Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (9. 5. 2007)

9. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme pracovat na tom, aby nám neujela šalina, rozbalíme si nějaký ten archív, budeme si otáčet webkamerou, zkontrolujeme odkazy v dokumentech OpenOffice.org a obarvíme složité výstupy programů. Nakonec nebude chybět klasická blbinka.

Vim a sqlplus

Předminule jsem představil Oracle clienta v Perlu a následné diskusi jste ukázali, jak se dá ke zkulturnění sqlplus použít vi. Nedalo mi to a zkoušel jsem z kombinace vi a sqlplus vyrazit více. Našel jsem tento hezký tip pro vim.

Gnome pyapplets

A teď něco z českých luhů a hájů. Jan Martínek začal tvořit pygtk gnome applety [oznámení na jeho blogu]. Což je jednak jednoduchý framework na vytváření apletů pro Gnome v Pythonu, a za druhé to bude kolekce apletů vytvořených v tomto frameworku. Už existují tři aplety, z nichž nejzajímavější (a první) je aplet, který vám oznamuje, kdy jede další tramvaj a kdy máte vyrazit, abyste ji stihli.

pygtk_applets

E

Program s velmi krátkým názvem E – což je „zkratka“ z Extract Any Archive – se snaží maximálně zjednodušit práci s rozbalováním souborů. Žádné parametry, žádné komplikace, prostě můžete napsat něco jako:

e a.tar.gz b.tar.bz2 c.cab d.deb e.rpm 
A máte rozbaleno. Program sám je pouze wrapper, takže stále potřebuje jednotlivé programy, které provedou to vlastní rozbalení. E se „jenom“ postará o správné zadání parametrů. Nepřišel jsem na žádný mně známý archív, který mi E neuměl rozbalit.

AstroCam

AstroCam (2.7.0) je program pro ovládání krokových motorů SMC-800 (k dostání např. u Conrada). Krokovým motorem můžete pohánět samozřejmě cokoliv. Autor jej používá k otáčení webkamery, a proto k programu dodává i webové rozhraní v PHP a Perlu, které vám umožní na dálku ovládat motorek.

Astrocam

cOOol

cOOol (1.1) je program, který umí zkontrolovat webové odkazy uložené v OpenOffice.org dokumentu a nahlásí vám všechny nefunkční odkazy. Můžete mu specifikovat, která hostname se nemá snažit ověřit (např. http://foo.exam­ple.com).

skoleni

Coool

Logapp

Některé programy produkují předlouhé výstupy (např. make) a vyznat se v nich není úplně snadné. Což takhle si jejich výstup obarvit, případně některé pasáže rovnou vypustit? Tohle umí program Logapp (0.4). Obarvování umí samozřejmě odlišovat podle aplikace a vlastní zvýraznění si můžete definovat pomocí regulárních výrazů.

Logapp

Blbinka

Pamatuje si na mluvící toustovač z Červeného trpaslíka? (Uvážíme-li, že Bůh je nekonečný a vesmír je také nekonečný… nedal by si někdo toast?) Po dlouhé ivestigativní akci se mi ho zřejmě podařilo vypátrat a zjistit, že jako operační systém používá NetBSD!!

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.