Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 9. 2009)

23. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na IRC kecálka, ukážeme si jak jednoduše spravovat repositáře pomocí webového rozhraní, upravíme chování nástrojů v systému a otestujeme vstupy aplikací. Nakonec jednoúčelovka na zpracování textu a samozřejmě blbinka.

jIRCii

JIRCii je multiplatformní IRC klient napsaný v Javě. Vhled je podobný konzolovému Irssi, ale jen kecací okno – jIRCii je totiž GUI aplikace. Podporuje vše, co byste čekali, včetně šifrovaného (SSL) připojení, doplňování tabulátorem, podporu CTCP a přenos souborů. V instalaci již najdete přes 70 přednastavených aliasů. Pokud vám z funkcionality něco chybí, potěší vás rozhraní pro rozšíření (pluginy). Tedy, pokud se smíříte s tím, že se budete muset naučit jazyk Sleep.

jircii

jircii.dashni­ne.org/, 09.22.09, Artistic License

USVN

USVN jsme již ve Softwarové Sklizni psali. Za poslední 2 roky se objevilo pár novinek. Například podpora národních znaků v názvech adresářů, RSS kanály, WAMP instalátor pro MS Windows, podpora LDAPu a nový design. Více najdete v podrobném changelogu. Pokud si chcete podívat jak USVN dozrál, vyzkoušejte online demo.

www.usvn.info/en, 1.0.0, CeCILL

Bashstyle-ng

Bashstyle-ng je GUI nástroj sloužící k nastavení chování a vzhledu Bashe. Jako bonus umí také nastavit vlastnosti knihovny Readline a editorů Nano a Vim. Standardně je dodáván s 15 šablonami, které je dobré využít jako startovací bod. Součástí „balení“ je i dokumentace, narazíte-li na pokročilé nastavení nebo vám prostě přestane něco fungovat, jak má.

BashStyle-ng

www.nanolx.org/…bashstyle-ng, 7.8.1, GPLv3

CSV2LaTeX

CSV2LaTeX je šikovná jednoúčelovka, která převede libovolný CSV soubor na TeXový dokument. Z toho poté lze vygenerovat PDF soubor, či jakýkoliv jiný formát podporovaný vaší verzí TeXu. S výhodou použijete u aplikací, jejichž jediný možný (či rozumný) výstup je CSV. Více informací včetně návodu k použití najdete na domovských stránkách projektu.

brouits.free.fr/csv2la­tex/, 0.16, LGPL

Fusil

Každá pořádná aplikace by měla validovat své vstupy. V žádném případě by neměla spadnout či dokonce dovolit bezpečností incident či odepření služby (DoS). Jedním způsobem jak aplikaci otestovat na náhodných datech je použití takzvaných „fuzzerů“, které nějakým způsobem poškozují vstupní data. Fusil je přesně takový nástroj resp. knihovna v Pythonu. Nastaví prostředí a poté spustí zadaný program nad pozměněnými daty. Hlídá při tom zda dělá co má, například nevyužívá moc procesorového času, či dokonce nespadla.

CS24_early

bitbucket.org/ha­ypo/fusil/wiki/Ho­me, 1.3, GPLv2

Blbinka

Přemýšlíte, jakou licenci použít pro svůj projekt? Co třeba něco poetického?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.