Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 8. 2008)

27. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na práci s grafikou, usnadníme si práci s verzovacím systémem Subversion, ukážeme si pár triků s Wine, podíváme se, jak efektivně kopírovat celý souborový systém. Na závěr si ukážeme jeden minimalistický webový server a malou blbinku.

Mosait

Mosait je jednoduchý grafický nástroj, který přetvoří libovolnou fotku v mozaiku. Využívá při tom knihovnu freeimageplus. Na výsledek můžete nahlédnout v galerii. Například původní fotka vs. modifikovaná.

tour

mosait.tangui­.eu.org/index­.php, 0.4.1, GPL

rsvndump

rsvndump je nástroj vhodný zvláště pro vývojáře. Klasické Subversion repository na vzdáleném serveru vám neumožňuje udělat si „dump“, neboli kopii celého repa – svnadmin dump. rsvndump to ale umí – simuluje vlastně svnsync následované svnadmin dump. Výsledná data jsou tedy kompletní zálohou, či mohou posloužit pro další import. Napsaný je v jazyce C a využívá Subversion API, můžete tak využít všechny výhody Subversion jako například SSL autentizace.

saubue.boolsof­t.org/projects/rsvndum­p/, 0.3, GPL

winetricks

Zkušeným čtenářům Softwarové sklizně jistě nemusím dlouze představovat Wine. Jedná se o mezivrstvu (ne emulátor), která implementuje Windows API nad X, OpenGL a v neposlední řadě UNIXovým OS a slouží k nativnímu spouštění aplikací napsaných pro OS Windows. I přes to, že Wine se stává velice mocným a vyspělým nástrojem, není občas u některých aplikací běh úplně ideální – často chybí další knihovny, fonty a jiné soubory, které nelze prakticky (často z licenčních důvodů) distribuovat s Wine. A přesně tento problém řeší winetricks. Velice mocný shellový skript, který umí stáhnout potřebné komponenty (mimochodem, často z webu Microsoftu) a usnadnit tak práci. Jedná se například o runtime knihovny Visual Basicu, DirectX, kodeky jako Quicktime, XVID a Indeo či fonty a to třeba i svobodné Liberation Fonts z dílny Red Hatu. Kompletní a aktuální seznam najdete přímo na domovské stránce winetricks.

wiki.winehq.or­g/winetricks, 20080823, GNU Lesser General Public License

clone2fs

Clone2fs je nástroj určený k zálohování či prostě kopírování Ext2/Ext3 souborového systému na jiný disk/do souboru. Pracuje při tom velice efektivně – na rozdíl od dd nekopíruje celý oddíl, ale pouze zabrané datové bloky. Dle slov autora je často mnohem rychlejší než dump/restore, tar či podobné zálohovací nástroje, protože přistupuje ke zdroji a cílovému umístění paralelně.

www.mr511.de/sof­tware/, 1.2.0, GPL

[simple | small | shell] web server

Sws je minimalistický webový server. Jeho hlavní cíle jsou být malý, efektivní a hlavně běžet na libovolném POSIX-ovém systému s minimálními požadavky. Asi vás proto ani nepřekvapí, že jej lze využít pouze pro statický obsah. Co je ale překvapující je jazyk v němž je napsaný – a to shell. Skládá se z jediného skriptu! K běhu vám postačí libovolný shell, příkazy dirname, cat a date. Pokud nemáte superuživatelský přístup lze ke spuštění serveru využít například linetd.

skolení ELK

prd4.wynn.com:8080, 1.0, BSD License (original)

Talk Leet (blbinka)

O tom, co je to Leet, se dočtete například v Wikipedii. Chcete-li přeložit věty na „Leet Talk“, můžete k tomu využít PHP třídu talkleet. Nebo si vyzkoušet rovnou online demo, jestli jste dost „in“.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.