Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 6. 2008)

25. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme, jak hromadně přejmenovávat soubory, pak na dva replikující souborové systémy a jeden systém na simulaci neuronových sítí. Podíváme se na distribuci nad OpenSolaris a připomeneme nové openSUSE a Spacewalk a zakončíme tradičně blbinkou.

Métamorphose 2

Métamorphose 2 je klikací nástroj na hromadné přejmenování souborů. Kromě vlastností, které automaticky očekáváte od takového nástroje (přidávání prefixu, změna dle regulárního vzoru) umí i rekurzivní nahrazování, změnu názvu podle ID3 značky v MP3 nebo EXIF značky v JPEGu. Je schopen se vyrovnat se situací, kdy tyto značky jsou v jiném kódování než v kódování vašeho systému. Program pochází z Francie, takže je vstřícný k „nabodeníčkům“ a kromě UTF-8 podoporuje ještě mnoho dalších kodování. Příjemnou vlastností je náhled na výsledné adresáře, jak budou vypadat po přejmenování a i možnost udělat undo v případě omylu.

Metamorphose

http://file-folder-ren.sourcefor­ge.net/, 0.4.3, GPLv3

ChironFS & SeznamFS

Při procházení nových programů jsem narazil i na ChironFS, což je souborový systém postavený na FUSE, který umožnuje replikovat normální FS. Funguje to podobně jako RAID1, akorát ChironFS funguje o jednu logickou úroveň výše a umožnuje tak mirrorovat cokoliv co jde přimountovat. Což mi připomělo, že jsem tu nikdy nezmínil měsíc starý SeznamFS, který dělá úplně to samé.

http://seznam­fs.sourceforge­.net/, 0.2.1, GPL

http://www.fur­quim.org/chiron­fs/, 1.1.1, GPLv3

Iqr

Iqr je simulační systém, který umí grafické navrhování a ovládání velkých neuronových sítí. Taktéž vám možní modifikovat parametry sítě za již běžící simulace. Výhodou je rychlost simulací, která je postačující na ovládání robotů v reálném čase. A tak poslední verze implementovala modul, kde můžete pomocí výstupu na vybraných neuronech ovládat externí procesy. Dostupné je několik modulů, z nichž v našich podmínkách asi nejvíce uplatnínte modul pro ovládání Lego MindStorms.

Iqr

http://iqr.sou­rceforge.net/, 1.1–0a, GPL

Nexenta

Nexenta je GNU systém vybudovaný nad OpenSolaris jádrem a runtime kódem. Jako nádstavba je použit debianí systém. Mno, debianí… Konkrétně Ubuntu 8.04 (což začíná být folklórem). Nexenta ani její balíčky nejsou součástí Debianu či Ubuntu. Zatím bylo portováno 3392 balíčků včetně Apache, MySQL, Perl, Python, PHP, Firefox, Evolution, Synaptic package manager, Gaim, Abiword, GNOME a mnoha dalších programů a utilit.

http://www.ne­xenta.org/os, 2.0 Alpha 1, CDDL, GPL, SUN Binary Code licence, SUN Comunity Source licence, The Apache licence, The Apache 2.0 licence

Spacewalk

Minulý týden byly otevřeny zdrojové kódy Spacewalku. V pátek jsem zde o tom napsal delší článek.

http://spacewal­k.redhat.com/, 0.1, GPLv2

openSUSE

Minulý týden vyšlo nové openSUSE. Jedenáctka má zjednodušený DVD instalátor a vylepšený CD instalátor a aktualizovaný software: GNOME 2.22.1, OpenOffice.org 2.4 a Firefox 3.0 a výhodou jsou obě verze KDE (3.5.9 a 4.0.4 včetně vybraných částí z 4.1).

http://opensu­se.org/, 11.0, GPL a proprietární licence

Blbinka

Jenom ti odvážní se mohou stát vývojářem. Na druhou stranu by se to nemělo přehánět.

skoleni

Návod, jak si udělat netradiční USB klíčenku.

Vytáčíte nebo vymačkáváte čísla na telefonu?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.