Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (18. 4. 2007)

18. 4. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si zazálohujeme disk a nahlédneme nejen do komprimovaných souborů, ale i na naši planetu pěkně shora. V druhé části nás pak čeká šikovný pomocník na ukládání všemožných poznámek, zajímavý prográmek na mapování sítě a téměř obvyklá blbinka.

pyBackPack

Data se v zásadě dělí do dvou skupin, a to data, která máme zazálohovaná a data, která jsme ještě neztratili. Taková je realita a pokud se nechcete stát při první datové nepříjemnosti terčem škodolibého posměchu, že přece stačí sáhnout po záloze, je nejvyšší čas si ji vytvořit.

Jednoduchou cestou k alespoň nějaké záloze se zdá být program pyBackPack napsaný pochopitelně v Pythonu, jak již název napovídá, a šířený pod GPL. PyBackPacku to bude nejvíce slušet v GNOME. Program umožňuje zálohovat jak po síti prostřednictvím protokolu SSH, tak i na klasická CD/DVD media. Jako základ posloužil rdiff-backup a nautilus-cd-burner.

pyBackPack

Squeeze

V oblasti programů pro prací s archivy s GTK GUI to vypadalo dlouho poměrně jasně. Pro uživatele GNOME je zde File Roller a pro ty, kteří celé GNOME v závislostech nechtějí, dobře poslouží Xarchiver. Xfce nám ale pomalu začíná vystrkovat růžky, a i když ve srovnání s GNOME či KDE jde stále o relativně odlehčené prostředí, nalepuje se na něj čím dál víc programů. Po textovém editoru mousepad či souborovém manažeru Thunar přichází přichází na řadu správce archivů. V podání Xfce si říká Squeeze a šířen je rovněž pod GPL.

V seznamu podporovaných formátů zatím figurují gzip, bzip2 a lzop, takže minimálně dva linuxově nejběžnější mu nečiní problémy a díky liště na procházení adresářů ve stylu Thunaru příjemně zapadá do Xfce.

Squeeze

Marble

Dnešním online mapám se dá offline verzí jen stěží konkurovat, obzvláště když zástupcem online verzí jsou v globálním měřítku např. velmi detailní mapy od Google, ale někdy to nemusí být na škodu a např. pro výukové účely by mohl docela dobře posloužit KDEčkový program Marble šířený pod GPL.

Mé úvodní srovnání asi nebylo zrovna přesné, protože Marble je víc než klasickou mapou spíše globusem. K vykreslování obsahu používá OpenGL a kromě klasického pohledu, který nám nabízí běžný globus, dostáváme k dispozici i pohled na satelitní snímky, a to jak denní, tak i noční. Jednotlivé oblasti se dají i přiblížit a i když relativně brzo dosáhneme hranice rozlišení rastrového podkladu, i tak se s městy dostáváme někde k osídlení s počty obyvatel v řádově desetitisících, a to z celoplanetárním pohledu jistě není špatné.

Marble

Incollector

Člověk u počítače je pravidelně zahlcován informacemi, které by si chtěl poznamenat alespoň ve formě poznámek, ale jejich organizace není vždy jednoduchá. Přílišný pořádek a třídění zdržuje a dohledávání v různých historiích taky není ideální. V tomto směru se jako zajímavá alternativa zdá být program Incollector šířený pod GPL napsán pomocí GTK.

Incollector sice není tak všestranný jako dříve zmiňovaný program BasKet a poradí si pouze s textem, ale zato text umožňuje snadno tagovat. Jednotlivé poznámky mohou mít samozřejmě i více tagů a navíc se dá hodnotit i jejich kvalita, takže je lze pak snadno dohledat. V kombinaci s virtuálními adresáři, které pracují na základě pravidel kontrolujících jednotlivé tagy a kvalitu příspěvků, máte vše potřebné vždy při ruce.

Incollector

AutoScan

Počítačové sítě nám narůstají do úctyhodných rozměrů a udržet si jasnou představu o jejich struktuře nemusí být vždy úplně snadné. Zde se jako zajímavý pomocník jeví program AutoScan šířený pod GPL.

skoleni

AutoScan je aplikace navržená na prohlížení a správu sítě. Po spuštění si program vyžádá několik informací prostřednictvím průvodce a pak se již vrhne na skenování sítě. Výsledky port skenů, detekce operačních systémů a dalších činností pak prezentuje v aplikaci „průzkumnické­ho typu”.

AutoScan

Blbinka

Na závěr bych zde měl pro vás tip na jednu zajímavou počítačovou skříň, která vám pomůže přiblížit PC více k přírodě. Pokud se rozhodnete pro takovéto netradiční PC, budete potřebovat kromě běžných PC komponent i vycpaného bobra.

Autor článku