Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 1. 2010)

27. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na nástroj pro hromadné přejmenování souborů, také na to, jak vyřešit problém s nechtěným spuštěním spořiče, na aplikace pro rychlé spuštění náhledů, něco pro Twitter a nakonec nebude chybět ani blbinka.

Změna redaktorů

Miroslav Suchý, který pro vás připravoval Softwarovou sklizeň déle než pět let, se rozhodl post jejího redaktora opustit. Od tohoto týdne tedy budete číst Sklizeň střídavě od Petra Němce a Davida Kovalského. Fanoušci Mirka Suchého ale nemusejí zoufat, budou se s ním na Rootu setkávat dál, jen pod jinými články.

pyRenamer

Předtavme si situaci, kdy máme galerii fotografií od různých zdrojů, ale ze stejné události (třeba více fotoaparátů na oslavě narozenin). Většina fotoaparátů si značí své fotografie po svém a v galerii nám tak vznikne nemalý chaos v názvech, nehledě na to, že pokud chceme fotografie prohlížet třeba jako prezentaci, budou se nám zobrazovat po skupinách, nikoli podle času vyfocení. Přejmenovávat každou fotografii by byla šílenost, právě k tomu slouží malý prográmek napsaný v pythonu - pyRenamer, primárně určen pro prostředí Gnome. Ten může fotografie přejmenovat podle Exif tagů.

Přejmenování fotografií je však pouze zlomek toho, co program nabízí, umí také přejmenovávat hudební soubory podle ID3 tagů a vůbec vše pomocí námi zadaných parametrů. Potěší také volba Preview, díky které můžeme nahlédnout jak bude přejmenování vypadat.

pyRenamer

www.infinicode.org/code/pyrenamer/, 0.6.0, GPL.

Caffeine

Už se vám někdy stalo, že se v průběhu přehrávání delšího internetového videa, například na YouTube.com, spustil spořič displeje? Mně ano, a nejednou. Ač je malý problém ze spořiče "vyskočit", otravné to je. Tento nedodělek řeší program Caffeine, malý applet na panel Gnome, který umí zakázat spuštění spořiče a šetření energie. Dokáže to buď automaticky při sledování již zmiňovaného YouTube/jiného flashe, nebo manuálně, stačí kliknout na applet a šetření energií se zakáže. To není ale vše, umí fungovat po předem stanovenou dobu, nebo reaguje na námi vložený program. Applet má ikonu šálku, pokud je aktivní, šálek je naplněn kávou. 

https://launchpad.net/caffeine, 1.0.1, GPL v3.

Gloobus

Pokud jste se někdy setkali s Mac OS X, možná jste si všimli rychlých náhledů téměř čehokoli (hudby, filmů, dokumentů, obrázků), a to bez otevření v programu v tom pravém slova smyslu. Soubor se sice otevírá, ale v programu, který má za úkol hlavně náhled, neoplývá tedy pokročilými funkcemi, má jednotný vzhled a je jeden pro všechny typy souborů. Pro Linux dlouho nic podobného neexistovalo, projekt Gloobus se to snaží napravit. Ačkoli není zatím zdaleka na takové úrovni jako Quick Look, má už něco za sebou a rychle se vyvíjí.

Gloobus

gloobus.wordpress.com/, 0.4.1, GPL v3.

Pino

Existuje více klientů pro práci s Twitterem a Pino je právě jeden z nich. Není moc známý a hodně mladý. Na Pino je ovšem vidět, že v jednoduchosti je síla, disponuje základními funkcemi jako vložení tweetu, retweet a reply. Aplikace je dost rychlá, takže pokud nejste spokojeni se svým nynějším klientem, stojí určitě za vyzkoušení. Je vytvořena za pomoci grafické knihovny GTK+.

CS24_early

pino

pino-app.appspot.com/, 0.1.3, LGPL.

Blbinka

Co dělají programátoři robotů, když se nudí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.