Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (31. 3. 2010)

31. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme, jak jednoduše spojit dvě oddělené sítě, představíme si specializovaného BitTorrent klienta, dále správce digitálních negativů a na závěr něco málo na téma „kdo si hraje, nezlobí“. Nebude chybět ani blbinka.

Pwnat

Podle všeho s námi bude IPv4 a NAT ještě nějakou chvíli. Zvláště nepříjemné je to pro aplikace předpokládající přímou komunikaci. Pokud VPN či veřejná IP adresa stojí ve vašem případě hodně námahy, podívejte se na pwnat. Šikula, který spojí 2 a více počítačů „schovaných“ za NATem. Fungovat by měl na většině NATů. Vřele doporučuji kouknout na domovskou stránku projektu, kde se dočtete, jak to vlastně dělá.

samy.pl/pwnat/, 0.2-beta, GPLv3

Bitflu

Bitflu je BitTorrent klient vhodný pro běh 24/7. Předpokládá se běh na serveru či zařízení bez grafického výstupu – Bitflu jej totiž ani nenabízí. Ovládá se přes Telnet nebo HTTP protokol. Umí stahování s více zdrojů a také potěší podpora IPv6. Napsaný je v Perlu s minimem závislostí. Kompletní tar.gz balík má méně než 150 kb.

Bitflu
Bitflu

bitflu.workarou­nd.ch/index.html, 0.99, Artistic

Darktable

Darktable je manažer digitálních fotek pro fotografy všech kategorií. Spravuje digitální negativy a umí vyrobit kvalitní náhled fotek s různých osvětlením. Efektivně kešuje metadata ve vlastní databázi a umí pracovat i s RAW formátem. Jelikož mé znalosti v oblasti profesionální digitální fotografie zde v podstatě končí, nechám posouzení kvalit programu na laskavém čtenáři.

Darktable

darktable.sou­rceforge.net, 0.5, GPLv3

Bart

Na závěr tady pro vás mám lidského PacMana. Cílem hry je dostat človíčka ven z bludiště dříve, než skončí jako večeře pro příšery. Má to jeden nemalý problém – človíček panikaří a při běhu podél rovné zdi ho nelze ovládat. Když narazí do (kolmé) zdi, otřepe se a opět rozběhne na náhodnou stranu. Záchranou pro tohoto chudáka budiž vaše schopnost otáčet části bludiště. Dostanete lidskou pochoutku do bezpečí?

CS24_early

Bart

eengine.org/en/pro­jects/game-bart/, 0.13, GPLv2 nebo novější

Blbinka

K čemu všemu může sloužit linuxový robot?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.