Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 8. 2015)

26. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídku tvoří zajímavý fork Ubuntu, hexadecimální editor, 3D návrhář rozložení nábytku a kalendář Timetracker. Opět nechybí maličkost k zamyšlení, tentokráte především pro adepty na programátorská místa.

Bodhi

Bodhi Linux se dá označit jako jedna z nejzajímavějších distribucí založených na Ubuntu, zvláště jste-li majitelem počítače, který zrovna neoplývá výkonem a nemá nadbytek RAM. Jako jedna z mála distribucí nabízí výchozí desktop Enlightenment, respektive od aktuální verze vlastní fork Moksha. Výběr jádra, překladače i X.Org je trochu konzervativní (Bodhi vychází z LTS verze). Není to dávno, kdy Bodhi aspirovalo na titul další opuštěné distribuce, ale s návratem hlavního vývojáře se má čile k světu. Moksha je forkem staršího E17, nikoliv nového E19, proto není potřebné využívat moderní Wayland.

Bodhi Linux, (převážně) GNU GPL, verze 3.1.0

wxMEdit

Pokud potřebujete ke své práci i hexa editor, zapomeňte na MadEdit (který už není nadále vyvíjen), je tu jeho fork wxMEdit. Jak napovídá název, jsou využity wxWidgets pro GUI a další příjemnou vlastností je multiplatformita programu. Program si „poradí“ i méně obvyklými kodováními znaků (GB18030, Big5, CP850, CP437, KOI8-x, …). Program wxMEdit není jen hexa editor, ale poslouží i jako programátorský editor.

wxMEdit, GPLv3, verze 3.0.0

Sweet Home 3D

Když hledáte uspořádání nábytku, můžete si nastříhat půdorysy a hledat jejich optimální rozložení na nakresleném půdorysu místností, nebo použít některou z dostupných aplikací. Pod svobodnou licencí je vyvíjen program Sweet Home 3D, který je díky využití Javy multiplatformní, ani jej nemusíte instalovat, pro spuštění slouží i technologie Web Start. Součástí aplikace jsou knihovny 3D modelů, textury nebo editor nábytku.

Sweet Home 3D, GNU GPL, verze 5.0

BORG Calendar and Task Tracker

Pokud pracujete na „volné noze“ a fakturujete za čas, nikoliv za zakázku, hodí se nástroj, kterým můžete sledovat, kolik času jste na úkolu strávili. Pokud je takový nástroj spojený s kalendářem, je o to užitečnější. BORG nabízí obojí a kalendář umí, přes iCal, synchronizovat například s Google. Napsán je na platformě Java, takže by s ním neměl mít problém uživatel žádného běžného operačního systému.

CS24_early

BORG Calendar, GPL, verze 1.8.2

Blbůstka

Opět jednou serióznější blbinka. Pokud se chcete naučit programovací jazyk, zauvažujte napřed nad tím, co chcete dělat a prohlédněte si zajímavou infografiku (mapu). No a možná vám pomůže v rozhodování 10 nejlépe placených znalostí programovacích jazyků.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.