Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (6. 6. 2007)

6. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na trenažér čínské výslovnosti, budeme spravovat subversion repositáře přes webové rozhraní, naučíme se lokalizovat zvuky, z Ruby skriptů si uděláme binárku, povíme i o nové Fedoře a nakonec nás čeká tradiční blbinka.

SpeakGoodChinese

Když jsem uviděl program SpeakGoodChinese (0.4), zaradoval jsem se, že budu mít i nějaký program na výuku mluvené čínštiny. Ze stránek programu jsem ovšem našel jenom odkaz na jakýsi program Praat. To je strašně vědecký (a tudíž úplně uživatelsky nepřátelský) program na analýzu hlasu. Ovšem s výukou jazyků to nemá nic společného. Asi až po půl hodině jsem zjistil, že odkazy na stažení jsou vlastně ty velké obrázky na stránce „Get the software!“. Bláhově jsem je pokládal za dekoraci. Inu, pod svícnem…

Nakonec se ukázalo, že program SpeakGoodChinese je uživatelsky mnohem přívětivější než Praat (z něj používá jenom knihovny). Po nahrání souboru dat si můžete přehrát vzorovou výslovnost daného slova a graficky máte znázorněnu správnou intonaci. Po kliknutí na tlačítko Record můžete nahrát vlastní pokus. Pokud se netrefíte správně do výslovnosti (a to se netrefíte), program vám řekne, co jste vlastně vyslovili a graficky vám zobrazí rozdíl mezi vaší a správnou intonací.

SpeakGoodChinese

SpeakGoodChinese

USVN

USVN (0.5) je webové rozhraní pro správu subversion repozitářů. Z webu můžete zakládat nové repositáře a kompletně spravovat ty existující. Z webu je též možno určovat přístupová práva: určovat, kdo může stahovat data a kdo je může měnit. Pro běžnou práci to není, přece jen příkazová řádka je příkazová řádka. Dokážu si to ovšem představit u nějaké hostingové firmy, kde zákazník chce subversion, ale vy ho nechcete pustit na příkazovou řádku.

USVN

USVN

ManyEars

Zajímavým programem je ManyEars (0.1), který se snaží vyžít sady mikrofonů na lokalizaci, sledování a separaci jednotlivých zvuků. Primárně je navržen pro autonomní roboty, aby jim dodal sluch a byli schopni určit, odkud zvuk vychází a aby mohli zdroj zvuku sledovat. Samozřejmě je možné to použít na cokoliv jiného. Jenom musíte mít hodně mikrofonů. Já mám bohužel jenom jeden, takže jsem program nemohl vyzkoušet. Moc mě to mrzí. Když by se to totiž spojilo s Astrocamem a tímto mírotvůrcem, tak by to mohla být docela legrace.

RubyScript2Exe

Program RubyScript2Exe (0.5.3) vytvoří z vašich Ruby skriptů spustitelnou binárku. Nenechte se zmýlit názvem – kromě EXE souborů umí vytvořit i binárku pro Linux a pro OS X. Program nefunguje jako kompilátor, „jenom“ vloží potřebné programy a knihovny do jednoho souboru. Takže klientovi můžete dát jeden soubor a nemusíte ho nutit instalovat různé knihovny.

CS24_early

Fedora 7

vyšla nová Fedora. Jenom skrz torrent si ji za prvních 24 hodin stáhlo 17 tisíc lidí. Kolik lidí z mirrorů, nevím. Kromě nových verzí všech možných programů obsahuje zajímavé nástroje: Pungi – na vytváření vlastního instalovatelného CD s předem definovaným seznamem balíků. LiveCD Creator – který dělá to samé jako Pungi, ale vytváří LiveCD. A v neposlední řadě Revisor, který je grafickou nadstavbou předchozí dvou programů. Podrobnosti zde přímo od Maxe Spevacka. Osobně očekávám v brzké době smršť různých KFedora, GFedora a XFedora.

Blbinka

Po dlouhém výzkumu se podařilo vydat mapu komunit na internetu. Mapa IPv4 vyšla již dříve.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.