Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (21. 2. 2001)

21. 2. 2001
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Snad již opět pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Pondělí 19. 2.
Společnost Fourthought, která je známá zejména svým souborem XML modulů pro Python nazývaným 4Suite, nabízí nyní i aplikační platformu postavenou právě nad tímto balíkem. 4Suite Server obsahuje XML databázi, XSLT engine, indexování a dotazování pomocí XPath a RDF a další zajímavé funkce. K serveru lze přistupovat pomocí protokolů HTTP, CORBA, WebDAV a experimentálně i SOAP. 4Suite Server je, jak jinak, napsán také v Pythonu a k běhu vyžaduje buď PostgreSQL nebo Oracle.
MysqlTool je další z řady webových rozhraní pro administraci MySQL. Podporuje správu více serverů, databáze lze procházet pomocí přehledného stromu a dokážete s ním provádět většinu nutných úkonů od administrace serveru (restartování, statistika), přes údržbu tabulek a databází (zakládání, rušení, práva) až po vykonávání SQL dotazů s možností editace vrácených záznamů. Program je napsaný jako CGI v Perlu s využitím DBI.
Milovníci prastarých, ale stále zábavných logických her jistě potěší jedna z implementací dnes již klasické PipeManie. Jmenuje se PipeNightDreams, využívá knihovnu SDL a nabízí aktuálně dvacítku levelů se vzrůstající obtížností.
Další nástroj pro prohlížení obsahu SQL serveru se jmenuje DbVisualizer. Je napsaný v Javě a pro přístup k serveru využívá samozřejmě JDBC ovladače. Kromě běžných funkcí, které byste od podobného nástroje očekávali, nabízí jednu skutečně zajímavou věc, a tou je schopnost graficky zobrazovat relace mezi tabulkami. DbVisualizer samozřejmě není věštec, takže je třeba podpora od serveru.

Neděle 18. 2.
Démon GBeep se postará o to, že „konzolové“ pípání přes PC speaker bude nahrazeno přehráním volitelného zvukového souboru. Pominu-li fakt, že dobře vybraný zvuk bude uchu lahodit lépe, než skřípání beeperu, je GBeep k nezaplacení všude tam, kde „inteligentní“ konstruktér umístil repráček speakeru na dno case a navíc jej nasměroval směrem k zemi :(
V minulé Sklizni zmiňovaný program Socks via HTTP je nyní k dispozici včetně zdrojových kódů.
Udržovat soubor často kladených dotazů je práce otravná. Možná, že ji usnadní projekt XML Frequently Asked Questions. Nabízí například možnost uživatelských dotazů, systém oprávnění, umožňující povolovat vkládání odpovědí a funkci pro jednoduché prohledávání. Vzhled stránky lze ovlivnit pomocí XSL šablon.
LexmarkPHP je webové rozhraní pro správu síťové tiskárny Lexmark Optra S1855. Rozhraní umožňuje nastavovat zásobník papíru a volby duplexního tisku a prohlížet statistické informace o tiskárně (např. počet vytištěných stran).
Vlastníte-li nějaké video zařízení, které je podporované ovladači Video4Linux, můžete si příjem televize nebo třeba záběry z dovolené vyšperkovat digitálními efekty v reálném čase. Program EffecTV dokáže podle obrázků aplikovat skutečně efektní filtry, které jistě dodají vašemu domácímu videu tu správnou šťávu (taková hořící tchýně… :)

Sobota 17. 2.
Programů pro reportování chyb a vedení jejich databáze (bugtracking) existuje dnes již několik, přičemž prominentní postavení má asi Bugzilla, která vznikla při Mozille a dnes ji používá například Red Hat pro své distribuce. Jenže když tvoříte nějaký malý projektík, asi bude Bugzilla kanón na vrabce a čas investovaný do instalace a konfigurace by ani nestál zato. Proto existují i menší programy, jako je třeba Mantis. Skripty jsou napsané v PHP, data se ukládají do MySQL. Podporuje databáze pro více projektů a jako rozhraní se používá webový prohlížeč. Mantis je lokalizován do několika jazyků, mezi nimiž sice čeština chybí, nicméně překlad by měl být práce tak na jedno odpoledne. Kdo se toho ujme? :)
Jacob je class browser a project manager pro javové aplikace. Pro editaci a kompilace využívá Emacs nebo v Javě napsaný editor jEdit (mimochodem docela dobrý, až na ty nároky JVM). Jacob umožňuje pohodlné procházení stromu balíčků, tříd a metod, obsahuje wizarda pro generování kostry třídy a navíc je rozšiřitelný pomocí přídavných modulů. Jacob sám je rovněž napsaný v Javě.
Pod poněkud záhadným názvem Tempest for Eliza se ukrývá opravdu zajímavý program. Jde vlastně o takovou malou demonstraci faktu, že ve věku všemožných elektronických zařízení nejsou informace asi nikdy dostatečně a stoprocentně zabezpečeny. Tento program totiž zobrazuje na obrazovce běžného CRT monitoru takové obrazce, že jeho elektromagnetické vyzařování dokážete vyladit na běžném AM rádiu, kde se projeví přehráváním různých melodií (nutno podotknouti, že ucho hudebníka by mohlo dojít jisté újmy). Člověka nutně napadá, že když monitor takhle pěkně vysílá, půjde možná i zpětně rozlousknout, co je na obrazovce :)

