Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 12. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme mobilní aplikaci vhodnou pro administrátory serverů, jednoduchý defragmentovací nástroj, pomůcku pro hledání změn v kancelářských dokumentech a databázích, grafické rozhraní k Cronu a praktický závorkový plugin pro Vim. A pochopitelně nemůže chybět ani blbinka.
David Kovalský
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Cura

Cura je mobilní aplikace cílená na administrátory. Nabízí terminál a často používané nástroje jako ssh, top, uname, uptime, dmidecode, nmap, wireshark a další. Zvládne sledovat logy a komunikovat s kolegy. Má to jen jeden háček – aplikace je natolik čerstvým zbožím, že často místo funkční obrazovky uvidíte jen design. Kódu naštěstí stále přibývá, nechme se tedy překvapit co bude za pár týdnů. K běhu budete potřebovat androidí telefon (4.0) nebo alespoň SDK s emulátorem.

http://www.oh­loh.net/p/cura, 0.1 Beta, AGPLv3

Defrag

Pravidelní čtenáři Root.cz si určitě pamatují, že o defragmentaci v Linuxu jsme již psali. I Defrag je jednoduchý, „hloupý“ defragmentační nástroj nezávislý na souborovém systému. Výhody i nevýhody zůstávají – na jednu stranu lze stejným nástrojem pracovat nad libovolným zapisovatelným souborovým systémem, na druhou stranu se jedná o pomalý a složitý proces (zamykání souborů a vůbec řešení souběžného přístupu, zbytečné kopírování velkého množství dat), který v případě neúspěchu může mít katastrofální následky. Navíc existuje možnost, že k defragmentaci, resp. snížení fragmentace, vůbec nedojde. Ale zpět k Defragu. Původní autor Con Kolivas (ano, TEN Con Kolivas) jej napsal v Bashi a od té doby se v podstatě nic nedělo. Kód je ale rozumně napsaný a nechybí ani komentáře. Mimochodem, to je jediná dokumentace. Takže pokud pokukujete po defragmentačním nástroji a žádný pro váš souborový systém zatím není k dispozici, určitě dejte Defragu šanci.

code.google.com/p/de­frag/, 0.12, GPL

Coopy

Coopy je inteligentní nástroj pro sledování změn (diff) v komplikovanějších formátech, než klasický text. Najde například rozdíly ve formátech MS Excel / LibreOffice Calc ( přes Gnumeric), SQLite, MySQL, MS Access. A také v CSV souborech – zde ale poslouží stejně léty prověřený diff. Na domovských stránkách najdete další zajímavé nástroje pro slučování změn z 3 souborů a vytváření patchů.

share.find.coop, 0.5.9, GPL

FcronQ

FcronQ je GUI k FCronu. Motivace pro vznik je jasná – žádná z dostupných desktopových aplikací neuměla nastavit pokročilé funkce FCronu. Vysvětlovat, co je to Cron či FCron, zde nemá smysl, dodám jen, že implementační jazyk je Python a grafické rozhraní je postaveno nad knihovnou Qt.

code.google.com/p/fcron­q/, 0.4.0, GPLv3

Vim-Surround

Vim-Surround je plugin pro populární editor Vim, který vám usnadní psaní závorek, ať je to v matematických výrazech či editování XML. Jinými slovy, pracuje s tím co obklopuje dané slovo – ds = delete (mazat), cs = change (změnit), ys = add (přidat). Pár příkladů najdete přímo na domovských stránkách na GitHubu, nebo v tomto tutoriálu.

github.com/tpo­pe/vim-surround, 1.90, licence nezjištěna

Blbinka

Jak správně požádat o odblokování účtu. Za upozornění děkuji Pwner/2.