Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 1. 2008)

David Kovalský

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na znovuzrozeného kecálka, diff-átor databází, malý manažer kontaktů psaný v netradičním jazyce, podíváme se na zoubek jedné VPN a protože každý si potřebuje odpočinout, nebude chybět ani netradiční varianta tetris a blbinka.

CenterIM

CenterIM je fork kdysi velmi populárního (nejen) ICQ klienta CenterICQ, jehož autorem je Konstantin Klyagin. Jistě si pamatujete interview s Kontantinem, kde vysvětluje, že v CenterICQ již má vše, co potřebuje a další práci nechá na komunitě. Bohužel to mělo za následek úplné zastavení vývoje, CenterICQ se tedy stal zastaralý a plný známých bezpečnostních děr.

Na druhé straně CenterIM zatím vypadá jako živý projekt. Poslední verze 4.22.2 po půlroční odmlce přináší více než 90 oprav a vylepšení, nicméně rychlým pohledem na ToDo lze vidět, že práce je pořád dost.

Něco málo o programu samotném – uživatelské rozhraní je textové (ncurses). Samotnému mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvykl, ale pak už jsem nechtěl vidět nic jiného. Bohužel tak rok zpět byly problémy s ICQ silnější než láska k terminálu, a tak jsem jej opustil. Pokud budete mít štěstí při kompilaci, dočkáte se podpory protokolů ICQ, Jabber, IRC, Yahoo!, AIM, MSN a Gagu-Gadu. Zajímavostí je podpora šifrování, integrovaná RSS čtečka a import kontaktů z několika mála klientů (jako licq, micq, kxicq2, gnomeicu).

centerim

Posouzení použitelnosti nechám na vás, budu ale rád, když se o něj podělíte v diskusi. A vůbec – používáte „kecálky“ (ICQ, Jabber, IRC, …) v terminálu/kon­soli, nebo vás zlákalo GUI?

PostgreSQL Diff Tool

PostgreSQL Diff Tool je malý (pouze 6 KB) jednoúčelový nástroj, který slouží, jak sám název napovídá, k určení rozdílů mezi dvěma databázemi v PostgreSQL. Napsaný je ve skriptovacím jazyce Python. Na rozdíl od podobného nástroje pgdiff nemá webový frontend, naopak jej spouštíte přímo v shellu.

Qontacts

Qontacts je velice minimalistický manažer kontaktů pro ty, co nepotřebují mít u každého kontaktu tři telefony, pět e-mailů, datum narození, velikost bot sestřenice přes třetí koleno a podobně. Jedná se vlastně jen o drobné rozšíření ukázkového příkladu a publikace „A Beginner's Guide to Gambas“, kterou napsal John W. Rittinghouse. Jen pro zajímavost, Gambas je objektové orientovaný dialekt programovacího jazyka BASIC. Překvapivě je jeho syntaxe velice podobná Visual Basicu. Na domovských stránkách projektu si můžete přečíst, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl.

quotacts

Quamachi

Znáte Hamachi? Jedná se o software pro vytvoření vituální privátní sítě (VPN). Na rozdíl od OpenVPN a podobných je zaměřena více na uživatele než administrátory, konfigurace je tedy minimálni a jednoduchá. Můžete se připojit jak z Linuxu tak i z MS Windows. Quamachi je GUI nástroj usnadňující prohlížení virtuální sítě a provádění několika málo úkonů. Bohužel nemám po ruce Hamachi VPN a na domovské stránce projektu, na webu autora ani na kde-apps.org jsem se toho moc nedozvěděl.

quamachi

4D-TRIS

Jaky správný fanda Tetris-like her si nemůžu odpustit další variantu, a to 4D-TRIS. Jak název napovídá, hraje se ve 4D prostoru. Vlastně je to 3D, ale kostky skládáte ze všech stran. Musím říct, že to vyžaduje určitou dávku představivosti. Zajímavostí je auto-mód, kde se můžete podívat, jak by hrál počítač. Určitě se alespoň podívejte na video na domovské stránce projektu.

Blbinky

Dávejte pozor na mazání mejlů.

Pár zajímavých pozadí pro Debian nebo bratři v UNIXu.

Našli jste v článku chybu?

24. 1. 2008 9:07

truhla (neregistrovaný)
Padající kostka se nezasekne o povrch krychle, čili nedojde ke kolizi na povrchu, z čehož vyplývá, že se musí v některé souřadnici lišit. A to je právě ta čtvrtá, kterou vyjadřuje barva povrchu.

Tahle hra je pěkný nápad.

23. 1. 2008 13:53

sartori (neregistrovaný)
No vzhledem k tomu ze mam v centeri[cq|imu] historii za poslednich nekolik, let, bude prechod bolet. jiny rozumny konzolovy klient neznam, finch jsem zkousel a velice rychle zavrhl. Ted se tesim na kazdy novy release Centerimu ;-)
DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?