Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (9. 5. 2007)

9. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme pracovat na tom, aby nám neujela šalina, rozbalíme si nějaký ten archív, budeme si otáčet webkamerou, zkontrolujeme odkazy v dokumentech OpenOffice.org a obarvíme složité výstupy programů. Nakonec nebude chybět klasická blbinka.

Vim a sqlplus

Předminule jsem představil Oracle clienta v Perlu a následné diskusi jste ukázali, jak se dá ke zkulturnění sqlplus použít vi. Nedalo mi to a zkoušel jsem z kombinace vi a sqlplus vyrazit více. Našel jsem tento hezký tip pro vim.

Gnome pyapplets

A teď něco z českých luhů a hájů. Jan Martínek začal tvořit pygtk gnome applety [oznámení na jeho blogu]. Což je jednak jednoduchý framework na vytváření apletů pro Gnome v Pythonu, a za druhé to bude kolekce apletů vytvořených v tomto frameworku. Už existují tři aplety, z nichž nejzajímavější (a první) je aplet, který vám oznamuje, kdy jede další tramvaj a kdy máte vyrazit, abyste ji stihli.

pygtk_applets

E

Program s velmi krátkým názvem E – což je „zkratka“ z Extract Any Archive – se snaží maximálně zjednodušit práci s rozbalováním souborů. Žádné parametry, žádné komplikace, prostě můžete napsat něco jako:

e a.tar.gz b.tar.bz2 c.cab d.deb e.rpm 
A máte rozbaleno. Program sám je pouze wrapper, takže stále potřebuje jednotlivé programy, které provedou to vlastní rozbalení. E se „jenom“ postará o správné zadání parametrů. Nepřišel jsem na žádný mně známý archív, který mi E neuměl rozbalit.

AstroCam

AstroCam (2.7.0) je program pro ovládání krokových motorů SMC-800 (k dostání např. u Conrada). Krokovým motorem můžete pohánět samozřejmě cokoliv. Autor jej používá k otáčení webkamery, a proto k programu dodává i webové rozhraní v PHP a Perlu, které vám umožní na dálku ovládat motorek.

Astrocam

cOOol

cOOol (1.1) je program, který umí zkontrolovat webové odkazy uložené v OpenOffice.org dokumentu a nahlásí vám všechny nefunkční odkazy. Můžete mu specifikovat, která hostname se nemá snažit ověřit (např. http://foo.exam­ple.com).

CS24_early

Coool

Logapp

Některé programy produkují předlouhé výstupy (např. make) a vyznat se v nich není úplně snadné. Což takhle si jejich výstup obarvit, případně některé pasáže rovnou vypustit? Tohle umí program Logapp (0.4). Obarvování umí samozřejmě odlišovat podle aplikace a vlastní zvýraznění si můžete definovat pomocí regulárních výrazů.

Logapp

Blbinka

Pamatuje si na mluvící toustovač z Červeného trpaslíka? (Uvážíme-li, že Bůh je nekonečný a vesmír je také nekonečný… nedal by si někdo toast?) Po dlouhé ivestigativní akci se mi ho zřejmě podařilo vypátrat a zjistit, že jako operační systém používá NetBSD!!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.