Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 1. 2009)

21. 1. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na to, jak vytvořit live distribuci, řekneme si něco o novinkách v KDE, ukážeme si, jak jednoduše vizualizovat rozvrh, představíme si hotové komponenty pro usnadnění práce s HTML a nakonec nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Portable Linux

Portable Linux je nástroj, který promění USB flash disk (či v podstatě jakýkoliv externí disk) v live distribuci založenou na jádře Linuxu. Proti konkurenčním nástrojům ale disponuje několika zajímavými vlastnostmi. Mezi ty nejviditelnější patří možnost ponechání části disku pro přenos dat mezi různými operačními systémy (Linux/Mac/Win­dows), schopnost ukládat konfiguraci a změny prostředí (perzistence) a možnosti přidat další nástroje pro obnovu a troubleshooting, jako například memtest86+. To nejlepší nakonec – Portable Linux umí nainstalovat jakoukoliv distribuci na kteroukoliv jinou – podmínkou je pouze Casper jako základ pro LiveCD. Pokud tedy máte například Fedoru a zatoužíte si vyrobit Debian na USB flash disku, dneska je váš šťastný den.

Pokud Portable Linux ještě není v repositářích vaší oblíbené distribuce, na domovských stránkách projektu najdete předpřipravené RPM balíky a také tar.gz archív pro ne-RPM distribuce. Nechybí ani dokumentace, různé rady a návody a také issue tracker pro hlášení a sledování chyb.

rudd-o.com/new-projects/porta­blelinux, 0.9.1, GPLv3

KDE Four Live CD

Nedávno vyšlo nové KDE Four Live CD. Jedná se o live distribuci založenou na OpenSUSE vždy s nejnovějším buildem KDE desktopu a souvisejících aplikací. Verze 1.1.96 obsahuje KDE verze 4.2 RC1 a další aplikace. K dispozici je pouze varianta na CD a architekturu i686. Ideální způsob, jak bez rizika a nutnosti instalace sledovat novinky ve vývoji KDE.

home.kde.org/~bin­ner/kde-four-live/, 1.1.96, různé

Tcp Banner

Tcp Banner je malá jednoúčelovka, pomocí které lze vystavit banner, tedy nějaký transparent či vzkaz, na TCP socket. Tento nástroj vám přijde vhod, pokud například přemístíte aplikaci a chcete o tom informovat uživatele. Jediné, co k běhu budete potřebovat, je knihovna libsocklib.

www.wolf-software.net/Ap­plications/tcp_ban­ner/, 1.0, GPLv3

Calendar View

Calendar View je kalendář napsaný v jazyce JavaScript a stylovaný pomocí CSS. Nejedná se o hotový produkt, spíše má sloužit jako základ, který po rozšíření můžete použít ve svém projektu. Funkční demo najdete na domovských stránkách projektu, stejně jako dokumentaci k API. Nechybí ani návod k integraci do HTML. A co vy? Používáte při tvorbě webových prezentací již hotové komponenty? Podle čeho si je vybíráte? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

calendarview.org, 1.1, GPLG

ical2svg

Ical2svg je jednoúčelový nástroj, který umí data ve formátu iCal (kalendář) zobrazit graficky v blocích, podobně jak to znáte například z elektronického programového průvodce (EPG) u digitální televize. Výstupní formát je buď SVG nebo PostScript (PS).

code.google.com/p/i­cal2svg/, 0.2, GPL

STEditor

STEditor je jednoduchý WYSIWYG editor HTML. Podporuje pouze základní tagy – tedy formátovaní textu, odrážky a vložení odkazu či obrázku. Lze ale přepnout do zobrazení kódu, kde již můžete volně editovat. Jelikož je napsaný v jazyce JavaScript, lze jej z výhodou využít ve vlastních projektech tam, kde nástroje jako FCKeditor jsou prostě kanón na vrabce. O rozdílu vypovídá i velikost – 7 KB STEditor vs. 1,5 MB FCKeditor (obě velikosti jsou pro komprimovaný archív).

skoleni

www.gosu.pl/STE­ditor/, 1.0.0, BSD revised

Blbinka

Dnes na oblíbené téma proč lidé píší „první“ do diskusních fór a také jedná zajímavá reklama na novou distribuci.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.