Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (7. 5. 2008)

7. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vytiskneme obal na oblíbené hudební album, podíváme se na vývojové prostředí pro Python a Ruby, prohlédneme si fotky a nakonec se podíváme na jeden stahovač a multimediálních distribuci. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Cover Print

Cover Print je add-on do hudebního přehrávače Amarok. Jen pár kliknutí a z vašeho playlistu máte vygenerovaný obal pro klasické CD, který si následně můžete vytisknout. Šablony obalu jsou ve formátu Inkscape, můžete si je tedy jednoduše upravit či vytvořit vlastní, pokud o to budete stát. Aby vše fungovalo jak má, budete potřebovat minimálně Python 2.3, xsltproc 1.1, knihovny PyQt3 a PyKDE3 a samozřejmě Inkscape a Amarok.

Cover Print

www.kde-apps.org/conten­t/show.php/Co­verPrint?conten­t=36670, 1.6, GPL

Eric

Kdo někdy dělal na větším projektu, a to už v jakémkoli programovacím jazyce, ví, že IDE se občas hodí. Pro Python a Ruby vám může přijít vhod např. Eric. Jedná se o kompletní IDE napsané v Pythonu. Jen pár z mnoha schopností: zvýrazňování syntaxe, automatické doplňování kódu, skládaní (folding), nahrávání (makra), inspektor tříd, integrovaný debugger a profiler a další. Eric můžete stahovat ve dvou variantách – Eric4 pro Qt4 a Eric3 pro starši Qt3. Více informací najdete na domovských stránkách projektu.

Eric

www.die-offenbachs.de/e­ric/index.html, 4.1.3, GPL

Geeqie

Co se týká prohlížení fotek, mám rád malé jednoúčelovky. Fotografie edituji velice málo, neprohlížím EXIF informace a třídím tak, že kopíruju data do dobře pojmenovaného adresáře. Je to asi přežitek z dob, kdy start každé aplikace na mém historickém stroji trval několik sekund. Díky možnosti přidávat do menu vlastní akce/přikazy, a také že není potřeba dělat import, jsem si oblíbil GQview. Nedávno mě Tomáš Bžatek (za což mu tímto děkuji) upozornil, že existuje relativně čerstvý fork Geeqie. Jedná se o vývojovou verzi, která obsahuje pár patchů, ke kterým se jediný autor a maintainer GQview podle všeho neměl. Pokud se rozhodnete GQview, resp. Geeqie vyzkoušet, budete k tomu potřebovat minimálně GTK+ 2.4, volitelně Exiv2 a lcms.

geeqie

geeqie.source­forge.net/, 1.0alpha1, GPL

FatRat

FatRat je download manager z české dílny. Vyznačuje se širokou podporou protokolů – HTTP, FTP, SFTP, BitTorrent včetně připojení přes proxy. Umí jak stahovat tak uploadovat, hledat torrenty přes několik různých enginů, vytvářet torrenty, pracovat s RapidShare.com, počítat MD4/MD5/SHA1 hashe a mnohem víc. Kromě GUI napsaného v Qt4 jej můžete také ovládat přes Jabber. Více informací na domovských stránkách projektu.

fatrat.dolezel­.info/index.php?lan­g=cs, 1.0 rc1, GPL

Mythdora

Je tomu týden a něco co vyšla distribuce MythDora 5.0. Jedná se o distribuci založenou na Fedoře 8 (s relativně aktuálními balíky) přizpůsobenou tak, aby na ní běžela MythTV. K tomu přidává pár vlastních nástrojů, které usnadňují instalaci a konfiguraci. Pokud toužíte po domácím multimediálním centru s Linuxem, MythDoru můžu vřele doporučit.

cyber23

g-ding.tv/?q=no­de/3233, 5.0, různé

Blbinka

Dnes se podíváme jak je důležité mít čistou plochu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.