Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 8. 2015)

Marek Olšavský

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídku tvoří zajímavý fork Ubuntu, hexadecimální editor, 3D návrhář rozložení nábytku a kalendář Timetracker. Opět nechybí maličkost k zamyšlení, tentokráte především pro adepty na programátorská místa.

Bodhi

Bodhi Linux se dá označit jako jedna z nejzajímavějších distribucí založených na Ubuntu, zvláště jste-li majitelem počítače, který zrovna neoplývá výkonem a nemá nadbytek RAM. Jako jedna z mála distribucí nabízí výchozí desktop Enlightenment, respektive od aktuální verze vlastní fork Moksha. Výběr jádra, překladače i X.Org je trochu konzervativní (Bodhi vychází z LTS verze). Není to dávno, kdy Bodhi aspirovalo na titul další opuštěné distribuce, ale s návratem hlavního vývojáře se má čile k světu. Moksha je forkem staršího E17, nikoliv nového E19, proto není potřebné využívat moderní Wayland.

Bodhi Linux, (převážně) GNU GPL, verze 3.1.0

wxMEdit

Pokud potřebujete ke své práci i hexa editor, zapomeňte na MadEdit (který už není nadále vyvíjen), je tu jeho fork wxMEdit. Jak napovídá název, jsou využity wxWidgets pro GUI a další příjemnou vlastností je multiplatformita programu. Program si „poradí“ i méně obvyklými kodováními znaků (GB18030, Big5, CP850, CP437, KOI8-x, …). Program wxMEdit není jen hexa editor, ale poslouží i jako programátorský editor.

wxMEdit, GPLv3, verze 3.0.0

Sweet Home 3D

Když hledáte uspořádání nábytku, můžete si nastříhat půdorysy a hledat jejich optimální rozložení na nakresleném půdorysu místností, nebo použít některou z dostupných aplikací. Pod svobodnou licencí je vyvíjen program Sweet Home 3D, který je díky využití Javy multiplatformní, ani jej nemusíte instalovat, pro spuštění slouží i technologie Web Start. Součástí aplikace jsou knihovny 3D modelů, textury nebo editor nábytku.

Sweet Home 3D, GNU GPL, verze 5.0

BORG Calendar and Task Tracker

Pokud pracujete na „volné noze“ a fakturujete za čas, nikoliv za zakázku, hodí se nástroj, kterým můžete sledovat, kolik času jste na úkolu strávili. Pokud je takový nástroj spojený s kalendářem, je o to užitečnější. BORG nabízí obojí a kalendář umí, přes iCal, synchronizovat například s Google. Napsán je na platformě Java, takže by s ním neměl mít problém uživatel žádného běžného operačního systému.

BORG Calendar, GPL, verze 1.8.2

Blbůstka

Opět jednou serióznější blbinka. Pokud se chcete naučit programovací jazyk, zauvažujte napřed nad tím, co chcete dělat a prohlédněte si zajímavou infografiku (mapu). No a možná vám pomůže v rozhodování 10 nejlépe placených znalostí programovacích jazyků.

Našli jste v článku chybu?
26. 8. 2015 22:24

…jsem nějakou dobu používal, ale nakonec to ztroskotalo - jako vždycky - na zvukovce - tamní implementace ALSy nešla dohromady s mikrofonem ve víku notebooku a i na zprovoznění reproduktorů bylo potřeba řídit se návodem až skoro "alchymistickým". Což pro mě jako každodenního uživatele Skypu (ano, Linux mám z okruhu rodiny jediný a mezi známými jen jednu průkopnici, takže Ekigu apod. jsem musel vyloučit) bylo dost neoříjemné. Na dotyčném stroji je teď nejnovější Xubuntu LTS a zvuk běží beze všeho…

26. 8. 2015 13:08

Ten poslední odkaz bych si asi odpustil, protože pokud se někomu podaří vtěsnat tolik nesmyslů do jedné věty, tak pochybuji o jeho kompetenci.

It's probably not as popular as its big brother Java because Javascript code is run on a browser only, where Java creates applications that run in a virtual machine or browser.