Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (2. 7. 2008)

David Kovalský

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na 3D modelování, systém plný užitečných nástrojů, přidáme si další položku do servisního menu v KDE4, podíváme se na relativně malý bug tracking systém a vyzkoušíme nové KDE 4.1. Nebudou chybět ani oblíbené blbinky.

Doba čtení: 3 minuty

Misfit Model 3D

Misfit Model 3D je modelovací program založený na OpenGL. Modely se skládají z trojúhelníku, můžete však použít také obdélníky, kruhy a jiné tvary. Ty můžete dále otáčet, škálovat a ořezávat. Zajímavostí je možnost natáhnout Quake MD2 mapy, Milkshape 3D, Wavefront OBJ a nativní MM3D formát. Pokud vás zajímá více, doporučuji kompletní seznam. K plnohodnotnému běhu budete potřebovat knihovnu Qt a OpenGL. Příjemné je, že tyto knihovny jsou k dispozici i pro jiné operační systémy. Misfit Model 3D si díky tomu můžete spustit jako na Linuxu, tak na FreeBSD, Windows CP a Max OS X (zatím experimentální).

misfitmodel

www.misfitcode­.com/misfitmo­del3d/, 1.3.7, GPL

HackerOS

HackerOS je distribuce založená na jádru GNU/Linux. Cílem je nabídnout uživateli systém, který lze nabootovat z CD či USB, a co nejrychleji se dostat k hackovacím nástrojům. Mezi ně patří například nmap, sniffit, smbclient, nbtscan, smb-nat, nast, netcat, webwatch, nikto a další. To vše v necelých 70 MB. Pokud hledáte malý live systém, který by vám usnadnil práci při obnově či diagnostice sítě, určitě HackerOS nepřehlédněte.

www.unihacker­.com/hackeros, 20jun2008, různé

Whups

U každého většího projektu nastane čas na zavedení systému pro hlášení a sledování chyb (bugů). Považujete-li bugzillu za kanón na vrabce a nesedí vám ani Trac, podívejte se na Whups. Je založený na Horde Application Framework a podle všeho to vypadá, že to není žádný levoboček. I samotný Horde projekt používá Whups pro bug-tracking. Podporuje vícero front, uložené dotazy, konstruktor dotazů (query builder) a reporty. Na závěr jen dodám, že programovacím jazykem je PHP, stejně jako u výše zmiňovaného frameworku. Jak na instalaci se dočtete v dokumentaci nebo si jej můžete naživo vyzkoušet přímo na bugs.horde.org.

www.horde.org/whup­s/, 1.0-RC1, BSD

KDE Four Live

Poslední dobou se všude hodně mluví o KDE4 a ani Root.cz není výjimkou, proto se nebudu dlouze rozepisovat, co nové prostředí přináší. Pravidelní čtenáři si určitě vzpomenou, že o KDE Four Live CD už jsem jednou psal. Nová verze 1.0.84 přináší KDE 4.1 Beta 2+ v podání OpenSUSE. Pokud máte chuť otestovat nové KDE4 bez závazků, můžete live CD stahovat přímo z domovské stránky projektu.

kdefourlive

home.kde.org/~bin­ner/kde-four-live/, 1.0.84, různé

Extract And Compress KDE4

Extract And Compress KDE4 je jednoúčelovka pro ty, kterým chybí možnost komprese/dekomprese souboru v KDE4. Instalace je velice přímočará – stáhnout, rozbalit, spustit install.sh a vaše servisní menu je obohaceno o kýženou funkci. Podporované formáty jsou 7zip, bzip2, gzip, rar, tar a zip. Samozřejmě ke správné funkčnosti musíte mít příslušné CLI nástroje již nainstalované. Bohužel zatím nelze zabalit více souborů do jednoho archívu, dle domovské stránky projektu je to již v plánu pro verzi 1.0.

www.kde-apps.org/conten­t/show.php/Ex­tract+And+Com­press+KDE4?con­tent=84206, 0.9.1, GPL

Blbinka

Nedávno jsem narazil na Easter Egg archív a některými kousky jsem se velice dobře pobavil. Mrkněte na vtipné hlášky su, co se dozvíte, pokud je váš login tyler, jak bučí apt a pár dalších.

Našli jste v článku chybu?