Xlib knihovny. Výstup je pak podobný programu strace – vidíte jaká funkce byla volaná a s jakými parametry.

www.kev.pulo.com­.au/xlibtrace/, 0.1, GPL

Halevt

Halevt je wrapper kolem HAL démona. Pomocí velmi jednoduchého XML souboru vám umožní definovat vaše vlastní akce: pokud je nějaké zařízení inicializované, vložené nebo odstraněné. Nastane na něm podmínka – například je zmáčknuto tlačítko. Změní svůj stav – například je přimountováno. Autor to psal především proto, aby si nad tím mohl napsat vlastní automounter. Ale osobně si dokážu představit spoustu dalších pravidel. Například automatické přimountování foťáku, stažení fotek a jeho odpojení. Tohle je s Halevtem opravdu hračka.

www.environne­ment.ens.fr/per­so/dumas/halev­t.html, 0.1.3, GPLv2

Ring3k

Ring3k funguje podobně jako User mode Linux, pouze nezavádí další jádro Linuxu, ale jádro Windows 2000 (budete potřebovat jeho instalačky). Můžete tak nativně spouštět Windows aplikace bez nutnosti virtualizace jako v QEMU nabo VMware. A jak se liší od Wine? Wine se snaží implementovat všechny DLL knihovny. Ring3k naproti tomu implementuje jenom kernel a ovladače. To ho sice činí technicky mnohem bližší původním Windows, na druhou stranu v současné době pro konečné uživatele také méně použitelným.

ring3k.org/, 0.0.17, LGPL

Linux video converter

Mencoder je úžasná věc. Na druhou stranu, k nastudování jeho příkazové řádky potřebujete týden dovolené a vysokou školu. Plus minus. A jelikož stejně převádíte do několika vybraných formátů, tak stejně časem skončíte s opakováním se stejných parametrů (byť budou přes tři řádky). To se snaží zjednodušit Linux video converter, kde prostě otevřete soubor a z drop down menu si vyberete do jakého formátu ho chcete převést a kliknete na tlačítko. Hotovo. Drobným nedostatkem je skutečnost, že zatím je v seznamu jenom jeden formát (AVI pro YouTube). Ale mám takový pocit, že brzy se ten seznam rozroste a budou tam seznam podobný jako mám teď v Avidemux, jen to celé bude mnohem jednoduší.

Cloud23

Video Converter

rudd-o.com/new-projects/linux­videoconverter, 0.9.1, GPLv3

Blbinka

Studujete někdy výstupy ./configure? Zkuste to.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.