Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 10. 2010)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na rozpoznávání textu z naskenovaných dokumentů, představíme si nástroj pro správu databází, pustíme si hudbu v jednoduchém přehrávači, najdeme rozdíly v databázích a pochopitelně nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Eye

Eye je experimentální nástroj pro rozpoznávání a digitalizaci tištěného textu (OCR). Používá metodu segmentace a podle domovské stránky projektu si vede při vysoké kvalitě scanu dost dobře. U horších podkladů by měl pomoci nový algoritmus k dispozici od verze Alpha 8. Z uživatelského hlediska je program velice jednoduchý – na vstupu pracuje s formáty PNG, BMP, JPEG a GIF. Pak stačí drobná nápověda, jak velké vlastně písmo je a (ne)máte k dispozici výsledek. Napsaný je v Javě, neměli byste mít problémy jej spustit na běžných platformách. Pokud máte k dispozici nějaký zajímavý text, nezapomeňte se podělit v diskusi, jak se s ním Eye popral. Mimochodem, doporučuji přečíst text licence. Bohužel jsem nenašel přímý odkaz. Licenci najdete v ZIP archívu v adresáři ‚docs‘.

eyeocr.source­forge.net, Alpha 9, Anti-Evil License for: „Eye“ by Stefan Reich

VFront

VFront je nástroj pro správu MySQL a PostgreSQL databází. Není sice tak vyspělý jako phpMyAdmin a phpPgAdmin, na druhou stranu umí sám spravovat 2 typy databází. VFront by měl mít AJAXové rozhraní (což mi jako uživateli u phpMyAdmin i phpPgAdmin celkem chybí), bohužel jsem nenašel žádné žívé demo, kde bych jej mohl proti phpMyAdmin/phpPgAd­min z hlediska uživatelské přívětivosti porovnat. A když jsem začal klikat na odkazy, velice rychle jsem narazil na mou chabou znalost italštiny. Celý projekt působí velice syrovým dojmem, uvidíme, zda se časem stabilizuje a získá si své uživatele. A co vy? Používáte webové nástroje k administraci databází?

www.vfront.or­g/en/index.php, 0.95m, GPLv2

Pogo

Hledáte-li jednoduchý přehrávač hudby, který přežije i nekonzistentní ID3 tagy, koukněte na Pogo. Grafické rozhraní je velice intuitivní, určitě i díky tomu, že jde o jen o přehrávání hudby a nic víc. Struktura alb je postavena podle fyzické struktury na disku. Pogo umí pracovat s formáty MP3, FLAC, Ogg Vorbis, Musepack, Wavpack, AAC a MPEG-4. Napsaný je v Pythonu a potěší i český jazykový balíček.

translations.lau­nchpad.net/po­go, 0.2, GPLv2

Another PostgreSQL Diff Tool

Another PostgreSQL Diff Tool (apgdiff) je nástroj k vyhledání rozdílů v schématech PostgreSQL databází. Podobně jako známý nástroj diff(1) bere na vstupu SQL dumpy databáze. Výstupem je pak SQL kód rozdílu, kterým lze databáze synchronizovat. Apgdiff je napsaný v Javě, případně můžete použít webovou variantu.


apgdiff.startnet­.biz/index.php, 2.3, MIT License

Blbinka

Návod, jak má vypadat linka zákaznické podpory.