Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 8. 2008)

6. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si povíme něco o tom, jak si udělat pořádek ve skrytých souborech. Pak se podíváme na katalogizaci vašich fotek. Zahrajeme si hru Srdce a řekneme si, jak vyřešit hru Freecell, pakliže to nezvládáte sami. A nakonec nás čeká malá blbinka.

Clean Home

Jistě sami dobře víte, co se dokáže nahromadit za bor^H^H^H nepořádek v adresářích a souborech začínajících na tečku (tj. skryté soubory). V těchto souborech si některé aplikace ukládají svoji konfiguraci, ale též i vcelku zbytečné soubory. Např. diskovou cache Firefoxu najdete právě v takovém adresáři. Pokud nechcete, aby vám tyto soubory užírali drahoceného místa z /home svazku, tak můžete zkusit program Clean Home, který se snaží tyto soubory inteligentně pročistit. Program je napsaný v Perlu. Jednoduchým způsobem si tak můžete psát vlastní pluginy (šest jich již existuje) a zajistit si tak vcelku čistý /home.

http://www.henning-mersch.de/index­.html, 0.1, GPLv2

Camera Life

Camera Life je webový systém pro katalogizaci vašich fotek. Můžete je ukládat do složek nebo využít funkci vyhledávání. Fotky mohou být uloženy lokálně nebo na vzdáleném serveru. Podporované je též ukládání na Amazon S3 nebo Flickr. Program podporuje Gallery Remote API, takže můžete nahrávat svá fota přímo z iPhoto nebo digiKam. Podporovány jsou také mikroformáty a RSS kanály. Program se tváří jako Web 2.0 kompatibilní, takže k fotkám můžete vkládat komentáře a tagy, kde to jde, můžete využívat AJAX. Ne že bych to chtěl někdy využít (narozdíl od RSS, které je velmi užitečné). Za zmínku stojí ještě fakt, že přímo z vlastního katalogu si můžete objednat tisk fotek na DigiBug.com, ale to je v naší republice vcelku na nic.

http://fdcl.sou­rceforge.net/, GPL, 2.6.2b

Camera Life

Camera Life

Hearts for Gnome

Nejpopulárnějším programem Windows jsou bezesporu jeho karetní hry, se Solitairem v čele. Zatímco pro Solitaire a Freecell existuje více než plnohodnotná náhrada v programu PySol, tak namísto Srdcí můžete použít program Hearts for Gnome. Výhodou je, že oproti originálu má vylepšenou inteligenci protihráčů a několik alternativních pravidel. Na druhou stranu neumožňuje síťovou hru s živým protihráčem.

http://www.je­jik.com/gnome-hearts, GPL, 0.3

Hearts

Hearts for Gnome

Freecell Solver

A když už jsem u těch karet, tak bych mohl zmínít program Freecell Solver, který umí vyřešit, resp. vám napovědět, další tah u hry Freecell a jejích podobných variant. Samotný program není vyloženě přívětivý (to nemůžu říct), a tak asi spíše budete používat jeho knihovnu pro Python nebo rovnou plugin pro PySol.

http://fc-solve.berlios.de/, Public Domain, 2.11.6

Blbinka

Pokud jste zavření celý den v temné místnosti u počítače (a nestihli jste si všimnout, že léto se nám překlopilo do své druhé poloviny) a máte rádi klasické analogové hodiny s ručičkama, ale zároveň nevíte jestli ukazují osm hodin ráno nebo večer, tak mám pro vás Clock24, jejichž malá ručička stihne oběhnout ciferník jenom jednou za den.

CS24_early

http://user.ecc.u-tokyo.ac.jp/~s081016­/clock24/, Public Domain, 1.0

Clock24

Clock24

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.