Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 10. 2011)

19. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyléčíme nemocný Flash Player, ukážeme si netradiční multimediální přehrávač, omladíme zaprášené pozadí plochy a poradíme, jak efektivně předejít překročení datového limitu. Závěr bude patřit jako vždy blbince.

 Flash Doctor

Flash Doctor je malý skript pro správu některých skrytých voleb Flash přehrávače. Je tak možné předejít některým problémům. Mezi nastavitelné volby patří například zamezení zobrazení videa v režimu na celou obrazovku,  přístupu k souborům na disku nebo omezení velikosti ukládaných souborů na disk. V prostém grafickém editoru lze automaticky Flash Player nainstalovat, o­pravit problém se zvukem nebo videem.

launchpad.net/~lkjo­el/+archive/flash-doctor, 0.2.5–1, GPLv3

Xnoise

Jak zmiňuje autor, Xnoise je pro ty, kterým se nezamlouvá iTunes, Banshee nebo Rhythmbox. Jednoduché rozhraní má matoucí povahu, uvnitř je totiž Xnoise plnohodnotný multimediální přehrávač na který by se rozhodně nemělo zapomínat. Poradí si s velkým množstvím formátů díky použití dobře známého gstre­amer framewor­ku. Dominantou přehrávače je takzvaný tracklist, tedy seznam následně přehrávaných souborů. Knihovna je řazena do stromové struktury na základě metadat. Přebaly alb se automaticky stahují z last.fm a texty skladeb hned z několika portálů. V případě potřeby je možné využít i jednoduchý editor metadat. Zklamáním by neměla být ani rychlost celého přehrávače díky programovacímu jazyku Vala.

www.xnoise-media-player.com, 0­.1.29.1, GPLv2

Wallch

Wallch je pro ty, co nemají plochu stále obsazenou řadou aplikací a vidí taky někdy pozadí plochy. Zaručí, že se pozadí GNOME neokouká, jedná se o aplikaci pro automatickou změnu obrázků. Krom těch přednastavených lze také použít „živou“ Zemi. Možnosti nastavení jsou poměrně široké, časový interval může být náhodný, nebo pevně daný, to samé platí pro obrázky. Wallch podporuje jak 2.x, tak 3.x verze GNOME. Přestože domovské stránky jsou mrtvé, zdá se, že autor ve vývoji pokračuje, na sourceforge, kde je projekt hostován, se nedávno objevila verze 2.1.

sourceforge.net/pro­jects/wall-changer/, 2.1. GPLv3

Network Traffic Monitor

Jak napovídá název, jedná se o prográmek pro sledování sítě. NTM sdružuje informace o velikosti příchozích/od­chozích dat, případně o času připojení a na tomto základě je schopen zasáhnout a po překročení nastaveného datového limitu vypnout přístup k síti. Pevný internet už nás moc nesvazuje limity, pro internet mobilní by však tato aplikace mohla mít stále smysl. Všechny tyto informace lze přehledně sledovat.

netramon.source­forge.net/eng/in­dex.html, 1.2.4, GPLv2

Blbinka

Promo nového iPhone 4S neotřelým způsobem.

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.