Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 10. 2012)

17. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se ve sklizni podíváme na zajímavý decentralizovaný BitTorrent klient, grafický nástroj pro monitorování a částečnou kontrolu modemů a další dva programovací jazyky běžící ve VM. Nebude chybět ani oblíbená veselá blbinka.

Tribler

Tribler je plně decentralizovaný BitTorrent klient nezávislý na jiných vyhledávačích torrentů. Součástí softwaru je vestavěný multimediální přehrávač, díky kterému je možné stáhnuté soubory ihned přehrávat. Vyhledávání obsahu je jednoduché, krom vyhledávání podle klíčových slov lze procházet také kategorie. Klient je multiplatformní a dostupný pod LGPL/MIT licencí.

www.tribler.org/,  6.0, LGPL/MIT

Modem Manager GUI

Modem Manager GUI je, jak sám název prozrazuje, grafickou nadstavbou nad ModemManagerem. Mezi pasivní vlastnosti patří vypsání základních informací o modemu a operátorovi (síla signálu,  IMEI, IMSI/ESN a další). Lze ale např. i nastavit datový limit nebo dokonce posílat SMS zprávy. K datovým limitům se váže také historie sítě a její aktuální rychlost. Instalaci lze realizovat jednoduše přidáním předpřipraveného repozitáře nebo stažením zdrojových kódů.

linuxonly.ru/cms/page.php?7, 0.0.12, GPLv3

AngelScript

Jde o multiplatformní C/C++ like kód spustitelný pod VM. Nemá JIT a není z nejrychlejších, přesto se poměrně využívá ve hrách, a to i komerčních. Autor vypracoval poměrně obsáhlý manuál s praktickými ukázkami. Historie sahá až do roku 2003, jazyk je dostupný pod svobodnou zlib licencí. Za tip na tento skriptovací jazyk děkuji Janu Pacnerovi.

www.angelcode.com/angelscript/, 2.25.0, zlib

Dao

Nejen za povšimnutí rozhodně stojí také „lehký“ a přesto komplexní jazyk Dao. Objektově orientovaný, možná JIT kompilace a běh ve VM. Většina vlastností je podrobně zdokumentována v manuálu doprovázeném spoustou příkladů syntaxe. Jednou z výstředních vlastností tohoto jazyka je u každé proměnné možnost zvolit, zda bude typovaná dynamicky, nebo staticky. Za tip opět děkuji Janu Pacnerovi.

CS24_early

www.daovm.net/, 1.1, BSD

Blbinka

Dělat chyby v době internetu a sociálních sítí se opravdu nevyplácí, obzvláště u nejsledovanějších firem světa. Parodie na Apple mapy

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.