Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 1. 2009)

David Kovalský

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na to, jak vytvořit live distribuci, řekneme si něco o novinkách v KDE, ukážeme si, jak jednoduše vizualizovat rozvrh, představíme si hotové komponenty pro usnadnění práce s HTML a nakonec nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Portable Linux

Portable Linux je nástroj, který promění USB flash disk (či v podstatě jakýkoliv externí disk) v live distribuci založenou na jádře Linuxu. Proti konkurenčním nástrojům ale disponuje několika zajímavými vlastnostmi. Mezi ty nejviditelnější patří možnost ponechání části disku pro přenos dat mezi různými operačními systémy (Linux/Mac/Win­dows), schopnost ukládat konfiguraci a změny prostředí (perzistence) a možnosti přidat další nástroje pro obnovu a troubleshooting, jako například memtest86+. To nejlepší nakonec – Portable Linux umí nainstalovat jakoukoliv distribuci na kteroukoliv jinou – podmínkou je pouze Casper jako základ pro LiveCD. Pokud tedy máte například Fedoru a zatoužíte si vyrobit Debian na USB flash disku, dneska je váš šťastný den.

Pokud Portable Linux ještě není v repositářích vaší oblíbené distribuce, na domovských stránkách projektu najdete předpřipravené RPM balíky a také tar.gz archív pro ne-RPM distribuce. Nechybí ani dokumentace, různé rady a návody a také issue tracker pro hlášení a sledování chyb.

rudd-o.com/new-projects/porta­blelinux, 0.9.1, GPLv3

KDE Four Live CD

Nedávno vyšlo nové KDE Four Live CD. Jedná se o live distribuci založenou na OpenSUSE vždy s nejnovějším buildem KDE desktopu a souvisejících aplikací. Verze 1.1.96 obsahuje KDE verze 4.2 RC1 a další aplikace. K dispozici je pouze varianta na CD a architekturu i686. Ideální způsob, jak bez rizika a nutnosti instalace sledovat novinky ve vývoji KDE.

home.kde.org/~bin­ner/kde-four-live/, 1.1.96, různé

Tcp Banner

Tcp Banner je malá jednoúčelovka, pomocí které lze vystavit banner, tedy nějaký transparent či vzkaz, na TCP socket. Tento nástroj vám přijde vhod, pokud například přemístíte aplikaci a chcete o tom informovat uživatele. Jediné, co k běhu budete potřebovat, je knihovna libsocklib.

www.wolf-software.net/Ap­plications/tcp_ban­ner/, 1.0, GPLv3

Calendar View

Calendar View je kalendář napsaný v jazyce JavaScript a stylovaný pomocí CSS. Nejedná se o hotový produkt, spíše má sloužit jako základ, který po rozšíření můžete použít ve svém projektu. Funkční demo najdete na domovských stránkách projektu, stejně jako dokumentaci k API. Nechybí ani návod k integraci do HTML. A co vy? Používáte při tvorbě webových prezentací již hotové komponenty? Podle čeho si je vybíráte? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

calendarview.org, 1.1, GPLG

ical2svg

Ical2svg je jednoúčelový nástroj, který umí data ve formátu iCal (kalendář) zobrazit graficky v blocích, podobně jak to znáte například z elektronického programového průvodce (EPG) u digitální televize. Výstupní formát je buď SVG nebo PostScript (PS).

code.google.com/p/i­cal2svg/, 0.2, GPL

STEditor

STEditor je jednoduchý WYSIWYG editor HTML. Podporuje pouze základní tagy – tedy formátovaní textu, odrážky a vložení odkazu či obrázku. Lze ale přepnout do zobrazení kódu, kde již můžete volně editovat. Jelikož je napsaný v jazyce JavaScript, lze jej z výhodou využít ve vlastních projektech tam, kde nástroje jako FCKeditor jsou prostě kanón na vrabce. O rozdílu vypovídá i velikost – 7 KB STEditor vs. 1,5 MB FCKeditor (obě velikosti jsou pro komprimovaný archív).

www.gosu.pl/STE­ditor/, 1.0.0, BSD revised

Blbinka

Dnes na oblíbené téma proč lidé píší „první“ do diskusních fór a také jedná zajímavá reklama na novou distribuci.

Našli jste v článku chybu?
22. 1. 2009 12:55
Zdravím, je mi jasné, že uspokojit všechny čtenáře je nemožné. Vždy se ale snažím najít nové, zajímavé projekty. Protože inspirace není nikdy dost, pokud byste rád do sklizně něco doplnil, či viděl jinou skladbu, máte hned několik možností. Ta první je napsat co byste rád viděl, ideálně včetně odkazu kde hledat, pod svůj komentář "všechno jsou to blbinky". Například "... rád bych ve sklizni viděl recenze aplikací z serveru FOO-BAR. Druhá možnost je zaslat konkrétní nápad na mů…
21. 1. 2009 11:15
Franta. (neregistrovaný)
Tohle měla bejt blbinka! Jó to bejvávaly časy, tenkrát když weby vypadaly takhle.