Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (23. 5. 2007)

23. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Podíváme se na nástroj na tvorbu adventur, automatické přepínání rozložení klávesnice, jednoduchý a distribuovaný issue tracker. Mrkneme, co nám žere nejvíce baterky v notebooku a zkusíme okamžité zálohování. Nakonec si můžete zahrát i střílečku v blbince.

Ren'Py

Ren'Py (6.2.0) je framework na vytváření her. Nebo spíše adventur. Klasických 2D. Úplně se mi chce říct klasických point'n'click, ale ono je to spíše talk'n'talk. Větvit hru totiž můžete jenom pomocí menu, které má zase smysl jenom u rozhovorů. Ještě tedy můžete používat proměnné, ale ty zase nastavíte jenom při rozhovoru. Na druhou stranu můžete opravdu jednoduše naprogramovat i velmi složitou hru, a to vše jenom zápisem do jednoduchého textového souboru. Framework za vás dokáže zobrazovat různé obrázky, spouštět hudbu, přecházet mezi scénami a dokonce pustit i jednoduché video (mpeg1). Nás může těšit, že není problém ani s diakritikou. Jen to kliknutí na nějaké předměty mi tam trochu chybí.

renpy

Hra „Project Nattsu“ napsaná v Ren'Py

XNeur

Pokud střídáte různá rozložení klávesnice (což v naší zemi děláme asi všichni), mohl by se vám hodit program XNeur (0.6.1). Ten se snaží (pomocí slovníku slov) zjistit, zda náhodou nepíšete se špatným rozložením klávesnice. Funguje buď v automatickém režimu nebo v manuálním, kdy po stisku horké klávesy opraví poslední napsané slovo. Takže například když napíšete ?a, tak vám to opraví na <a a přepne vás to do anglické klávesnice. Bohužel s programem se nedodává český slovník. XNeur ovšem obsahuje i jakýsi učící mód, který by ho snad mohl vytvořit (nějaký dobrovolník?). Jo, a funguje to nad Xserverem, takže na přepínání klávesnice v konzoli zapomeňte.

PowerTop

PowerTop (1.2) zobrazuje, která zařízení a které procesy spotřebovávají nejvíce energie v počítači. Cílem jsou samozřejmě majitelé notebooků, ale funguje to i na desktopu. Jenom potřebujete intelácký chipset a jádro minimálně 2.6.21 s tickless časovačem (volba CONFIG_NO_HZ).

powertop

PowerTop

DITrack

DITrack (0.5) je Distribuovaný Issue Tracker. Data jsou uložena v obyčejných textových souborech, se záznamy se pracuje z příkazové řádky a jako backend zajišťující distribuci na více počítačů je použito SVN. Díky tomu všemu je program opravdu malinký a nenáročný.

Um zu sync

Um zu sync (0.0.1) je démon, který využívá inotify, resp. příslušné knihovny libinotify, a zálohuje/synchro­nizuje soubory hned, jak jsou změněny.

WeiLiYu

To že nás jednou převálcují Číňani, beru jako fakt a snažím se už teď něco udělat pro to, abych se s nimi domluvil. A nejlépe to jde hrou. Takže se mi moc líbí WeiLiYu (1.0) nebo-li „nakrm koi“. Což je hra, kde na obrazovce plavou koi (okrasní japonští kapři) a na hlavě mají různé čínské znaky. Pokud je správně napíšete na klávesnici, nakrmíte rybu. Ty, které nestihnete nakrmit, se ukážou na konci a vy si můžete znaky nastudovat, zkusit si to znovu a třeba i jenom s těmi znaky, které vám dělaly problémy.

koi

učím se číslovky pomocí WeiLiYu

ICTZ24 early

Blbinka

Začli jsme hrou, skončíme i hrou. Grub-invaders (1.0.0) je implementací klasické hry invaders (zhora jdou marťani – levá, o řádek níže, pravá – a vy do nich na uvítanou střílíte), jenom je originálně multiplatformní, neboť se spouští přímo z GRUBu!

Jak to vypadá, když se prodává Linux a Microsoft dohromady.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.