Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 4. 2008)

16. 4. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme, jak oříznout obrázek a jak vykreslit velké grafy. Máme tu i klon deborphanu pro rpmka a novou verzi lspci. Nakonec se prolétneme nad diskem a zkusíme si, zda je opravdu nemožné obnovit smazané soubory na ext3. A na závěr blbinka přímo od Linuse!

Image matting tool

Image matting tool je nástroj na detekci okrajů objektu v obrázku a jeho oříznutí. V podstatě ekvivalent kouzelné hůlky z Gimpu a podobných ořezových udělátek. Problém klasických nástrojů je však v jejich ostrých ořezech. Na jedné straně je 100% průhlednost, na druhé straně je obrázek. Ovšem mnoho objektů má neostré okraje (jemné chmýří, křoví) a prosvítá skrze ně pozadí. Tento nástroj se snaží určit pro každý pixel, s jakou mírou pravděpodobnosti patří do cílového objektu a adekvátně nastavit uroveň alfa kanálu. Takže ve výsledku by se problematické okraje rozpíjely do ztracena a nebyl by tam ostrý zubatý přechod, který tahá oči. Tolik teorie. Praxe je mnohem nemilosrdnější. Autor má na stránce příklad, který má zrovna docela přesné hranice. Já osobně jsem z programu nedostal podobné výsledky a dokonce se ani zdaleka nemohu výstup označit jako použitelný. Ale jedná se první vydání programu. Dokonce spíše Technical preview než Beta, takže budu shovívavý, budu program sledovat a těšit se na další verze.

Image matting tool

www.informatik.uni-mannheim.de/pi4/pro­jects/image_mat­ting/, 0.1, GPL v2

RPMOrphan

RPMOrphan je klonem debianovského programu deborphan pro rpm-based distribuce. Pro neznalé – jedná se o program, který vypíše balíčky, které již nikdo nevyžaduje a které můžete bezpečně odebrat. Typicky se jedná o knihovny, které kdysi nějaký program vyžadoval, ale už je nevyžaduje. Defaultním cílem jsou právě knihovny („^lib“), protože ostatní balíky produkují velmi často falešné výsledky. Ale samozřejmě máte k dispozici parametry, kterými můžete rozšířit záběr o datové balíky, dokumentaci… a nebo úplně všechny balíky. Oproti původnímu deborphanu je v rpmorphanu přidáno i volitelné GUI.

rpmorphan.sou­rceforge.net/, 1.2, CDDL

PCI Utilities

A po dlouhé době opět něco z českých luhů a hájů: PCI Utilities dospěly do verze 3.0. Asi nejznámějším programem z této sady je program lspci, které dostalo do vínku nový přepínač „-q“, který, pokud je nalezeno zařízení s neznámým PCI ID, se zeptá centrálního serveru, zda je již toto zařízení známo. Pokud ano, tak si tato data uloží do cache a vypíše získané údaje.

mj.ucw.cz/pci­utils.shtml, 3.0.0, GPL

Tulip

Specialitou programu Tulip je vizualizace a editování velmi velkých grafů. Pod velmi velký se rozumí řádově milion uzlů. Přitom na práci údajně nepotřebujete ani nijak rychlý počítač. Autor tvrdí, že na 500 000 prvků (uzlů a hran) vám bude stačit PIII 600 a 256MB RAM. Já mám naštěstí mnohem rychlejší počítač, takže mu budu věřit.

Tulip

www.tulip-software.org/, 3.0.0, GPL

Eagle Mode

eaglemode.sou­rceforge.net/ je tak trochu jiný správce souborů. Myšlenka je asi taková, že všude se dostanete přibližováním nebo oddalováním. Prostě vidíte svůj domácí adresář a v něm plno titěrných poddadresářů. Zarolujete kolečkem a vidíte více. Najedete kurzorem na zvolený adresář a zoomujete dál… Dobré je že můžete takhle zoomovat i vevnitř některých souborů (např. PDF, zip, tar) a velmi zajímavé je, že tento princip se uplatňuje i na menu – málo použivané funkce mají titěrná tlačítka, na která musíte zazoomovat. Asi nejlépe se to celé ovládá myší s kolečkem, ale díky šikovným klávesovým zkratkám se to dá zvládnout s klávesnicí docela stejně šikovně.

Eagle Mode

eaglemode.sou­rceforge.net/, 0.70.0, GPL v3

Ext3grep

Je všeobecně známé, že obnovit smazané soubory na ext3 nejde. A je všeobecně známé, že nic není nemožné – když se chce. A tak vznikl Ext3grep, jenž vám ty soubory sice neobnoví – rozhodně ne jedním příkazem, ale pokud si nastudujete tohle HOWTO, tak vám v tom velmi pomůže.

skoleni

www.xs4all.nl/~car­lo17/howto/un­delete_ext3.html, 0.60, GPL v2

Blbinka

Fedora 9 not usable for wife.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.