Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 5. 2008)

21. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vektorovou grafiku, ukážeme si jak přistupovat k souborům na Google Services, podíváme se na webového e-mail klienta a také jeden minimalistický window manager. Na závěr vyzkoušíme nástroj na strukturované poznámky a nakoukneme na KDE4. Nebude chybět ani blbinka.

Potrace

Potrace už se jednou v softwarové sklizni objevil. Jedná se o nástroj ke konverzi grafiky z bitmapového formátu (PBM, PGM, PPM nebo BMP) do vektorového formátu. A proč do vektorového formátu? Třeba proto, že výsledný obrázek lze následovně velice jednoduše zvětšovat a zmenšovat bez ztráty kvality. Nemluvě o tom, že výstup má hladké hrany a prostě lépe vypadá. Potrace bohužel umí pracovat pouze v černobílém režimu, resp. můžete mu jako vstup předhodit obrázek v plných barvách, ale automaticky bude převeden na černobílý. Výsledek je pak EPS, PostScript, PDF, SVG, Xfig, Gimppath nebo PGM. A co se změnilo od roku 2003? Dá se řict, že Potrace dospěl. Množství vstupních i výstupních formátu, podpora i jiných architektur než jenom i386 a oddělení transformačního kódu do vlastní knihovny, takže funkcionality Potrace můžete využít třeba i v Inkscape. Budete-li jej chtít vyzkoušet, na domovských stránkách projektu najdete kromě zdrojového kódu předpřipravené binárky pro Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, AIX, Mac OS X, MS Windows, AROS. Pravděpodobně už jej také budete mít předpřipravený v repositáři své oblíbené distribuce. Určitě mrkněte na pár příkladů použití.

potrace.source­forge.net, 1.8, GPLv2 nebo pozdější

goofs

Goofs je zkratka pro Google Filesystem in Userspace. Jak již můžete tušit, hraje tam svou roli FUSE. Goofs si klade za cíl jednoduše zpřístupnit data u Googlu, jako Picasa galerie, kontakty, blogy, dokumenty, prezentace, tabulky – prostě vše, co nabízí Google Services. Je napsán v skriptovacím jazyce Python a využívá Python gdata API. Každou chvílí vycházi další release s novou funkcionalitou. Pokud autorovi tempo vydrží, máme se určitě na co těšit.

code.google.com/p/go­ofs/, 0.5, GPLv2

AtMail

AtMail je další z mnoha webových poštovních klientů. Tentokrát ve svěžím modrožlutém designu a s technologií uživatelsky přívětivého AJAXu. Kromě snad samozřejmých vlastností jako čtení a psaní e-mailů, adresář a jednoduchého nastavení nabízí video e-mail a kontrolu pravopisu přímo při psaní. Distribuovaný je pod svobodnou Apache 2.0 licencí. Pokud zatoužíte po enterprise podpoře nebo rozšířené funkcionalitě jako Calendaring a Groupware, WebAdmin, podpora pro virovou kontrolu či anti-spam, budete muset sáhnout po komerční variantě. Více o tom, co máte v té čí oné verzi k dispozici, najdete ve srovnání. Svobodnou verzi můžete vyzkoušet v živém demu. Nakonec jenom dodám, že AtMail je napsaný v PHP a k dispozici je i svobodná verze.

atmail

atmail.org, 1.0, Apache 2.0/komerční

dwemo

Je-li pro vás heslo „čim menší, tím lepší“ u správce oken to hlavní, určitě vyzkoušejte dwemo. Cílem projektu je udržet uživatelskou přívětivost při limitaci velikosti na maximálních 30 kB pro binárku. Jak se celý nápad zrodil, si můžete přečíst v The Story of dwemo.

sourceforge.net/pro­jects/dwemo/, 0.0.2, MIT/X Consortium License

Quicky

Možná používáte Tomboy Notes či KNotes pro své poznámky. Pokud vám však více sedí Wiki-like syntaxe, koukněte na Quicky. Podobně jako u editace libovolné stránky v Wiki, editujete plaintext, ale výsledné zobrazení je v HTML. Můžete tedy tvořit odkazy a vesele na ně klikat, či formátovat text do odstavců. Pro kreativní jedince je zde i možnost podsunout vlastni CSS style sheet. Pokud Quicky nenajdete ve vašem oblíbeném repositáři, nezapomeňte si před kompilací nainstalovat knihovnu Qt4 a příslušné hlavičkové soubory. Na konec otázka do diskuse – píšete si poznámky při práci? A co k tomu používáte?

www.qt-apps.org/conten­t/show.php/Qu­icky?content=80325, 0.3, GPL

cyber23

Kde Four Live

Pokud jste příznivci KDE a ještě jste nezkoušeli KDE4, měli byste tak udělat. Dřív nebo později se objeví v každé distribuci. Navíc nemusíte nic instalovat, existují množství Live CD, např. KDE Four Live CD s openSUSE. Můžete si tak jednoduše osahat jak KDE 4.0.4, tak KDE 4.1 Alpha 1. Nově vyšlá Fedora 9 také nabízí KDE4 – pro i686 jako Live CD a pro x86_64 jako Live DVD. Tak co, jak hodnotíte nové KDE4?

Blbinka

Dnes se podíváme do The „C“ Bible, jak to vlastně s tím UNIXem bylo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.