Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (11. 4. 2007)

Miroslav Suchý

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na přehrávač záznamů z programu strace, prohlédneme si pořádně FTP a nakonec se podíváme na programy na vzdálenou správu počítačů. A minule jste moc chtěli blbinku, tak ji máte mít.

sreplay

Kdo ještě nikdy nepoužil program strace, tak se snad ani nemůže označovat za linuxového znalce. Ale kolik z vás zná program sreplay (0.2.5)? Tento program umí přesný opak strace. Sreplay umí přehrávat záznamy (tj. volá systémové funkce), které strace zalogoval. Navíc sreplay je hodně nezávislý na svém okolí, protože nejenom že je statický, ale obsahuje i miniaturní kopii libc, takže není zavislý na žádné externí knihovně.

Chestnut FTP Search

Prohledávání FTP archívů nebývá zrovna komfortní. Tak proč si k vašemu oblíbenému FTP archívu nepřistavit malý vyhledávač jako je Chestnut FTP Search. Chestnut je webová aplikace, která prohledává zadané FTP servery (může jich být i více než jeden). Můžete vyhledávat pomocí části jména souboru, regulárním výrazem nebo shellovským vzorkem. Indexy se ukládají do MySQL nebo PostgreSQL databáze.
Můžete si vyzkoušet i živé demo.

Chestnut FTP Search

Chestnut FTP Search

CurlFtpFS

Pokud ale FTP archívy nenavštěvujete často, je asi zbytečné je pravidelně indexovat. A asi bude lepší si je připojit jako běžný file systém a projít je programem find nebo něčím podobným. K připojení FTP serveru jako běžný file systém můžete použít např. CurlFtpFs (0.9.1). Ten používá pro přístup k serveru CURL knihovnu, která má sice o něco větší režii než klasické FTP, ale na druhou stranu komunikace funguje i skrz HTTP proxy, podporuje SSLv3, TLSv1 a automaticky se navazují timeoutovaná spojení.

Personal Search Proxy

Kolikrát se mi stalo (a vám jistě také), že jsem potřeboval nalézt stránku, na které jsem byl před pár hodinami, a… a nemohu si vzpomenout, jak se jmenovala a vyhledávače na fráze, které si z ní pamatuji, vrací úplně špatné výsledky a… nic – stránka je ztracená. Jinak je tomu od doby, co používám PersonalSearchPro­xy (0.02). Program slouží jako proxy a také jako vyhledávač, který ovšem prohledává pouze ve stránkách, které jste již navštívili! A prohledává pouze v lokálních kopiích, takže hledaný text nalezne, i kdyby se mezitím stránka změnila. Indexy se ukládají do MySQL databáze.

h-inventory

Jsou lidé, kteří tvrdí, že nejlepší program na vzdálenou správu počítačů je ssh. Jenže jakmile těch počítačů začnete spravovat tisíce najednou, tak začnete měnit názor a hledat programy, které vám s údržbou pomohou. Jedním z takových programů je H-inventory (1.0.0). Ačkoliv název svádí domnívat se, že se jedná pouze o přehled nainstalovaného HW (ačkoliv tento přehled je asi nejvíce promakaný), h-inventory toho však umí víc. Umí například sledovat problémy s HW/SW. Neděje se tak ale automaticky a uživatel musí záznam ručně zadat. Systém také umí instalovat balíčky na skupinu počítačů. Musím se ale přiznat, že tuto poslední část jsem moc nepochopil jak funguje, neboť je taková nepřehledná. Největší výhodou h-inventory ovšem je, že dokáže spravovat informace z opravdu široké spektra platforem. Podporované jsou: Windows, Linux (apt i rpm), FreeBSD, Solaris a OpenBSD! Zájemci si mohou vyzkoušet živé demo. Login je „admin” a heslo je „password”.

Cobbler

Počítače potřebujete ovšem nejenom spravovat, ale i instalovat. To sice neumí h-inventory, ale skvěle to umí Cobbler (0.4.6), který může jednoduše a rychle nastavit PXE bootování. Umí dokonce reinstalovat již běžící systém nebo na něj nainstalovat nového XENovského hosta (HOWTO). Od poslední verze umí sloužit jako automatický mirror pro yumovské repositáře. Cobbler bohužel zatím nemá žádné grafické rozhraní.

Debian Etch

Jo, a konečně vyšel Debian Etch. Co je nového. Tímto se testing (a budoucí stable) jmenuje Lenny.

Blbinka

A máme tady nějaké letáky k takové události, jako je vydání nového Debiana.

Varování! Na následující stránku prosím neklikejte, pokud máte v následujících hodinách něco důležitého dodělat. Lamer.cz. Musím se přiznat, že jsem to bral od těch nejlepších a několik hodin jsem nebyl schopen práce a střídavě jsem se řehtal, chechtal a brečel smíchy. Já vás varoval.

Našli jste v článku chybu?

12. 4. 2007 20:17

xakru (neregistrovaný)
To se dneska povedlo takovou sbírku perel jsem už dlouho neviděl naposledy u "konkurence" na alt-f4.cz ale tohle je lepší

12. 4. 2007 15:42

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Tak to má snad každý prohlížeč. Jde o ten obsah stránek, to neumí žádný. Navíc cache je dost nespolehlivá - řada stránek se cachování brání, jiné jsou zase přepsány...
Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

DigiZone.cz: Flix TV startuje i na Slovensku

Flix TV startuje i na Slovensku

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy