Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 6. 2010)

16. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si ukážeme užitečný nástroj pro knihomoly, prográmek, co nám pomůže s PDF formátem, něco příjemně lehkého na prohlížení obrázků a nakonec malé překvapení v podobě 3D modelu naší země. Na blbinku jsem samozřejmě nezapomněl.

Calibre

Calibre je multiplatformní správce knihovny, tedy elektronických knih. Nejenže s ním lze knihy číst, ale taky je odesílat do různých podporovaných zařízení, upravovat metadata a stahovat různé novinky v několika jazycích z internetu. Co je ale důležité a užitečné, umí také převádět velkou většinu knižních formátů mezi s sebou, málokterá (žádná) čtečka přečte všechny formáty.  Pokud jste tedy vášniví čtenáři e-knih, neváhejte program vyzkoušet.

Podporované jsou: 

 Vstupní formáty: CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC**, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT

Výstupní formáty: EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT

calibre-ebook.com/, 0.7.2, GPL

PDFsam

Pracovat s pdf není mnohdy tak jednoduché jako s ostatními textovými formáty. Pakliže ale chcete pdf pouze rozdělit, či sloučit, poslouží vám jednoúčelová utilitka PDFsam (PDF split and merge). Disponuje pokročilými funkcemi pro rozdělení jako je vyloučení sudých/lichých/n-tých stran, rozdělení po určité dosažené velikosti souboru apod. Soubory lze naopak také spojit. Aplikace je napsána v jave, ale po nastavení systémového vzhledu se na to dívat dá. 

www.pdfsam.org/, 2.2.0, GPL

GPicView

Pokud se vám zdá váš prohlížeč obrázků příliš náročný, zkuste nainstalovat GPic­View. Je jednoduchý, intuitivní a šetrný k hardwarovým prostředkům. Zvládne základní operace jako je přecházení mezi obrázky, přetočení nebo překlopení a následné uložení. Potěší automatické natočení podle dostupných informací z EXIF.

lxde.sourcefor­ge.net/gpicvi­ew/, 0.2.1, GPL

World Wind

Většina z Vás jistě zná projekt Google Eatrh, World Wind je projekt pod záštitou NASA a nenabízí tak podrobné informace jako Earth, avšak určitě stojí za vyzkoušení. Jedná se o 3D model země vytvořený ve většině případů ze satelitních snímků v poměrně vysoké kvalitě. Planetu je možné přibližovat, otáčet a měnit úhel pohledu. Mimo snímků planety země ovšem nabízí také hvězdnou oblohu a většinu planet sluneční soustavy.  World Wind je k dispozici díky Java SDK a je tak nezávislý na operačním systému.

CS24_early

worldwind.arc­.nasa.gov/java/in­dex.html, 0.6­.503.13458, Open source 

Blbinka

Není nad zdravou lásku ke své práci…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.