Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 7. 2008)

23. 7. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na převod programu z PHP do Pythonu a vypořádáme se s různým stylem odsazování. Vyzkoušíme si, jak používat myš, aniž bychom na ni klikali. Následovat bude verzovací nástroj pro databáze a nástroj pro kontrolu stavu sítě.

PHPython

PHPython je malý program na převod programu z PHP do Pythonu. Jedná se o první verzi programu, tak nečekejte, že bude fungovat bezchybně na velkých projektech… Jediný problém vidím v tom, že pokud byste chtěli na programu pracovat nebo si ho upravovat, tak asi skončíte stejně jako já v momentě, když zjistíte, že identifikátory jsou napsané v turečtině.

code.google.com/p/phppyt­hon, 0.1, GPLv2

GMouseTool

GMouseTool je velmi zajímavý program, který vám má pomoci proti RSI tím, že při ovládání myši na ni nebudete muset klikat. Zní to trochu zvláštně, ale jde to. Před lety jsem si to úspěšně vyzkoušel na projektu Dontclick.it, který mě hodně nadchl. Ovšem z GMouseTool jsem trochu rozpačitý. K normální kliknutí dojde vždy, když přestanete hýbat s myší. Což pro mne není problém. Jedině si musím dávat pozor, abych se nezastavil nad tlačítky OK nebo Storno. K označení textu dojde, pokud se s kurzorem na chvilku zastavíte a pak se začnete pohybovat opačným směrem (docela intuitivní – dařilo se mi to dříve, než jsem věděl, jak přesně to dělám). Bohužel jsem hodně často označoval text, i když jsem nechtěl. Ovšem větší problém mám s drag'n'drop (zastavení myši nad vybraným textem a přesun jinam), které jsem prováděl docela často a které je v konsole opravdu velmi nevhodné. Pokud se mi podaří program přiohnout, aby dělal jenom to klikání a zbytek ne, tak ho asi budu používat. Ale již teď je mi jasné, že na některé programy (např. GIMP) jej bude třeba vypnout.

gmousetool.sou­rceforge.net, 1.1.3, GPLv2

Indent Finder

Odsazování. Kdo z vás nikdy nezažil v týmu diskuzi, o kolik se má správně odsazovat? Tabelátorem? Mezerami? O osm znaků. O čtyři. Nebo jenom o dva? Ať si každý odsazuje o kolik chce? A programovali jste už v Pythonu? Mnoho otázek, různé odpovědi. Pokud pracujete na cizím kódu, který má jiný náhled na odsazování než vy, tak je obvykle možné v editoru nastavit volby odsazování (tabelátor nebo počet mezer), ale chce se vám to pokaždé měnit? Mně ne. A tak se mi na první pohled zalíbil program Indent Finder, který vám řekne, jak na tom je daný soubor s odsazováním. Čistý výstup na příkazové řádce vypadá zhruba takto:

$ python indent_finder.py test_files/**/*.*
...
test_files/mixed4/workshop.c : mixed tab 8 space 4
test_files/mixed4/xpm_w32.c : mixed tab 8 space 4
test_files/space2/TestRunner.cpp : space 2
test_files/space4/cml.py : space 4
test_files/space4/DebugClient.py : space 4
test_files/space4/IOtest.java : space 4
test_files/tab/diffmodel.cpp : tab 4
test_files/tab/integration.c : tab 4
test_files/tab/nbdebug.c : tab 4
test_files/tab/pretty-make.py : tab 4
test_files/tab/wsdebug.c : tab 4 

Mnohem zajímavější je ovšem plugin pro vim, který projde každý otevíraný soubor a adekvátně nastaví proměnné shiftwidth, tabstop, softtabstop a expandtab. Tím pádem vás efektivně přestane trápit zachování odsazování v cizích souborech.

www.freehacker­s.org/Indent_Fin­der, 1.3, BSD

DeltaSQL

Zajímavá myšlenka je ukryta za programem DeltaSQL. Jedná se o verzovací nástroj pro databáze. A pokud vím, tak zatímco SCM nástrojů existuje mnoho, pro databáze není žádný. V DeltaSQL můžete vytvářet různé moduly a samozřejmě i větve a můžete mezi nimi přecházet. Bohužel jenom vždy směrem nahoru. Takže je možné upgradovat z libovolné větve na HEAD nebo je možné upgradovat Z HEADu revize x na HEAD nebo větev v revizi y, ovšem jenom pokud je x < y. Drobnou nevýhodou, je že musíte všechny SQL skripty vkládat přes webový formulář. Synchronizační SQL skript není vykonán přímo, ale je vám zobrazen na stránce pro připadnou revizi a do konzole si ho musíte vložit sami.

www.gpu-grid.net/deltasql, 0.850, GPL

MyConnection Server

MyConnection Server je program na testování kvality a propustnosti sítě. Má několik modulů, které testují kvalitu linky se speciálním přihlédnutím k přenosu videa, VoIP nebo IPTV. Umí se i poprat s poslední mílí a zjišťovat, jaká je maximální rychlost klienta v jeho lokální síti, kde je po cestě nejužší hrdlo. Konzistenci QOS v průběhu času; a samozřejmě umí i klasické měření rychlosti. Umí i kontinuální měření sítě a upozorní vás, pokud měřené hodnoty přesáhnou určenou mez. Program je placený a cena se pohybuje podle počtu objednaných modulů od 400 dolarů po 2000 dolarů za rok (nebo čtyřikrát tolik za doživotní licenci).

www.myconnecti­onserver.com, 8.0e, Placená se zkušební verzí zdarma

CS24_early

Blbinka

Jak se nabourat do automatu na Colu. Jen na pobavení. Zřejmě se jedná o podvrh. Ale návod How to Hack a Coke Machine už se zdá být pravdivý.

A na závěr něco pozitivního. Psychopatičtí cynici nechť mi odpustí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.