Pátek 16. 2.
Debfoster je šikovná pomůcka pro všechny uživatele Debian Linuxu. Jde o program, která vyhledá balíčky instalované kvůli tomu, že na nich závisel jiný program, který už ovšem instalován není. Uf, zní to složitě, ale snad to laskavý čtenář pochopí :)
Utilitka granulate funguje podobně, jako GNU split – tedy rozděluje soubor na menší části. Narozdíl od něj ovšem nepotřebuje na disku tolik místa, kolik zabíral původní soubor, ale vystačí si pouze s prostorem potřebným pro jednu část. Když dělíte třeba půlgigový soubor na několik „zipek“, může se už stát, že dalších pět set megabajtů volných mít nebudete, ale sto megabajtů ano.
I náhodná hesla lze generovat vědecky. Důkazem je program AGP neboli Automated Password Generator. Ten umí například generovat vyslovitelná hesla a pokud dáváte přednost úplně náhodnému řetězci, můžete si vybrat jeden z 27 režimů generování. Šikovná je funkce zašifrování hesla pomocí crypt(), protože do mnoha systému se heslo ukládá šifrované právě touto funkcí (dozvíte se ale pochopitelně i nezašifrovanou verzi hesla :). AGP může fungovat buď jako samostatný program nebo jako klient/server aplikace dle specifikace v RFC 972).
Modul mod_gzip pro Apache slouží, jak název napovídá, ke kompresi dat odesílaných v odpovědi na HTTP požadavek. Je jedno, jestli data pocházejí ze statického souboru, z CGI skriptu nebo třeba z jiného modulu (PHP, …). Zní to pěkně, ale přiznám se, že od dob, kdy si nějaká dnes již historická verze Navigatoru říkala o komprimovaná data a pak zobrazovala rozsypaný čaj, protože je nedovedla dekomprimovat, jsem k této metodě poněkud skeptický :)

Čtvrtek 15. 2.
Uživatele editoru Ultraedit32 pro Windows by (nejen) po přechodu na Linux mohl potěšit podobný produkt nazvaný Beaver. Jeho cílem je vytvořit relativně nenáročný, ale na funkce bohatý programátorský editor pro unxy (ovšem díky použití GTK funguje snad i pod Windows). A jakou to má souvislost s Ultraeditem? Hlavně tu, že Beaver používá stoprocentně kompatibilní konfigurační soubory popisující zvýrazňování syntaxe.
Jednou z častých a o to nepříjemnějších závad disku je poškození partition tabulky. Nic ale nemusí být ještě ztraceno. Program gpart dokáže takto poškozený disk prohledat, najít začátky oddílů a tabulku rekonstruovat a případně i zapsat přímo na disk nebo do souboru. Gpart umí najít začátky těchto souborových systémů a typů oddílů: FAT, ext2, Linux swap, HPFS, Win NT/2000, *BSD, Solaris/x86, Minix, ReiserFS, Linux LVM, XFS, BeOS FS a QNX.
Název systému Tachyon Parallel/Multi­processor Ray Tracing System prozrazuje skoro vše. Jde o raytracer silně zaměřený na víceprocesorové stroje a clustery. Podporuje širokou škálu un
xových systému, BeOS a Windows 2000. Podle údajů autorů by si měl hladce poradit i s velmi komplexními scénami s řádově desítkami a stovkami tisíc objektů.
XML, to není jenom formát pro uložení dat, ale i spousta souvisejících standardů a technologií. Jednou z nich je i XML-RPC, tedy protokol na bázi XML a HTTP, který slouží ke volání vzdálených procedur (RPC = Remote Procedure Call). Pokud byste chtěli rozšířit funkčnost vašeho programu o tento protokol, můžete si ušetřit psaní použitím knihovny s velmi prozaickým názvem XML-RPC for C/C++. Asi není nutné rozepisovat se o tom, pro jaký jazyk je určena a co umí :)

CS24_early

Středa 14. 2.
GutenPalm je GPL reader pro PalmOS-kompatibilní zařízení, který umožňuje číst texty stažené z projektu Gutenberg, případně libovolné textové soubory. Funkčně je srovnatelný s běžným Aportis DOC formátem, ale nabízí znatelně lepší kompresní poměr. Program podporuje záložky (včetně editace), dekompresi celého dokumentu nebo jenom jeho částí, hledání, poznámky s odkazem do textu, kopírování textu, hladké automatické posouvání textu, kopírování do jiných aplikací či rotaci obrazovky. Součástí je i konverzní nástroj pro stolní počítač.
Transmeta uvolnila utilitku umožňující zobrazování a měnění tzv. LongRun nastavení procesoru Crusoe. Dokumentace k tomu mnoho není, ale podle manuálové stránky se zdá, že uživatel tak může ovlivnit aktuální výkon procesoru a tím samozřejmě i prodloužit výdrž baterií počítače (připomínám, že Crusoe je určen pro notebooky a subnotebooky).
Milovníci horrorů si mohou svů počítač vybavit šetřičem obrazovky na motivy dnes již klasického filmu „Night of the Living Dead“. Zombíci se ukrývají pod dlouhatánským názvem „They're Coming to Get You Barbara“.
Každý, kdo někdy ladil výkon Apache asi někdy narazil na zmínku o tzv. „lingering closes“. Nebudu tu teď rozebírat příčiny (to možná udělá někdo povolanější v diskuzi :), ale v praxi to znamená, že každý proces po ukončení požadavku ještě nějakou dobu čeká a pak je teprve schopen vyřizovat další požadavky. Akcelerační démon lingerd z něj tuto povinost snímá, takže Apache stíhá vyřizovat více požadavků při menším počtu paralelních procesů, což šetří paměť. Na druhou stranu to celé funguje jenom při vypnutém režimu KeepAlive, což způsobí, že klient musí pro každý dokument otevřít nové spojení. Bohužel ne každý si může dovolit používat například pro obrázky druhý webserver se zapnutou podporou KeepAlive.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku