Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 7. 2009)

15. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešním článku se podíváme na souborový systém nad MySQL, na 3D okenní manažer. Ukážeme si jaká síla se skrývá v prohlížeči, co nic neumí, a podíváme se na prohlížeč GITového repozitáře. A s blbinkou budeme bojovat za méně dehtu a smradu.

MySQLfs

MySQLfs je FUSE filesystém, který všechny údaje: atributy, adresářovou strukturu a datové bloky ukládá do MySQL. Pokud vás zajímá proč byste to měli chtít, nebo kdy to je výhodné, tak si můžete přečíst můj starší zápisek.

sourceforge.net/pro­jects/mysqlfs/
GPLv2
0.4.0

s3d

s3d je 3D okenní manažer. Ovšem nikoliv ve stejném smyslu jako to chápe třeba Compiz (tj. 3D hrátky s 2D okny), ale skutečně 3D. Můžete se tam pohybovat jako v hrách pomocí ASWD kláves a otáčet se myší. Nejvíce mi to připomíná hru Descent blahé paměti. Jelikož tohle nemá cenu moc popisovat, tak výjimečně dva screenshoty.

sklizen15-09sklizen15-09

s3d.berlios.de/
GPL, LGPL
0.2.1.1

UZBL

UZBL je nový prohlížeč postavený nad WebKitem. Jeho největší předností je, že co není prohlížeč, to tam není. Žádné záložky, žádné procházení historií, stahování, změna URL… nic neumí. Všechno tohle totiž přenechává na externích skriptech – z nichž mnohé jsou přiložené, ale jiné si napíšete vy. Kromě chování prohlížeče můžete velmi měnit i jeho vzhled, proto prosím pokládejte tento screenshot jenom za orientační. Porovnávat UZBL s ostatními prohlížeči nemá smysl, protože UZBL se má k Firefoxu asi jako vim k oowriteru.

sklizen15-09

www.uzbl.org/
2009.07.03
GPLv3

Gitg

Zatím jsem vyzkoušel asi všechny grafické prohlížeče GITové repozitáře a dosud vždy zvítězilo „gitk –all“. Nyní dostalo silného konkurenta: Gitg. Z mého pohledu je stejně přehledné jako gitk a má i něco navíc. Rychle se dá měnit, jaké branche se mají zobrazovat, je možné z GUI dělat pár věcí, které v gitk nejsou možné (revert, vybírat změny z diffu), ale hlavně commity jsou řazeny podle data. Takže souběžné větve jsou mnohem přehlednější – alespoň pro mne. Jedinou nevýhodou je, že ten font je strašně velký. Neví někdo, jak ho změnit? Jsem v KDE a gitg je Gnome aplikace.

sklizen15-09

trac.novowork­.com/gitg/GPL
0.0.4

Cloud23

Blbinka

QuickCount je velmi jednoduché počítadlo, kde zadáte datum, kdy jste skončili s kouřením, a jak moc jste kouřili, a ono vám to vypočítá: kolika cigaret jste se od té doby vzdali, kolik jste ušetřili peněz, kolika dehtu a nikotinu jste byli ušetřeni a v neposlední řadě o kolik se vám přibližně prodloužil život.

sklizen15-09

Velmi liberální licence od MS. Ještě minulý týden taková opravdu byla. Ale nyní už byla upravena. Takže jenom screenshot.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.