Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (11. 4. 2007)

11. 4. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na přehrávač záznamů z programu strace, prohlédneme si pořádně FTP a nakonec se podíváme na programy na vzdálenou správu počítačů. A minule jste moc chtěli blbinku, tak ji máte mít.

sreplay

Kdo ještě nikdy nepoužil program strace, tak se snad ani nemůže označovat za linuxového znalce. Ale kolik z vás zná program sreplay (0.2.5)? Tento program umí přesný opak strace. Sreplay umí přehrávat záznamy (tj. volá systémové funkce), které strace zalogoval. Navíc sreplay je hodně nezávislý na svém okolí, protože nejenom že je statický, ale obsahuje i miniaturní kopii libc, takže není zavislý na žádné externí knihovně.

Chestnut FTP Search

Prohledávání FTP archívů nebývá zrovna komfortní. Tak proč si k vašemu oblíbenému FTP archívu nepřistavit malý vyhledávač jako je Chestnut FTP Search. Chestnut je webová aplikace, která prohledává zadané FTP servery (může jich být i více než jeden). Můžete vyhledávat pomocí části jména souboru, regulárním výrazem nebo shellovským vzorkem. Indexy se ukládají do MySQL nebo PostgreSQL databáze.
Můžete si vyzkoušet i živé demo.

Chestnut FTP Search

Chestnut FTP Search

CurlFtpFS

Pokud ale FTP archívy nenavštěvujete často, je asi zbytečné je pravidelně indexovat. A asi bude lepší si je připojit jako běžný file systém a projít je programem find nebo něčím podobným. K připojení FTP serveru jako běžný file systém můžete použít např. CurlFtpFs (0.9.1). Ten používá pro přístup k serveru CURL knihovnu, která má sice o něco větší režii než klasické FTP, ale na druhou stranu komunikace funguje i skrz HTTP proxy, podporuje SSLv3, TLSv1 a automaticky se navazují timeoutovaná spojení.

Personal Search Proxy

Kolikrát se mi stalo (a vám jistě také), že jsem potřeboval nalézt stránku, na které jsem byl před pár hodinami, a… a nemohu si vzpomenout, jak se jmenovala a vyhledávače na fráze, které si z ní pamatuji, vrací úplně špatné výsledky a… nic – stránka je ztracená. Jinak je tomu od doby, co používám PersonalSearchPro­xy (0.02). Program slouží jako proxy a také jako vyhledávač, který ovšem prohledává pouze ve stránkách, které jste již navštívili! A prohledává pouze v lokálních kopiích, takže hledaný text nalezne, i kdyby se mezitím stránka změnila. Indexy se ukládají do MySQL databáze.

h-inventory

Jsou lidé, kteří tvrdí, že nejlepší program na vzdálenou správu počítačů je ssh. Jenže jakmile těch počítačů začnete spravovat tisíce najednou, tak začnete měnit názor a hledat programy, které vám s údržbou pomohou. Jedním z takových programů je H-inventory (1.0.0). Ačkoliv název svádí domnívat se, že se jedná pouze o přehled nainstalovaného HW (ačkoliv tento přehled je asi nejvíce promakaný), h-inventory toho však umí víc. Umí například sledovat problémy s HW/SW. Neděje se tak ale automaticky a uživatel musí záznam ručně zadat. Systém také umí instalovat balíčky na skupinu počítačů. Musím se ale přiznat, že tuto poslední část jsem moc nepochopil jak funguje, neboť je taková nepřehledná. Největší výhodou h-inventory ovšem je, že dokáže spravovat informace z opravdu široké spektra platforem. Podporované jsou: Windows, Linux (apt i rpm), FreeBSD, Solaris a OpenBSD! Zájemci si mohou vyzkoušet živé demo. Login je „admin” a heslo je „password”.

Cobbler

Počítače potřebujete ovšem nejenom spravovat, ale i instalovat. To sice neumí h-inventory, ale skvěle to umí Cobbler (0.4.6), který může jednoduše a rychle nastavit PXE bootování. Umí dokonce reinstalovat již běžící systém nebo na něj nainstalovat nového XENovského hosta (HOWTO). Od poslední verze umí sloužit jako automatický mirror pro yumovské repositáře. Cobbler bohužel zatím nemá žádné grafické rozhraní.

Debian Etch

Jo, a konečně vyšel Debian Etch. Co je nového. Tímto se testing (a budoucí stable) jmenuje Lenny.

ICTS23

Blbinka

A máme tady nějaké letáky k takové události, jako je vydání nového Debiana.

Varování! Na následující stránku prosím neklikejte, pokud máte v následujících hodinách něco důležitého dodělat. Lamer.cz. Musím se přiznat, že jsem to bral od těch nejlepších a několik hodin jsem nebyl schopen práce a střídavě jsem se řehtal, chechtal a brečel smíchy. Já vás varoval.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.