Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 2. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak přežít nepříjemně pomalé připojení k internetu, vytiskneme si vlastní obaly pro média, ukážeme si, jak otestovat aplikace na jejich vstupy a zmíním ještě novinku ve světe Wine. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.
David Kovalský
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Polipo

Občas se na cestách k internetu připojuji přes GPRS/EDGE a musím říct, že poslední dobou to není nic moc. Webová prezentace má dnes nezřídka několik megabajtů – Flash, obrázky, JavaScript, reklamy – stránky se načítají celou věčnost. Projekt Polipo zde přichází na pomoc. Jednoduchý osobní webový proxy server s plnou podporou IPv6, HTTP/1.1, filtrování a funkční kešování i neúplných objektů dokáže požitek zlepšit. Pokud nepotřebujete pokročilé funkce Squidu, může být Polipo zajímavá alternativa.

polipo

www.pps.jussieu.fr/~jch/software/polipo/, 1.0.4.1, MIT/X

RabbIT web proxy

Když už jsem nakousnul webové proxy a mobilní spojení, podívejte se na RabbIT web proxy. Načítání stránek je výrazně zrychleno díky modifikaci vlastního HTML, včetně GZIP komprese, zmenšování obrázků, odstranění pozadí a odstranění reklam. Pokud se často dostáváte do míst, kde je EDGE pouze sněním, určitě se na RabbIT podívejte. Pochopitelně budete potřebovat vlastní server s rozumným připojením a výpočetním výkonem. Na závěr jen dodám, že napsaný je v Javě. Podrobnosti o tom, co všechno umí, najdete na domovských stránkách projektu.

rabbit-proxy.sourcefor­ge.net/, 3.2, vlastní/BSD

Splice label maker

Splice label maker je jednoduchý prográmek sloužící k generování obalů CD, DVD, DAT pásek, 8mm video kazet a dalších formátů. V CLI rozhraní s textovými vstupy vygeneruje soubor ve formátu PDF či PostScript, který už pak stačí jen vytisknout. Spustíte jej všude kde budete mít PERL.

www.scholnick.net/splice/, 2.0.1, LGPL

Zzuf

Zzuf je fuzzer vstupů vhodný k testování aplikací a jejich schopnost detekovat / ošetřit chybový vstup. Zzuf bere na vstupu soubor či síťový provoz a náhodným (nicméně opakovatelným) způsobem jej pozmění a předá aplikaci. Může tak pomoct s odhalením nejen bezpečnostních problémů. Podporovány jsou nejrozšířenější UNIXové systémy včetně Linuxu, na portu pro MS Windows se zatím pracuje.

zzuf

caca.zoy.org/wi­ki/zzuf, 0.13, WTFPL

Winetricks

Po více než roce vyšla další verze Winetricks. Pravidelný čtenář softwarové Sklizně si asi pamatuje, že už jsme o Winetricks dříve psali. Dočkali jsme se lepší podpory běhu na Windows, přibylo d3dx10, directx-beta a pár dalších spíše kosmetických oprav. Stále je ve formátu jediného shellového skriptu, můžete stahovat například z www.kegel.com/wine/winetricks.

wiki.winehq.or­g/winetricks, 20100201, licence neznámá

Blbinka

Ten, kdo programuje, musí být nejspíš šílený.