Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 3. 2008)

19. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Podíváme se, jak na webovou kameru, budeme sledovat změny webových stránek, ale také nové e-maily. V další části pak budeme regulovat čas běhu spouštěných procesů a kromě blbinky se podíváme taky na jeden esoterický a velmi netradiční jazyk.

WebKam

Toužíte si udělat pár fotek svou novou webovou kamerou? Pak vám možná přijde vhod WebKam. Jedná se o malou jednoúčelovku, která vám umožní vybrat si zařízení, případně upravit parametry jako jas, kontrast, sytost barev a pár dalších a poté jediným kliknutím fotku uložit.

webkam

www.kde-apps.org/conten­t/show.php/Web­Kam?content=76902, 0.1, GPL

Urlwatch

Urlwatch je minimalistický „sledovač“ změn webových stránek. Jedná se o skript psaný v jazyce Python, který operuje z jediného adresáře. V případě, že se stránka změní, dostanete unifikovaný diff e-mailem. Důležitá je možnost ignorovat určité změny, jako reklamy, datum a čas generování stránky a podobně.

thpinfo.com/2008/ur­lwatch/, 1.0, Freeware, Public Domain

GoogleMail Sentinel

Pokud často kontrolujete svou poštu na Googlu a nervujete se, kdy vám už konečně přijde ten či onen e-mail, pak vám může pár let života ušetřit právě GoogleMail Sentinel. Tento miniaturní skript (pouze 500 řádků kódu!) napsaný v skriptovacím jazyce Python sleduje váš mailbox a každý nový mail vám oznámí pop-up oknem v liště. Mírnou nepříjemností je nutnost uchovávat své uživatelské jméno a heslo v konfiguračním souboru v otevřené podobě. Nicméně projekt je ještě velice mladý a je možné, že se zlepšení dočkáme hned v další verzi.

code.google.com/p/gma­il-sentinel/, 0.1, GPLv2

Waitmax

Před nějakou dobou jsem řešil problém synchronizace serverů, kdy mi občas v cronu zůstal „viset“ rsync, který neměl v úmyslu skončit. Stávalo se to velice zřídka a pouze při vysokém zatížení, nicméně bylo to nepřijemné. Řešil jsem to „wrapperem“ a relativně složitou kontrolou, jestli při příštím spuštění ještě proces běží. Waitmax je mininástroj, který problém řeší mnohem elegantněji. Spustí program zadaný jako parametr a pokud se sám do vámi definovaného času neukončí, je násilně ukončen. V implicitní konfiguraci je to zasláním signálu TERM.

mathias-kettner.de/wa­itmax.html, 1.0, GPLv2

Cfunge

Cfunge je interpret esoterického jazyka Befunge. Jak to u esoterických jazyků bývá, má své zvláštnosti. Kód je vlastně dvourozměrná mřížka, v níž se pohybujete směrem, který vám určí šipky, resp. znaky >, <, ^ a v. Jazyk obsahuje zásobník a operace s ním, logické a samozřejmě matematické operátory. Zajímavostí je, že autor vytvářel jazyk s tím cílem, aby byl co nejhůř kompilovatelný. Pokud tedy máte hravou náladu, vřele doporučuji vyzkoušet si něco naprogramovat a na výsledek poslat cfunge. Jako reference vám může posloužit odkaz do Wikipedie, kde najdete kromě kompletní reference jazyka také 2 příklady – klasický „Hello World!“ a generátor náhodných čísel.

MIFtip2

rage.kuonet.or­g/~anmaster/cfun­ge/, en.wikipedia.or­g/wiki/Befunge, 0.1.0, GPLv3

Blbinka

Dnes se podíváme na definitivní definici Kilobajtu a způsob, jak si ospravedlnit flákání.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.