Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (18. 4. 2007)

Tomáš Guzdek 18. 4. 2007

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si zazálohujeme disk a nahlédneme nejen do komprimovaných souborů, ale i na naši planetu pěkně shora. V druhé části nás pak čeká šikovný pomocník na ukládání všemožných poznámek, zajímavý prográmek na mapování sítě a téměř obvyklá blbinka.

pyBackPack

Data se v zásadě dělí do dvou skupin, a to data, která máme zazálohovaná a data, která jsme ještě neztratili. Taková je realita a pokud se nechcete stát při první datové nepříjemnosti terčem škodolibého posměchu, že přece stačí sáhnout po záloze, je nejvyšší čas si ji vytvořit.

Jednoduchou cestou k alespoň nějaké záloze se zdá být program pyBackPack napsaný pochopitelně v Pythonu, jak již název napovídá, a šířený pod GPL. PyBackPacku to bude nejvíce slušet v GNOME. Program umožňuje zálohovat jak po síti prostřednictvím protokolu SSH, tak i na klasická CD/DVD media. Jako základ posloužil rdiff-backup a nautilus-cd-burner.

pyBackPack

Squeeze

V oblasti programů pro prací s archivy s GTK GUI to vypadalo dlouho poměrně jasně. Pro uživatele GNOME je zde File Roller a pro ty, kteří celé GNOME v závislostech nechtějí, dobře poslouží Xarchiver. Xfce nám ale pomalu začíná vystrkovat růžky, a i když ve srovnání s GNOME či KDE jde stále o relativně odlehčené prostředí, nalepuje se na něj čím dál víc programů. Po textovém editoru mousepad či souborovém manažeru Thunar přichází přichází na řadu správce archivů. V podání Xfce si říká Squeeze a šířen je rovněž pod GPL.

V seznamu podporovaných formátů zatím figurují gzip, bzip2 a lzop, takže minimálně dva linuxově nejběžnější mu nečiní problémy a díky liště na procházení adresářů ve stylu Thunaru příjemně zapadá do Xfce.

Squeeze

Marble

Dnešním online mapám se dá offline verzí jen stěží konkurovat, obzvláště když zástupcem online verzí jsou v globálním měřítku např. velmi detailní mapy od Google, ale někdy to nemusí být na škodu a např. pro výukové účely by mohl docela dobře posloužit KDEčkový program Marble šířený pod GPL.

Mé úvodní srovnání asi nebylo zrovna přesné, protože Marble je víc než klasickou mapou spíše globusem. K vykreslování obsahu používá OpenGL a kromě klasického pohledu, který nám nabízí běžný globus, dostáváme k dispozici i pohled na satelitní snímky, a to jak denní, tak i noční. Jednotlivé oblasti se dají i přiblížit a i když relativně brzo dosáhneme hranice rozlišení rastrového podkladu, i tak se s městy dostáváme někde k osídlení s počty obyvatel v řádově desetitisících, a to z celoplanetárním pohledu jistě není špatné.

Marble

Incollector

Člověk u počítače je pravidelně zahlcován informacemi, které by si chtěl poznamenat alespoň ve formě poznámek, ale jejich organizace není vždy jednoduchá. Přílišný pořádek a třídění zdržuje a dohledávání v různých historiích taky není ideální. V tomto směru se jako zajímavá alternativa zdá být program Incollector šířený pod GPL napsán pomocí GTK.

Incollector sice není tak všestranný jako dříve zmiňovaný program BasKet a poradí si pouze s textem, ale zato text umožňuje snadno tagovat. Jednotlivé poznámky mohou mít samozřejmě i více tagů a navíc se dá hodnotit i jejich kvalita, takže je lze pak snadno dohledat. V kombinaci s virtuálními adresáři, které pracují na základě pravidel kontrolujících jednotlivé tagy a kvalitu příspěvků, máte vše potřebné vždy při ruce.

Incollector

AutoScan

Počítačové sítě nám narůstají do úctyhodných rozměrů a udržet si jasnou představu o jejich struktuře nemusí být vždy úplně snadné. Zde se jako zajímavý pomocník jeví program AutoScan šířený pod GPL.

AutoScan je aplikace navržená na prohlížení a správu sítě. Po spuštění si program vyžádá několik informací prostřednictvím průvodce a pak se již vrhne na skenování sítě. Výsledky port skenů, detekce operačních systémů a dalších činností pak prezentuje v aplikaci „průzkumnické­ho typu”.

AutoScan

Blbinka

Na závěr bych zde měl pro vás tip na jednu zajímavou počítačovou skříň, která vám pomůže přiblížit PC více k přírodě. Pokud se rozhodnete pro takovéto netradiční PC, budete potřebovat kromě běžných PC komponent i vycpaného bobra.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

DigiZone.cz: Recenze Prostřeno: cirkus postižených

Recenze Prostřeno: cirkus postižených

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Na pečení je nejlepší medovicový med

Na pečení je nejlepší medovicový med

Vitalia.cz: Drahé i levné. Tyhle potraviny nosili na charitu

Drahé i levné. Tyhle potraviny nosili na charitu

120na80.cz: 5 přírodních tipů na bolest v krku

5 přírodních tipů na bolest v krku

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka