Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 7. 1999)

19. 7. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Prázdniny, neprázdniny, náš občasník věnující se novinkám a zajímavostem v oblasti softwaru jede pořád dál...
Neděle 18. 7.
GAG

je grafický boot manažer, který dokáže nabootovat devět různých operačních systémů, včetně automatického bootu zvoleného OS po uplynutí nastavitelné časové prodlevy, disponuje pěkným grafickým rozhraním a navíc může být snadno lokalizován. Co více si přát?
Vyšla nová vývojová verze bitmapového editoru GIMP. Nové vlastnosti jsou tentokrát velice zajímavé: podpora Drag n' Drop z GMC, funkce QuickMask, nové nástroje Dodge/Burn a Smudge, oddělitelná menu a vůbec poprvé s objevuje integrovaný prohlížeč nápovědy.

Sobota 17. 7.
King Of The Hill je název hry, která vychází ze stejných principů jako kdysi velice populární Scorched Earth. Každý hráč má svůj tank umístěný v 2D krajině. Pomocí nastavování síly a úhlu výstřelu se snažíte zasáhnout tanky ostatních hráčů. Ve více lidech je dobrá zábava zaručena…
Každý SQL server disponuje nějakým uživatelským rozhraním pro práci se serverem. Ne vždy je ovšem takové rozhraní dostatečně komfortní. Proto vznikají různé nadstavby – z potřeby dělat věci pohodlněji. KPSQL je grafické rozhraní k SQL serveru PostgreSQL napsané pro KDE. Poměrně neobvyklou funkcí je zvýraznění syntaxe SQL jazyka v interním editoru nebo referenční seznam SQL konstrukcí.

Pátek 16. 7.
Pyrite, dříve zvaný PalmPython, je projekt, který rozšiřuje možnosti programovacího jazyku Python o práci s kapesními počítači PalmPilot. Pyrite umožňuje provádět synchronizaci dat mezi Pilotem a PC, čtení i zápis databází ve formátu PDB/PRC i spolupráci s dalšími aplikacemi Pilota.
Nudí vás vzhled GTK? Pak možná víte, že ho můžete kompletně změnit pomocí témat. Jedním z nich je i GTKStep, který propůjčí GTK aplikacím vzhled aplikací z NextStepu.

Čtvrtek 15. 7.
Máte pocit, že pro GNOME neexistuje kvalitní emailový klient? Pak si myslíte totéž jako autor programu Glacier. Jde o zárodek emailového agenta, který momentálně neumí téměř nic, ale za to hezky vypadá :). Nicméně jde o verzi 0.0.1, takže je opravdu teprve na začátku dlouhé cesty.
GNOME Weather je aplikace, která „parkuje“ na panelu a zobrazuje stav počasí podle měření zvolené METAR nebo IWIN stanice. Aplikace se podobá programu wmweather, který dělá totéž, ale pro Window Maker. Musím ovšem přiznat, že GNOME Weather je zřejmě o dost komfortnější a bohatší na funkce.

Středa 14. 7.
Desktop pro Linux, to není pouze KDE a GNOME, ale třeba také XFCE. Aktuální verze je 3.0 a jde o první stabilní verzi, která je napsána na bázi GTK. Jde o dobře vypadající prostředí, autor slibuje i nízké nároky na hardware, zkrátka pohádka :)
Uživatelé dial-up připojení možná uvítají vznik projektu OfflineMailer. Jde vlastně o SMTP server, který dokáže poštu ukládat do fronty a odesílat ji až hromadně po připojení. Funguje zcela transparentně a dokáže doručovat i lokální poštu (například přes procmail).

Úterý 13. 7.
MathMap je podle mě naprosto geniální plugin pro GIMPa. Dokáže totiž modifikovat obraz (barevně i geometricky) podle zvolené matematické funkce. Je pravda, že vymyslet tu správnou funkci je docela těžké, ale i přesto jde o velice mocný nástroj.
Co všechno už neexistuje: dnes jsem narazil na program GTK Pizza, který vám umožní kompletní zpracování objednávkového systému pro menší a střední bistra nebo restaurace. Kromě zprávy objednávek (systém dokáže řešit i problematiku rozvážky) dělá GTK Pizza i finanční finanční a produkční reporting. To jsou věci :)

A to je pro dnešek úplně vše…

Autor článku