Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 9. 2009)

16. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme jak lépe využít awk, koukneme se, jak v céčku zpracovat JavaScript. Ukážeme si, jak extrahovat citace z existujících dokumentů. Pak tu mám program na pohodlné vytváření čárových kódů a knihovnu na čtení .ini souborů. A blbinka na závěr.

Runawk

Runawk je wrapper, který vám usnadní programovat složitější programy v awk. První dvě věci jsou takové jednodušší: nemusíte zadávat „–“ před přepínači skriptu a nemusíte zadávat „-“ na konci příkazu pokud chcete číst ze standardního vstupu. Mnohem zajímavější a praktičtější je zavádění modulů – podobně jako napříkal „use modul“ v perlu. Nachystáno je už 28 modulů a vše je krásně dokumentováno pomocí příkladů.

sourceforge.net/pro­jects/runawk/, 0.17.0, MIT/X

Flusspferd

Flusspferd je knihovna pro C++, která umí pracovat a vyhodnocovat JavaScript. Jako backend používá SpiderMonkey a obsahuje několik Javascriptových modulů. Dokumentace je vzorová a je přiložen i krátký tutoriál, takže používání této knihovny je opravdu jednoduché.

flusspferd.org/, 0.7, MIT/X

C2bib

Pokud pracujete (nebo studujete) v akadamické sféře a pracujete s odkazy na literaturu, tak by se vám mohl hodit C2bib. Tento program umí jednoduše extrahovat z nestandardních formátů bibliografické odkazy. Stačí přenést vybraný dokument (prostý text z e-mailového alertu, RSS, PDF dokument, webovou stránku) a vložit (tj. Ctrl+C a Ctrl+V nebo drag'n'drop) ho do C2bib a program sám z daného dokumentu vyextrahuje bibliografický odkaz. Samotná extrakce je prováděná na základě regulárních výrazů, které jsou uložené bokem v konfiguračním souboru, takže není problém si program přiohnout vašemu prostředí.

cb2bib

www.molspaces.com/…overview.php, 1.3.3, GPL

Barcode Studio

Barcode studio je program pro pohodlné vytváření čárových kódů. Na začátek bych hned podotkl, že se jedná o shareware, které, pokud se vám zalíbí, vás bude stát (by vás mělo stát) 84 až 540 EUR. A je fakt, že jsme zde již měli podobné programy i zadarmo. Na druhou stranu je Barcode Studio určitě nejpropracovanější. Umí všechny kódy, co znám, a hromadu dalších, co neznám. Kódy můžete zadávat ručně nebo importovat. Zpracovávat jeden nebo celou dávku (má i rozhraní pro příkazovou řádku). Máte k dispozici náhled a export jak do rastrových, tak i vektorových grafických formátů. A také umí spravovat číselné řady pro vaše kódy. Prostě klasická klikací aplikace, jejíž funkce můžete mít i zadarmo jinde, ale ne tak pohodlně.

Barcodestudio

www.tec-it.com/…Default.aspx, 9.4, Shareware

Parse_conf

Parse_conf je céčková knihovna pro čtení .ini souborů. Je napsaná v ANSI C, ale je psána tak aby fungovala dobře i v C++. Její výhodou je, že implementuje substituční systém, kdy jednotlivé klíče je možné používat jako proměnné v definici hodnot jiných klíčů. Přitom je knihovna napsána reentrantně a více vláken může bezpečně číst nebo i zapisovat současně do konfiguračního souboru.

Linux tip

kulchitsky.or­g/pcnf/, 1.1, LGPL

Blbinka

Kolekce programů Hello world v 428 programo­vacích jazycích. Plus 63 lidských.

Autor článku

Autor pro Root.cz píše převážně Softwarové sklizně. Je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje projektu Spacewalk.