Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 5. 2008)

28. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak na IMAP na více počítačích a navíc offline a také na jeden nový operační systém. Pak tu mám nové PyQt a „prťavej“ Python. Nakonec zbývá odpadkový koš v příkazové řádce a statistiky pro memcached. Těšíte-li se na blbinku, dnes vás nezklamu.

OfflineIMAP

Pokud přistupujete ke své poště ze své pracovní stanice a zároveň z notebooku mimo dosah internetu, mohl by se vám hodit program OfflineIMAP. S tímto programem můžete číst svou poštu na více počítačích a s poštovním účtem normálně pracovat i když jste offline. Veškeré změny, které provedete (přesun e-mailů, smazání) se sesynchronizují okamžitě po připojení. V poslední verzi pak byla přidána podpora pro synchronizaci jenom vybraných složek a kontrola na změnu jmen vzdálených složek při každé kontrole e-mailu. Také přibyla podpora pro GMail a Kerberos.

OfflineIMAP

software.comple­te.org/softwa­re/wiki/offli­neimap, 6.0, GPL

BeRTOS

BeRTOS není linuxový program, ale nový operační systém pro embedded systémy. Autoři původně vytvářeli aplikace pro embedded systémy a vytvářeli pro tyto aplikace vysoce efektivní knihovny pro práci se systémem. No a když jich bylo hodně, tak si řekli že už z toho rovnou mohou udělat nový OS. A tak je tady. BeRTOS běží na ARM, Atmel AVR a teoreticky i na dalších třech procesorech, ale kód těchto tří rodin je neudržovaný. Výhodou je, že je dostupný emulátor pro Linux pro Intel/AMD, takže aplikace můžete ladit na svém vlastním počítači bez nutnosti fyzicky vlastnit hardware s ARM procesorem.

bertos

www.bertos.org/, 1.0.0, BertosLicense (modifikovaná GPL v2)

PyQt

Vyšlo PyQt, které obsahuje podporu pro nejnovější Qt v4.4.0. Pro neznalé: PyQt je implementace (binding) funkcí a tříd z QT GUI toolkitu pro Python. Tato poslední verze pak přidává podporu nových tříd jako je QtHelp, QtXmlPatterns, QtWebKit a phonon (framework pro práci s multimedii).

www.riverbankcom­puting.com/sof­tware/pyqt/in­tro, 4.4.2, GPL nebo jiná

TinyPy

TinyPy je minimalistická implementace Pythonu. TinyPy má pouze uctyhodných 64 kB (plus mínus, záleží, jak to budete počítat). A i tak implementuje bytecompiler, parser, velkou většinu funkcí (dokonce i takové lahůdky jako list comprehension) a objektů z klasického Pythonu a několik modulů. Já věděl, že 640 kB musí stačit každému!

www.tinypy.org/, 1.1 Python License

Trash

Trash je program pro příkazovou řádku, který implementuje FreeDesktop.org Trash Specification. Tj. pro každý smazaný soubor (resp. poslaný do koše) si zapamatuje jeho původní jméno, cestu, atributy. Je kompatibilní s KDE košem, takže můžete používat oba současně. Výhodou je CLI příkazu je jeho kompatibilita s příkazem rm, takže je možné vcelku bezpečně a bez obav provést alias pro rm.

www.andreafran­cia.it/trash/, 0.1.10, GPL

MemcachePHP

Používáte Memcached a docela by vás zajímali statistiky využití této cache? Zkuste MemcachePHP – umí zobrazit velikost cache (celkem i pro jednotlivé zapojené počítače), kolik bylo úspěšných požadavků (hits) a kolik neúspěšných (miss). Jak název napovídá, je to vytvořeno v PHP jako webová stránka.

memcachephp

livebookmark.net/jou­rnal/2008/05/21/mem­cachephp-stats-like-apcphp/, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License

CS24_early

Blbinka

Nejlepší citáty Linuse Torvaldse.

Kalhoty pro geeky. Osobně si asi počkám na střih, který nevypadá jako Hip Hop.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.