Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 2. 2008)

27. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Podíváme se na program pro simulaci multiagentových systémů, program pro simulaci virtuálních displejů v X, vývojové prostředí pro Basic, skriptovatelný prohlížeč obrázků, CAD program pro Linux a vizualizaci harmonických tónů v hudebních nahrávkách.

Breve

Breve (2.7) je dalším nástrojem pro simulaci multiagentových systémů. Agenty se definují v Pythonu nebo v jazyku Steve (což je něco mezi Perlem a Logem). Popíšete vždy dva způsoby chování: jak agent ovlivňuje své okolí v daném čase a jak agent reaguje při kolizi s jiným agentem. A pak už jen necháte pracovat evoluci. K dispozici je fyzikální engine, takže je možné modelovat realistické modely. Pomocí OpenGl engine je možné scény realisticky vizualizovat. V této nové verzi je vylepšená grafika a fyzika a je možné importovat nekonvexní 3DS modely.

Xpra

Xpra (0.0.3) je zkratka z „X Persistence Remote Application“ a dělá přesně to. Jinými slovy: to co dělá screen v textovém módu, to umí Xpra s xserverem. Xpra funguje tak, že ji spustíte a ona se tváří jako další display (bin/xpra start :13), vy musíte změnit display (export DISPLAY=:13) a od této chvíle se vaše aplikace spouští přes Xpra. A pokud přijdete na jiný počítač a chcete pokračovat v práci, takže se jenom připojíte na onen display (bin/xpra attach ssh:<remote box>:13). Na rozdíl od stávajích řešení má xpra několik výhod: Nepřenáší se celý desktop tak jako u vncserverů, ale jenom vybraná okna. Program je malý a netváří se jako nový xserver, na rozdíl od např. NX.

Gambas

Gambas (2.1.0) je vývojové prostředí pro Basic. Autor se inspiroval Visual Basicem. Ale nikoliv dogmaticky a ani se nesnažil o vzájemnou kompatibilitu. Cílem je umožnit rychlý vývoj jednoduchých aplikaci v Basicu. Tomu pomáhá i skutečnost, že Gambas umí výsledek zabalit do balíčků pro různé distribuce (kromě Ubuntu a Debianu). Poslední verze už běží i na amd64 a je možné ji zkompilovat na OpenBSD.

Gambas

Gambas

FIM

FIM (Fbi IMproved) (0.2) je skriptovatelný prohlížeč obrázků. Jako základ je použit program Fbi, který používá konzolový framebuffer (takže nepotřebuje Xka). FIM k tomu přidává vi-like ovládání: filtrace souborů regulárním výrazem, historie příkazů, automatické doplňování. Cílovou skupinou tohoto programu jsou lidé, kteří používají mutt a vim v textovém režimu a rádi by si v těchto programech občas otevřeli jeden nebo více obrázků.

FIM

FIM

VariCAD

CAD programů pro Linux bylo vždy pomálu. Jedním z existujících (a navíc českým) je VariCAD (2008 1.02). Zda je i dobrý, nechám na vás. Já jsem v CADu nikdy nedělal, takže to nemohu posoudit, ale laicky to vypadá zajímavě. Mezi standardní moduly VariCADu patří 3D modelování, 2D kreslení, asociativní kótování, knihovny strojních součástí, knihovny symbolů a bloků, výpočty a četné nástroje pro práci s negrafickými informacemi (archiv, razítka, kusovníky, správa souborů výkresů, atd.). V poslední nové verzi se objevily tyto nové funkce: 3D závitová díra, závitový čep, závitové očko, koule, průnik těles (Booleovská operace). Vylepšení archivu, srážení hran, skořepiny, načítání STEPu a kolize těles. VariCAD bohužel není zdarma. Po stažení máte k dispozici neomezenou verzi na 30 denní zkušební dobu. Pak je nutné si zakoupit licenci. Ta stojí 50 tisíc korun. Ale máte dvě možnosti, jak cenu srazit dolů. Buď jste student a pořídíte si studentskou verzi pro nevýdělečné účely za 500 Kč, nebo se budete tvářit, že jste ze zahraničí a nakoupíte za $500, což je při dnečním kurzu pětkrát méně než česká cena. Proč je to takový rozdíl, mi není známo.

VariCAD

VariCAD

skolení ELK

Auch

Auch (AUdio-CHecker) (1.6) se snaží vizualizovat harmonické tóny v hudebních nahrávkách. Mnoho nástrojů používá spektrální analýzu nahrávky. Tento nástroj se zaměřuje jenom na specifické oktávy s udáním tóniky, subdominanty a dominanty. Takto jsou noty a akordy v nahrávce mnohem zřetelnější.

Auch

Auch

Autor článku

Autor pro Root.cz píše převážně Softwarové sklizně. Je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje projektu Spacewalk.