Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 2. 2008)

13. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jeden komunikační program pro nevidomé, naplánujeme si konferenci, představíme si přehrávač flash videa a obnovíme data z InnoDB databáze. Dále se budeme zabývat jedním groupware a spojením Eclipse a editoru Vim.

Krecspk

Ačkoliv nevidomí mají dnes již dost možností, jak si „přečíst“ text na obrazovce, je pro mě mnohem příjemnější používat přímo mluvené slovo. Krecspk (2.4.0) je něco na způsob mluvené wiki. Pracuje se s přirozeným hlasem (ne generovaným), který je ukládán na serveru a na žádost je poslán na klienta. Pro navigaci a potřebnou komunikaci s klientem a serverem se používá generovaný hlas (pomocí espeak).

Pentabarf

Pentabarf (0.3.10) je web-based aplikace, která vám pomůže s plánováním konference. Od evidence přispěvatelů do konference přes samotné plánování přednášek na jednotlivé dny a hodiny až po následné vyhodnocení. Příjemnou vlastností je hlídání kolizních stavů. Ať už se to týká vytížení poslucháren nebo toho, že vám přednášející ještě neposlal prezentaci.

Pentabarf

Pentabarf

FlowPlayer

FlowPlayer (2.0) je open source flashový přehrávač s podporou formátů videa FLV, SWF, MP3, MP4 a H.264. Plus obrázky ve formátu JPEG a PNG. GUI je velmi čisté, takže s jeho případnou úpravou nebudete mít problém – pro každé tlačítko, kterých není moc, si můžete definovat vlastní obrázek. Velmi příjemně překvapila implementace fullscreen režimu (tj. lepší než jsem zvyklý z YouTube). Ve fullscreenu se ovšem také skrývá jediné omezení tohoto přehrávače. V pravém dolním rohu se v tomto režimu zobrazuje logo firmy. Pokud ho tam nechcete tak musíte zaplatit firmě licenční poplatek (50 USD za jeden web, nebo za 200 USD pro libovolný počet). Z dalších vlastností přehrávače: progresivní stahování již během přehrávání, podpora streaming serverů, playlisty, možnost ovládat přehrávání skripty. U dlouhých filmů skoky na kapitoly označené náhledy. Do přehrávaného videa je možné vkládat vlastní reklamy.

Flow

FlowPlayer

InnoInfo

Ačkoliv je innodb formát s transakčním žurnálem, tak se může někdy poškodit. Jednou se mi to stalo a obnova byla docela bolestná. V takovém případě se vám může hodit InnoInfo (0.1) jenž umí analyzovat a extrahovat data z (poškozené) innodb databáze. Tvůrce není nijak spojen ani s InnoBase (potažmo Oraclem) a ani MySQL AB (potažmo Sunem), což beru jako plus, protože je zřejmě použit nepatrně jiný kód, takže je v případě problému větší šance na úspěch.

Tine 2.0

Tine 2.0 (TP) je Groupware. Za základ si autoři vzali eGroupWare a rozhodli se ho přepsat. Úplně od základů. Současný stav autoři označují jako „technology preview“, tedy ani zdaleka ne Alfa. Ale i tak se můžete podívat na demo. Neřekl bych, že je možné takovou věc napsat v HTML. Ale evidentně to možné je.

Tine

Tine 2.0

Eclim

IDE je dobrá věc. Ale pracovat tam s projektem o milionech řádků zase někdy není dobrá věc. V takových okamžicích raději sahám po starém dobrém Vim. Někdy se však některé věci z IDE hodí… Podobné dilema asi řešil i autor programu Eclim (1.3.4) – Eclipse integration in vim. Jedná se o sadu pluginů pro Eclipse a pro Vim, které zpřístupní funkcionalitu Eclipse v editoru Vim. Plugin pro Eclipse poskytne pro danou službu API a pluginy pro Vim přes toto rozhraní komunikují. Takže můžete mít jednu instanci Eclipse a libovolný počet Vim oken.

Eclim

Eclim

BlbinkaVe zkratce

Historie Tuxe – linuxového tučnáka.

Porovnání distribucí dle Google Trends. Obsahuje i KDE vs. Gnome.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.