Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (29. 1. 2003)

29. 1. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme něco pro linuxovou omladinu, pro vývojáře v Javě, neopomeneme novou verzi KDE a snad i všichni ostatní si najdou to své.

Obsah

OBM je poměrně solidně vyhlížející systém pro nasazení do firemních intranetů. Obsahuje databázi uživatelů a zákazníků, sdílený kalendář, sledování času, help desk a samozřejmě také konfigurační rozhraní. Vzhled programu lze měnit pomocí témat a počítá se i s překlady do dalších jazyků. Skripty jsou napsané v PHP a data se ukládají do MySQL databáze.

Rozhodnete-li se zkompilovat vlastní KDE – třeba proto, že nenajdete binární distribuci, která by vyhovovala vašemu systému – neměl by vaší pozornosti ujít program Konstruct. Jeho použití je nadmíru jednoduché – jediným povelem provedete stažení zdrojových kódů včetně všech závislostí, kontrolu jejich integrity, rozbalení, aplikovaní patchů, konfiguraci, kompilaci a instalaci. Musíte jenom počítat s tím, že ke stažení je toho opravdu požehnaně – od 28 až po 150 MiB podle toho, který balík si zvolíte. Ovšem to ostatně pro binárky v podstatě platí také.

Stále častěji je dnes programátor konfrontován se situacemi, v nichž musí program být schopen komunikovat se svým okolím nejen v rámci jednoho počítače, ale i také po síti. Někdy si lze vystačit s jednoduchým protokolem ve stylu HTTP, jindy je třeba komunikovat na složitější úrovni a nezřídka vyvstává dokonce i potřeba sdílení struktur či objektů mezi více programy či jejich instancemi. Programátoři v Javě si mohou usnadnit tuto práci například využitím toolkitu nazvaného JavaGroups. Jeho hlavním úkolem je zajistit spolehlivou komunikaci – konkrétně zasílání a doručování zpráv – mezi procesy, které se přihlásily do stejné skupiny. Zní to poměrně jednoduše, ale JavaGroups zajišťují celou škálu vlastností, které není tak snadné implementovat. Patří mezi ně například atomičnost operací (zprávu dostanou buď všichni příjemci nebo žádný), spolehlivost (ztracené zprávy jsou odeslány znovu), řazení zpráv (nemohou se „předbíhat“) či zabezpečení (šifrování). Zajímavá je také možnost zvolit si komunikační protokol – k dispozici jsou UDP, TCP a JMS, přičemž lze přidat i další. Velkým lákadlem jsou pak objekty pracující na vyšší úrovni, takzvané building blocks. Ty nad systémem zpráv staví jednoduše použitelné prvky pro spolehlivou komunikaci. Příkladem za všechny budiž třeba DistributedHashta­ble – hash tabulka, která v každém okamžiku obsahuje pro všechny členy skupiny zcela totožná data dostupná přes stejné metody, jako u obyčejné lokální hashe.

Soffice-scripts je sada skriptů, které spouštějí jednotlivé komponenty StarOffice 6 a zároveň zajišťují automatické provedení uživatelské instalace SO, je-li to třeba. Adminstrátor tak může například velmi snadno připravit patřičné položky do menu desktopového prostředí a nestarat se o realizaci uživatelské instalace pro nové uživatele. Ta prostě proběhne při prvním spuštění – nic není třeba měnit či přepisovat. Jednoduché, leč elegantní.

Nemohu samozřejmě nezmínit vydání KDE 3.1. Ti, kdo průběžně používali různé betaverze a release candidaty už patrně většinu nových funkcí poznali a pro ty ostatní tu máme malý výtah toho nejzajímavějšího. Sami vývojáři KDE zdůrazňují například tyto funkce: podpora S/MIME, PGP/MIME a X.509v3 v KMailu, možnost propojení KOrganizeru se servery Exchange 2000, schopnost uzamknout některé funkce před běžnými uživateli (velmi užitečné například v internetových kavárnách nebo pro různé veřejné terminály) či možnost vzdáleného přístupu na desktop (například pro technickou podporu uživatelů administrátorem). Vylepšení (i když asi jak pro koho) doznal i vzhled s novým standardním stylem Keramik a novou sadou ikon Crystal Icons, které jsou nyní vytvářeny ve vektorovém formátu SVG (i když zatím se používá varianta renderovaná do PNG). Tento seznam by mohl pokračovat ještě velmi dlouho, ale na to zde není prostor, takže případné zájemce odkazuji na dvanácti stránkový dokument KDE 3.1 New Feature Guide, kde najdete vše pěkně po hromadě i s obrázky.

Navzdory mohutnému nástupu OpenOffice.org se stále ještě vyvíjejí konkurenční kancelářské balíky – a je to jedině dobře. Jedním z těch nejméně náročných na hardware, byť za cenu omezenější funkčnosti, je Siag Office. Nejnovější verze 3.5.5 přináší vylepšenou podporu import právě dokumentů z OpenOffice.org, a to poprvé bez nutnosti použít externí konvertor. Mimochodem, Siag Office není jen nejmenší ze všech mě známých otevřených kancelářských balíků, ale také zřejmě nejstarší. Například jeho textový editor Pathetic Writer oslaví za necelý měsíc už šesté výročí od přidání do balíku a tabulkový kalkulátor Siag, který dal projektu jméno, vznikl dokonce o více než rok dříve – první záznam v changlogu z té doby zní: „Main window design finished. Dummy application.“.

Chráníte-li uživatele před viry pomocí McAfee Antiviru, pak jistě uvítáte skript Vupdate, který – jak už jistě mnozí pochopili – slouží k automatickému updatování databáze virových vzorků. Praktické je, že si uživatel může zvolit, zda stahovat databáze pro Windows či un*xy, případně obě varianty. O dokončení updatu dokáže informovat buď emailem a nebo pomocí SMB zprávy.

CS24_early

Kuriozitka týdne

Chtete-li už od ranného dětství vychovávat děti k tomu, že tučňák je kamarád :), nenajdete asi mnoho vhodnějších programů, než je Tux Paint. Tento jednoduchý kreslící program je ušitý přímo na míru dětem – má velká, graficky vyvedená tlačítka, jednoduché nástroje (štětce, razítka, geometrické tvary), nevyžaduje žádnou znalost práce se soubory a adresáři, může pro zpestření i zvučet a aby se děti nenudily a zároveň se i něco naučily, najdou zde animovaného průvodce, kterým není nikdo jiný, než komiksově vyvedený tučňák Tux. Program je navíc napsán tak, aby v plno-obrazovkovém režimu zcela zakryl „normální“ uživatelské rozhraní. A nakonec jedna potěšující zpráva pro našince: Tux Paint je lokalizován i do češtiny.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku