Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 8. 2008)

David Kovalský

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na práci s grafikou, usnadníme si práci s verzovacím systémem Subversion, ukážeme si pár triků s Wine, podíváme se, jak efektivně kopírovat celý souborový systém. Na závěr si ukážeme jeden minimalistický webový server a malou blbinku.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mosait

Mosait je jednoduchý grafický nástroj, který přetvoří libovolnou fotku v mozaiku. Využívá při tom knihovnu freeimageplus. Na výsledek můžete nahlédnout v galerii. Například původní fotka vs. modifikovaná.

tour

mosait.tangui­.eu.org/index­.php, 0.4.1, GPL

rsvndump

rsvndump je nástroj vhodný zvláště pro vývojáře. Klasické Subversion repository na vzdáleném serveru vám neumožňuje udělat si „dump“, neboli kopii celého repa – svnadmin dump. rsvndump to ale umí – simuluje vlastně svnsync následované svnadmin dump. Výsledná data jsou tedy kompletní zálohou, či mohou posloužit pro další import. Napsaný je v jazyce C a využívá Subversion API, můžete tak využít všechny výhody Subversion jako například SSL autentizace.

saubue.boolsof­t.org/projects/rsvndum­p/, 0.3, GPL

winetricks

Zkušeným čtenářům Softwarové sklizně jistě nemusím dlouze představovat Wine. Jedná se o mezivrstvu (ne emulátor), která implementuje Windows API nad X, OpenGL a v neposlední řadě UNIXovým OS a slouží k nativnímu spouštění aplikací napsaných pro OS Windows. I přes to, že Wine se stává velice mocným a vyspělým nástrojem, není občas u některých aplikací běh úplně ideální – často chybí další knihovny, fonty a jiné soubory, které nelze prakticky (často z licenčních důvodů) distribuovat s Wine. A přesně tento problém řeší winetricks. Velice mocný shellový skript, který umí stáhnout potřebné komponenty (mimochodem, často z webu Microsoftu) a usnadnit tak práci. Jedná se například o runtime knihovny Visual Basicu, DirectX, kodeky jako Quicktime, XVID a Indeo či fonty a to třeba i svobodné Liberation Fonts z dílny Red Hatu. Kompletní a aktuální seznam najdete přímo na domovské stránce winetricks.

wiki.winehq.or­g/winetricks, 20080823, GNU Lesser General Public License

clone2fs

Clone2fs je nástroj určený k zálohování či prostě kopírování Ext2/Ext3 souborového systému na jiný disk/do souboru. Pracuje při tom velice efektivně – na rozdíl od dd nekopíruje celý oddíl, ale pouze zabrané datové bloky. Dle slov autora je často mnohem rychlejší než dump/restore, tar či podobné zálohovací nástroje, protože přistupuje ke zdroji a cílovému umístění paralelně.

www.mr511.de/sof­tware/, 1.2.0, GPL

[simple | small | shell] web server

Sws je minimalistický webový server. Jeho hlavní cíle jsou být malý, efektivní a hlavně běžet na libovolném POSIX-ovém systému s minimálními požadavky. Asi vás proto ani nepřekvapí, že jej lze využít pouze pro statický obsah. Co je ale překvapující je jazyk v němž je napsaný – a to shell. Skládá se z jediného skriptu! K běhu vám postačí libovolný shell, příkazy dirname, cat a date. Pokud nemáte superuživatelský přístup lze ke spuštění serveru využít například linetd.

prd4.wynn.com:8080, 1.0, BSD License (original)

Talk Leet (blbinka)

O tom, co je to Leet, se dočtete například v Wikipedii. Chcete-li přeložit věty na „Leet Talk“, můžete k tomu využít PHP třídu talkleet. Nebo si vyzkoušet rovnou online demo, jestli jste dost „in“.