Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Softwarová sklizeň (15. 2. 2012) od Filip Jirsák - Nebylo by možné k programům psát aspoň ty...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 2. 2012 9:19

  Filip Jirsák

  Nebylo by možné k programům psát aspoň ty nejdůležitější závislosti? Konkrétně teď myslím na SOGo a obecně webové aplikace. Bohužel v drtivé většině případů to i autoři uvádějí zastrčené na nějaké desáté stránce, nebo dokonce musíte stáhnout zdrojáky a podívat se. Přitom mi to připadá jako zásadní informace – když mám na webovém serveru Apache s PHP, budu asi shánět webové aplikace napsané v PHP, když tam mám Python nebo Javu, PHP rovnu přeskočím… Pochybuju, že když někdo vidí nějakou aplikaci, neřeší v čem je napsaná a klidně pro ni nainstaluje dvanáctý webový server.

 • 18. 2. 2012 13:03

  bez přezdívky

  Díky za komentář, snažím se psát implementační jazyk a hlavní závislosti, pokud to dává smysl. Zde jsem to přeskočil, protože jsem předpokládal, že podobně
  jako u jiných velkých softwarů, je seznam závislostí tak dlouhý a většinou
  nekompatibilní, že je to irelevantní. O sdíleném hostingu zpravidla nemůže být
  řeč. Boj s verzemi knihoven a potřebných nastavení (PHP safe mode, limity na
  pamět, etc) je minimálně složitý.

  Příště se ale polepším a dopíšu to všude.

  Osobně mám na testování nakonfigurové virtuální mašiny (KVM) a pracuju s snapshoty. Jde o to, že člověk sice může doinstalovat závislosti, ale nejednou jsem se setkal s tím, že jsem neměl "správné distro" a nekompatilita verzí knihoven byla neúnosná.

  SOGo je potřeba pochválit, že mají předpřipravené image pro VMWare a Virtualbox. Převod na KVM je triviální pomocí virt-v2v:
  http://www.sogo.nu/english/downloads/zeg.html
  http://rwmj.wordpress.com/tag/virt-v2v/

  Ideální způsob jak otestovat ve vlastním prostředí.

 • 18. 2. 2012 21:32

  Filip Jirsák

  Myslím, že u SOGo by stačilo napsat, že je napsané v Objective-C. Z toho už by bylo zřejmé, že je to něco speciálního a jen tak nasadit na webový server vedle dalších dvaceti aplikací v PHP to asi nepůjde. Tu informaci o připravených obrazech bych v tomto případě taky ocenil v článku. Ale díky i za ten komentář, nakonec tu aplikaci možná přeci jen vyzkouším.